[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: raschye
Forum Index » Profile for raschye » Messages posted by raschye
Message
Multam pentru masculi!

Se simt in largul lor.Doar cel alb il vad la poze, celalalt si-a gasit un refugiu ascuns
TEXT PRELUAT:

Punctele albe prezente pe pestii dumneavostra ar putea fi datorate unei infestatii parazitare cu Ichthyophthirius multifiliis care produce boala numita Ichtyophtirioza sau popular Gris.

Aceasta boala se traduce prin aparitia de puncte albe ce proemin? pe suprafata pielii sau a înotatoarelor si afecteaza totalitatea efectivului de pesti din acvariu. Pestii se scarpina de elementele de decor, uneori provocându-si rani grave ce complica evolutia bolii. Apare ca urmare a actiunii factorilor de stres (temperatura, prezenta de compusi toxici în apa, exces de hrana, transport).

Tratamentul instituit consta în înlaturarea factorilor de stres si aplicarea tratamentului specific antibacterian prescris de medicul veterianar. Pe perioada tratamentului lumina acvariului va fi stinsa, iar temperatura apei va fi de 27-28°C (cresteti temperatura treptat cu max 1°C/ora pentru a preveni aparitia socului termic). Tratamentul se va repeta 3-5 zile pana la disparitia semnelor clinice de boala. Cu cât tratamentul se instituie mai tardiv cu atât scad sansele de recuperare.


Înainte de tratament se recomda un shimb de apa de 20% din cantitatea totala. De asemenea, trebuie sa suplimentati aportul de oxigen deoarece atunci când creste temperatura apei, cantitatea de oxigen din apa scade, si cu atât mai mult cu adaugarea unei alte substante. Tratamentul se repeta de 3-4 ori la interval de 2 zile, respectand recomandarea de schimbare a 20% din apa înainte de aplicarea tratamentului.


Pentru a potenta efectul medicamentelor se recomanda ca în apa sa se adauge clorura de sodiu sub forma grunjoasa (o lingura/30l apa) sau comprimate(un comprimat/20l apa).
Sau asa ceva http://www.tucradio-acvariu.ro/index.php?route=product/product&path=305_17_311_314&product_id=200
Sunt foarte fiabile
S-au dat. Revin cu urmatoarea serie!
Salut!
Cumpar 1-2 masculi ancistrus!
Merci!
Donez melci de substrat!
Se ridica din Prelungirea Ghencea dupa orele 20:00
Da, sunt de pomaceea. Trebuie sa le mai stropesti cu apa din cand in cand(cel putin eu asa procedam si era ok)
Ventilatie exista oricum, e deja montata.
Acum am 4 neoane de 36 de w dar plantele mele nu se prea dezvolta cum as vrea eu.
Am si instalatie co2.
Toate valorile apei sunt bune.
De asta vreau sa schimb lumina, consider ca e singurul factor care nu e in parametri.
Teo Udrea wrote:Poti folosi reflectoarele asa cum ai zis, dar din experienta mea ele degaja ceva caldura si vei avea nevoie de ventilatie. Neoanele de la Osram aproape ca nu degaja caldura, cel mai des eu le folosesc la plante de apartament si am frunze ce ating neoanele fara sa se arda.


Merci!
Asa arata.
Nici modelul asta nu e scump, cam 50 de lei /bucata.
Inaltimea e de 60 de cm.
Iar ele vor veni undeva la 50-60 de cm deasupra luciului apei.
La o adica le pot monta sa lumineze in sus, capacul fiind complet inchis, iar lumina sa bata spre apa doar prin reflexie.
Acvariul are approx 800 de litri. Ma gandeam sa iau vreo 3-4 si sa le aprind in functie de cum am nevoie.
Am vazut ca au 4500 de lumeni.
La un raport de 30 lumeni/ litru tot sunt sub...
Salut!
A montat cineva ceva de genul asta?
Sunt ok pentru plantat?
Salut, astea ar if ok pentru acvariu plantat?
Aveau la Coralis, portocalii si parca ceva verzi, modificati genetic.
Erau mai ieftini decat la maxipet, nu mai retin exact pretul.
Se poate inchide. Pestii au fost donati!
Multumesc!
Salut,

Donez o pereche de vieja maculicauda si doi Oscari!

Pestii au cam 1,5 ani.

Se ridica din Prelungirea Ghencea.
Doritorul va trebui sa vina cu un vas de transport si cu minciog maricel.

Poze la cerere.

0765489526

Se poate inchide!
Multumesc!
Salut,
donez 2 vieja maculicauda. Se ridica personal din Prelungiea ghencea.

Nu stiu ce sex au pestii. Mai am 2 care par a fi o pereche si ii alearga pe acestia in tot acvariul.
Prezinta mici urme de lupte, nimic grav.

0765489526

Ultima pe ziua de azi
 
Forum Index » Profile for raschye » Messages posted by raschye
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com