[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ioana07
Forum Index » Profile for Ioana07 » Messages posted by Ioana07
Message
Aici se vede mai bine si pietrisul mai intunecat
Am luat 2 tipuri diferite de substrat de la zoomania. Unul mai intunecat si unul alb, care pare sa aiba mini cochilii de melci prin el.
Daa, imi place mult cu arata anubias..si daca e easy de intretinut atunci e super
Nu ma asteptam sa fie atatea de stiut despre acvaristica..am invatat mai multa chimie si biologie de la voi decat din liceu ma bucur tare mult ca am gasit site-ul asta..fara sfaturi de la voi habar n-aveam ce sa fac..imi mureau toti pestii..
Cumparasem un aspirator la 13lei si era foarte prost..nu aspira nimic..asa ca l-am aruncat
Ok, am inteles! Multumesc pentru lamuriri!
Acum, vreau sa va mai intreb ceva..am facut schimbul de apa acum si am curatat si peretii acvariului(aveau formate alge) dar observ ca sunt foarte multe particule prin apa. Nu am mai sifonat substatul de 2luni. La cat timp trebuie sifonat?
Alta nelamurire: Maine vreau sa trec pe plante naturale. Am un substrat, care cred ca e calcaros(forma bule la contact cu otetul). Trebuie schimbat? Cei de la petshop mi au spus ca trebuie sa cumpar fertilizant, sa pun pe sub substrat si apoi sa bag plantele. E adevarat? Ma gandeam ca as putea sa le prind de mangrove(am doua radacini). Ce plante imi sugerati sa iau? Trebuie sa cumpar si co2 lichid sa pun in fiecare zi?(tot de la petshop mi-au zis).
Sincer, as prefera sa le pun pe mangrove, ca sa nu mai iau si fertilizant. Si poate sa iau cateva plante in cosulet(am vazut ca se pot pune asa in acvariu)
Pestisorul e in aceeasi stare...nu l-am pus in carantina pentru ca nu am alt acvariu, din pacate.. Am schimbat aseara apa si o sa o schimb si maine dimineata-e inca la declorificat(trec la schimburi la 2 zile)..mancare le dau mai putina, cat sa rontaie repede si sa ajunga si la sanitari..si astept sa ajunga, probabil saptamana viitoare, noul filtru
asa e
Am inteles..multumesc!
Intrebare urgenta! M-au sunat cei de la care am dat comanda ca nu mai au pe stoc matrix..asa ca am inlocuit cu siporax...dar am citit pe site ca " este de preferat sa se asigure si o prefiltrare, pentru a preveni particulele mari sa intre in biofiltru". Ce inseamna asta? Am luat ok, e bun siporax?
daa..am cam inceput sa ii innebunesc pe toti de langa mine cu chestii legate de acvariu..aseara citeam si despre sistemele de co2,ca sa inteleg si pe acolo cum e treaba, mai mult din curiozitate..incet, incet
Am o intrebare de geniu..va rog sa nu radeti..e noapte si imi fuge mintea la necunoscut. Practic, pietricelele acelea(matrix) sunt un mediu pentru bacterii benefice..de ce este nevoie sa fie puse in canistra filtrului extern? De ce nu pot fi puse direct pe substratul acvariului?
ok, multumesc! si dupa ce se face ciclarea la filtrul nou, la cat timp se fac schimburi de apa? eu am citit undeva ca nu a facut schimb de apa 2 luni..ceea ce imi pare ciudat..si la cat timp se curata buretii/matrixul?
Bun, am dat comanda pentru 1l seachem matrix si un eheim 2211 multumesc mult pentru sfaturi! pana vine, am sa fac schimburi dese de apa.
Din cauza bugetului, mi-e cam greu sa iau eheim 2213. Cred ca o sa raman pe eheim 2211 si ca material filtrant ma gandeam sa iau 1l de inele de sticla sinterizata.(seachem matrix e cam scump...). La cat timp trebuie curatat filtrul? sau schimbata apa din acvariu? am vazut pe cateva site-uri ca spunea cineva ca nu a umblat la apa deloc 2 luni, avand filtrul eheim... imi sugerati sa comand de pe nevertebrate.ro? sunt de incredere?
P.S. legat de substrat, oare trebuie schimbat, daca facea bule la contactul cu otetul?
Ce parere aveti intre un filtru extern eden 511(am vazut ca vine plin cu material filtrant-dar nu stiu cu ce anume) si un filtru eheim 2211(dar nu stiu ce material filtrant sa iau)? cam la cat timp trebuie curatat un filtru extern? si inlocuit materialul filtrant? M-ar interesa sa fie si silentios..dorm cu acvariul langa pat
Acum am mai facut un test, le-am dat de mancare..si pestele bolnavior mananca ok, la fel ca ceilalti..doar ca sta tot in pozitia verticala
M-am uitat atenta la el si nu are pete albe sau alte semne pe corp
Am un incalzitor aquael 50W care mentine permanent temperatura la 25grade..nu se poate regla(a venit cu acvariul)
Nu am oprit filtrul, face multe bule, dar este in partea cealalta a acvariului. Nu inteleg ce inseamna biofilm, dar apa este curata la suprafata..probabil se vedea reflexia plantelor..
Am o intrebare..citisem mai demult undeva pe forum ca pietrisul ar putea fi calcaros si asta ar afecta sanatatea pestilor.. am pus cateva granule de nisip in otet si ieseau bule..e de rau? Ar trebuie sa il schimb?
P.S. atasez o poza cu filtrul
Ok, multumesc mult!! O sa fac niste teste de apa si o sa incerc sa cumpar un filtru extern cat mai repede!
Asta este ochiul care mi se pare mai intunecat. Se poate compara cu prima poza pe care am pus-o, cand se vede celalalt ochi
 
Forum Index » Profile for Ioana07 » Messages posted by Ioana07
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com