[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: skija
Forum Index » Profile for skija » Messages posted by skija
Message
Salutare , am un Eheim 2222 . Functioneaza de o saptamana si 2 zile .

Am o intrebare ptr cei care mai au acest fltru . Are doua "clapete" ptr in si out , cate una pentru sorbul apei si una ptr iesirea apei . In manual scrie sa nu reduc sorbul deloc : "Never reduce the pump output by closing the tap on the suction side (IN)." Ok , inteleg chestia aceasta . Dar daca modific iesirea prea mult (adica pun clapeta cam la jumatate) filtrul incepe sa devina un pic zgomotos si nu inteleg de ce . Doresc sa reduc din output deorece presiunea apei este prea mare si imi stropeste inclusiv neoanele din capacul acvariului. O solutie ar mai fi zic eu sa mai dau niste gauri in teava in care imi curge apa in acvariu .

Astept parerile voastre .

Merci.
Salut , nu am CO2 , da am pus un pic de mancare ptr ciclare, pestii o sa-i pun peste o saptamana , doar ca astia ma gandeam sa-i pun la inceput , credeti ca 25-26 grade este ok si ptr cory si ptr otto ?
M-am hotarat sa pun ptr inceput 5 cory panda si 4 otto , restul inca nu m-am hotarat daca o sa fie creveti sau pesti . Credeti ca sunt prea putini ptr acest acvariu ? Din cate am citit eu si la cory si la otto le place sa fie mai multi in acvariu .

Cam cand credeti ca ar trebui sa incep fertilizarea plantelor ? Azi a trecut o saptamana de la setup-ul acvariului .

Merci
Salut , acvariul are 85 x 35 x 45 , am 2 tuburi de 18 W (neon), nu am inceput inca fertilizarea , acvariul are doar 6 zile , maine o sa fie o saptamana de la setup , o sa fetilizez cu JBL ferropol , substratul este jbl aquabasis aprox 4 cm peste care am pus jbl manado . Va rog sa-mi spuneti daca JBL ferropol este ok sau recomandati altceva .Nu stiu sincer ce inseamna fertilizare micro sau macro . O sa mai astept sa vad cum cresc sau nu plantele sa vad daca va fi necesar sa mai plantez . Ph intre 7.5 si 8 , nu pot sa aproximez mai exact in urma testului de Ph de la Tetra.

Imi cer scuze , nu doresc sa fac reclama la vreuna din firmele mentionate mai sus , rog un administrator sa stearga/corecteze daca e nevoie .

Merci . Astept feedback de la voi
Salutare din nou , nu am mai pus planta despre care era vorba in topic in acvariu . Multumesc ptr indicatii .

Am terminat acum 2 zile si asa arata acvariul : 85 x 35 x 45 , filtru Eheim 2222 , pozitionat temporar , am pus doua tipuri de "gazon" Hemianthus si Marsilea hirsuta , sa vad careia ii va merge mai bine , nu cred ca o sa investesc in CO2 .

As dori cateva sugestii ptr background , ce culoare sa pun: negru , maroniu etc ... ? Mie personal nu-mi place cum arata partea din mijloc a acvariului , sau asta doar ca plantele inca nu sunt crescute inca , nu stiu ce sa zic .

Va rog sugestii , critici la adresa acvariului , nu ma supar deloc , este primul acvariu dupa vreo 20 de ani

Mentionez ca o sa adaug 3-4 ancistrusi , cory poate 4 buc . Nu stiu inca daca o tin cativa Neoni sau Rasbora sau poate cativa creveti .

Multumesc


Editat de stefanp: am impartit topicul vechi, pentru ca acela avea alt subiect. Vom continua jurnalul aici.
Multumesc
Salutare din nou , mi-am achizitionat un filtru extern Eheim 2222 , daca ma puteti ajuta cu o intrebare as fi recunoscator .

La ce "inaltime" se pune tubul care absoarbe apa din acvariu (water out), jos , la mijloc sau sus ?

Sau mai bine zis care este pozitia ideala ptr tubul de absorbtie a apei la un acvariu ?

Caut de ceva vreme si nu gasesc un raspuns clar .

Multumesc
Merci ptr informatii
Merci de info , sa inteleg ca este ok , insa problema este CO2 , nu sunt sigur ca o sa investesc in CO2 inca , o sa vad cam intr-o luna sai doua .

De cat timp ai planta in acvariu ? Sa inteleg ca tu ai CO2 ?

Merci
Buna tuturor , primul meu post pe forum , de fapt al doilea dupa prezentare .

Incep in acest weekend sa-mi amenajez un acvariu de 120 L , cand am fost copil am avut mult timp acvariu dar sau schimbat multe de atunci , de vreo 20 de ani

Am o intrebare poate e stupida , am achizitionat de la un magazin o planta care nu am mai vazut-o pana atunci , am studiat cam 2-3 saptamani una alta despre acvarii , pesti , plante etc dar aceasta nu am vazut-o , mi sa parut interesanta si am cumparat-o . Se numeste Acorus variegatus , sin cate am vazut pe "net" nu prea ar fi o planta de acvariu si ca ar rezista in acvariu o perioada dupa care "moare" .

Aveti cumva experienta cu asemenea planta sau pur si simplu sa nu o pun in acvariu ?

Am atasat poze .

Astept parerea voastra .

Multumesc

Salutare , ma numesc Draghiciu Andrei , am 31 de ani si locuiesc in Oradea .

Sunt nou pe acest forum , am mai avut "acvarii" cand eram copil , acum m-a apucat iarasi "boala" acvariilor si sper sa gasesc chestii interesante pe acest forum . Am sa incep saptamana aceasta , sper , sa-mi amenajez acvariul de 120 L .

Va urez o zi buna tuturor !
 
Forum Index » Profile for skija » Messages posted by skija
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com