[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: raul.tatulescu
Forum Index » Profile for raul.tatulescu » Messages posted by raul.tatulescu
Message
Arata foarte bine pestisorii, sa iti traiasca! In privinta ancistrusului nu stiu exact cum se vor intelege, merita sa faci o incercare. Eu am bagat in acvariul cu shelldwellers unul, desi avea cam 10 cm si ciclidele 3-4cm. La inceput toata lumea a fost fericita, dar cand au inceput sa scoata pui l-au lasat pe ancistrus fara coada si dorsala asa ca l-am scos.
Are atatea like-uri pentru ca merita. Se vede ca ai muncit mult si cu pasiune! Felicitari!
Mersi de sugestie. O sa incerc varianta asta.
Intrebare intrebatoare. 2 Ciclidele au invatat sa sara din acvariul lor in cel alaturat (desi sunt cam 15 cm diferenta de inaltime). I-am bagat odata la loc, au sarit din nou. Am nevoie de o idee sa le prind, acum stau numai in zona cu radacinile si nu pot sa bag plasa. Am incercat sa le pun si niste grote si cochilii, nu mai vor sa intre in ele sa le iau cu totul. M-am chinuit azi cateva ore sa ii prind pe cei 2 evadati. In afara de carbid si bateria de la dacie aveti alta idee cum sa ii pescuiesc?
Arata excelent! Singura observatie pur subiectiva este ca trilitul ala central este prea " exact " in contrast cu jungla din jur. Dar gusturile nu se discuta. In rest totul este la superlativ!
dan.pavelescu wrote:Foarte tare!

Am urmarit cu ochii in lacrimi cum alearga unul spre celalalt cei doi melci indragostiti. Apoi am vazut ca au trecut unul pe langa altul, semn ca sunt deja casatoriti si alergau dupa altceva.


Pai nu vezi bre' ca e fiecare la casa lui

Foarte misto arata acvariul, aerisit, linistit. Nota 10!
Nea' Dan, nu te supara pe mine dar imi permit sa te contrazic. Eu am tinut Alternanthera reineckii (nu stiu exact care varianta) fara CO2 sau fertilizare in acvariul cu creveti in jur de 2 ani. A crescut destul de incet si culoarea nu era asa aprinsa, era mai bruna, dar a fost ok.
Dupa ce am vazut experimentele catorva colegi cu diverse balti si cuve am zis sa incerc si eu in vara asta sa experimentez cu un acvariu " de curte".
Pana acum avem asa:
1 bucata acvariu zgariat si lipit urat gasit in pod aprox 200l;
1 sac nisip de constructii (pare un 0,5-2mm) spalat sumar;
1 bucata radacina mare de stuf;
1 bucatar radacina de pom (cred ca e de prun);
Acvariul a fost amplasat intr-un colt umbrit (din pacate platforma s-a lasat de la greutate, nu mai este perfect orizontal).
Vor urma frunze si crengute + ceva plante - lotus, plante de suprafata, poate ceva valisneria.
Acvariul va sta la ciclat minim 2 luni, probabil in iunie va fi si temperatura apei ok.
Inca nu stiu cu ce il voi popula, ma gandesc la ceva pesti labirint (mai ales ca oxigenarea va fi proasta) lasati de capul lor acolo, sa se hraneasca cu larve de tantari si ce se mai produce natural.
Orice sfat de la cei care au experimentat pana acum este binevenit.
La ce a spus colegul de mai sus as adauga o alta mare greseala in faptul ca ai pesti care nu sunt compatibili, ciclide africane, tetra, ciclide americane, ciprinide... o ciorba. Dupa ce se acomodeaza, daca supravietuiesc lipsei ciclarii vor incepe sa se omoare intre ei.
Incearca sa te hotarasti ce tip de acvariu vrei, cu ce pesti. Citeste la fiecare dintre speciile pe care le ai care sunt cerintele. Doneaza cat mai repede o parte dintre ei. Intre timp fa schimburi de apa de 30% la fiecare 2 zile cu apa declorinata.
Pai de ce sa il desfiintezi, acolo ai loc mai mult
Arata bine, pa natural pa astea. Ne place.
Iarba aia din fata mai mare e sagittaria ? Vezi ca se inmulteste f repede si o sa iti acapareze acvariul. Daca ziceai ca vrei gazon iti dadeam niste marsilea ca merge la lumina putina ca sa nu ai alge.
Cred ca depinde si de cat de infometati sunt. Eu am 3 asasini cu 2 pomacea si 2 neritine (si comunitari de toate speciile) de peste 2 ani in acelasi acvariu. Nu mananca decat comunitari, nici de cei de substrat nu prea se ating. Probabil daca termina comunitarii se apuca si de prazi mai mari.
Nu ai nevoie de pompa de aer. Ce ai nevoie este un substrat natural, nu acel skittles, plante naturale, un filtru mai serios (macar cascada) plin cu filtrare biologica, hranire putina si schimburi dese de apa. Asta daca vrei sa iti supravietuiasca pestii deja cumparati.
https://www.nevertebrate.ro/articles/ciclul-azotului-in-acvariu-56/
Inainte de a va pune probleme privind sexul pestilor va invit sa cititi de la coltul incepatorului informatii despre ciclarea si felul in care trebuie sa fie dat startul unui acvariu. Pestii dvs nu sunt in stare deloc buna din cauza conditiilor in care traiesc.
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
Exact asta ma pregateam si eu sa spun. Foarte frumos pestiucul, sa iti traiasca! Cred ca i-ar prinde bine o pompa de valuri (depinde si ce colegi ce acvariu are).
Mai este varianta vazuta la niste tutoriale pe youtube in care sa mototolesti niste hartie de impachetat (cea maronie) si sa o lipesti pe un panou pus intre acvariu si perete astfel incat vazut prin folia semitransparenta sa dea senzatia unui relief muntos.
E bine rau!
Arata intr-un mare fel acvariul, felicitari! Incerca sa te joci cu unghiul in care pui banda led (mai spre acvariu sau mai spre perete) pana vei avea un degrade mai aproape de natural. Are si dimmer? Parca ar merge ceva mai scazuta intensitatea. In rest nota 10!
Sa iti traiasca, se vede ca au conditii optime de i-a apucat depunerea asa repede. Bravos!
Foarte bine arata forma acelei pietre, nu se mai vede nici plastilina roz de lipire. " Succesuri" napraznice!
 
Forum Index » Profile for raul.tatulescu » Messages posted by raul.tatulescu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com