[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: skija
Forum Index » Profile for skija » Messages posted by skija
Message
Zici ca ai ph 6.7 , dar cat ai ph inainte sa incepi aditia de co2 ?
Tot mai multa lume zice ca sunt proeaste testele JBL , eu am patit cu testul ptr NO3 , 2 teste JBL de NO3 si indicau foarte diferit , unul aprox 5 ppm si altul 20 ppm
Se vede , eu zic ca ai lumina prea tare , chiar daca ai co2 cu duiumul tot poti avea probleme cu lumina , asta presupunand ca dozezi micro si macro suficient

Ce valori ai la no3 , po4 si Fe in apa ?
Eu nu vad nimc
dan.pavelescu wrote:Mi-ati bagat mortul in casa.. eu imi doream un Twinstar 600E, am urmarit o gramada de clipuri, am bookmark in wishlist..


Asta am facut si eu , am urmarit , am citit , net , facebook , youtube ......dar dezamagire totala , are o culoare asa de galbena ca zici ca si lemnul de decor are deficienta de fier ) , plantele arata foarte galbene si spalacite , iar finisajul lampii nu este nici pe departe cum e prezentata pe net .

Eu zic sa te orientezi spre altceva
Ce spui aici de Twinstar 600E este 100 % real , exact aceste aspecte le-am vazut si eu la lampa si eu am returnat-o

In comparatie cu 2 tuburi giesemann sau osram este o porcarie sa zic asa , plus ca nu are nici o instructiune inauntru si spectru de culoare este foarte naspa iar cum este prezentata pe internet (youtube, facebook...etc) nu seamana nici 50 % din cum arata si functioneaza lampa.

Am mai citit ceva review-uri si sunt si altii dezamagiti de acest model , nu merita banii deloc , nici macar 100 Euro
Nu am buton sa dau Like !
De ce vrei sa-i dai reset ? schimbi bazinul complet ?
daca o simti ca ata atunci cred ca e Spirogyra
Ridica lampa mai sus cu 10 cm , ai lumina prea tare
fa un schimb de apa de 60-70 % si nu mai doza carbon lichid deloc
Daca te referi la mazga maro de pe furtunuri nu este amoniu , sunt bacterii
JBL CristalProfi 402 are furtunuri de 12/16 , astea trebuie sa le cureti tot la 2-3 saptamai altfel se colmateaza .

Curata doar furtunurile , filtrul se curata la aprox 3 luni , depinde de la acvariu la acvariu
Ce ratie NPK are acest produs ?
Oricum va trebui sa cureti manual tot , algele nu o sa dispara daca nu tunzi plantele si cureti acvariul
ok , acum am inteles
Nu-i normal sa ai atat PO4 in acvariu , care parte a linguritei de dozare ai folosit ptr a doza "praful" din recipient ? cea mica sau cea mare ?
Filtrul tau e un caz mai aparte deoarece are in-ul 16/22 , de obicei colmatarea in-ului creaza probleme de flow ,adica scade debitul, daca aveai pe IN 12/16 se colmata si al tau mai repede
conteaza foarte mult daca ai furtunuri de 12/16 sau 16/22

cele de 12/16 se colmateaza cam in 2-3 saptamani de aceea scade debitul filtrului , multa lume curata filtrul nesstiind care este problema adevarata , dar odata cu curatarea filtrului curata si furtunuriel si problema s-a rezolvat
E suficient daca cureti filtrul la 2-3 luni , daca se colmateaza furtunurile poti se le cureti la 2 saptamani dar nu curata tot filtrul la 2 saptamani
 
Forum Index » Profile for skija » Messages posted by skija
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com