[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mishu05
Forum Index » Profile for Mishu05 » Messages posted by Mishu05
Message
Am votat DA. As dori sa imi fac abonament, cum procedez mai departe? Asa cum spunea cineva mai sus e mai placut sa citesti o revista frumoasa decat sa stai cu ochii in monitor. Plus ca dupa 1 an ramai cu 12 numere si poti sa le rasfoiesti cand vrei si le poti da si altora sa le citeasca, sa se informeze.
Tocmai mi-am refacut acvariul si as vrea sa cumpar ceva plante. Nu sunt pretentios avand in vedere ca e la inceput as vrea ceva mai rezistente .
Multumesc !
Ok,
Repet: pune un nr de tel la care poti fi contactat sa te sun sa stabilim sau da-mi un PM cu el.
Multumesc
Tocmai am fost la Brico Orhideea. Aveau numai neoane de 60 , 120 si 150 cm . Aveau TLD 830 atat de 60 cat si de 120cm. Nici urma de neoane de 90cm de la Philips insa aveau ceva de 90cm pe care scria Tungsaram si Daylight dar nimic de spectru . La Media Galaxy nu aveau nici un fel de neoane.
Astepti sa posteze lumea cu cereri? Daca da, vreau si eu 2 tuburi Aquarelle de 30W. Daca poti sa faci rost si de altceva de 30W ( TLD 830, TLD 965) cred ca ar mai fi lume interesata. Eu cel putin vreau si modelele astea.
Eventual pune un nr de tel la care poti fi contactat.
Multumesc
Acvariul e deja asamblat, nu se mai vinde. Rog un moderator sa inchida topicul. Multumesc
Florin mi-a transmis ca de 30W/ 90 cm nu exista pe stoc si nici la importatorul Philips nu au. TLD 830 cineva? Combinate cu ce?
Solicit si eu 4 de 30W ( 90cm) . Florine, tu cate vroiai? Hai ca poate facem totalul de 10 pana la urma.
Venim duminica 5 martie la carciuma pentru comanda ferma sau e de ajuns aici?
Sticla sa zicem ca o pot pune intre niste bucati de polistiren insa suportul este deja sudat si nu cred ca incape intr-o masina normala.
Vand piesele pentru un acvariu de 250L cu dimensiunile 100X50X50 .
Fata, spate , 2 laterale, 2 piese pentru fund ( e proiectat sa aiba fund dublu) + sticla pentru intariturile superioara ( forma de H). Sticla este float de 10mm.
Suportul are forma de paralelipiped si dimensiunile 100X52X70( h) si este confectionat din profil patrat de otel cu dimensiunile 30X30mm si are inca 2 bare transversale pe baza superioara si baza inferioara.

Sticla a costat 2 mil, suportul 1 mil si le am din noiembrie 2005.
Stau cu ele depozitate in pod , acvariul nu mai poate fi confectionat din diverse motive.
Totul la 2 mil. Sunt din Bucuresti insa nu pot asigura transportul.
Tel 0723 507 582 , Mihai
Am dat deja comanda, la 700 000mp. Sa vedem acum cand e gata..zilele astea ar trebui sa fie gata.
Ok..sa continuam
Am descoperit ca am vecin bun care lucreaza la Cristal Brad..
Dimensiunile de mai sus + fund dublu + intarituri + slefuit 3m partea de sus (100 000lei/m de slefuit) = un pic peste 2.5 mp adica vreo 2.1 mil lei ( la 700 000 lei/mp) . Nu stiu daca asta e pretul pentru ca lucreaza omul acolo sau asta e pretul oficial. Cert e ca am fost pe aici pe la mine pe Ion Mihalache si am gasit cu 1 mil mp de sticla de 10mm. Asa ca..totusi e avantajos.
Astept sticla si intre timp sper sa fac suportul..
Multumesc de raspunsuri.
Profilul de otel e mai "la indemana" ca mi-l sudeaza tata si rezultatul final va fi un suport mai 'aerisit' si mai solid ( teoretic) iar pe viitor pot sa bag sub acvariu un filtru wet& dry ( spatiul este din pacate limitat).

Va tin la curent cu evolutia lucrarilor..
Salutare!
Intrebarile ar fi cam asa:
1. Sticla de 10mm de unde gasesc si cam la ce pret mp? Orietativ macar..
Este musai sa fie slefuita pe toate laturile sau doar pe muchiile de sus? Operatiunea de slefuire cam cat costa? Sa ii fac fund dublu sau nu e cazul avand in vedere ca e sticla de 10mm?

2. Silicon. Exista silicon negru care poate fi folosit pentru acvarii de la Bison sau Den Braven sau sa incerc sa fac rost de Dow Corning ( scump rau pe de alta parte) . Este de ajuns 1 tub pentru dimensiunilea astea sau 2 tuburi? Daca nu se gaseste negru, sunt mai multe tipuri de silicon pentru acvarii de la Bison sau Den Braven sau au 1 singur model? Cam cat costa 1 tub si cam pe unde se gaseste? In magazinele cu materiale de constructii am vazut doar silicoane acetice, pentru constructii.

3. Suportul. M-am gandit la o masa-suport cu 5 cm mai lata si mai lunga decat acvariul construita din profil patrat de otel de 3cm latura. Inaltime: cam 70cm iar in partea superioara si inferioara cadrul va fi continuu, perimetral , unind capetele celor 6 picioare. Este suficient profilul de 3cm? Sa o fac din profil mai mare ( 4X5, 5X6 sau mai mult) si cu 4 picioare?

Cam atat pentru inceput
http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=870&start=0

Distribuitor dow corning

BUCURESTi
COLOSEUM TRADING
TEL: +0040 21 2109927
ALEEA STUPILOR 5,BL E7, AP 22,SEC 4
http://www.coloseum.ro
Multumesc mult de informatii.Dupa o analiza atenta am descoperit ca am in pod, intr-o zona similara ca rezistenta o greutate mult mai mare pe planseu. E totul ok..mai am de strans bani pentru echipament acum.
:sic:
se pare ca nu se incumeta nimeni sa imi raspunda. o sa il fac de 250l, daca tot il fac. daca nu rezista..ma vedeti la tv..
In primul rand bine v-am gasit!
In al doilea rand planuiesc sa imi cumpar un acvariu de dimensiuni inca necunoscute..probabil va fi undeva la 100X50X50 si va avea ca suport o masa din metal (am tata priceput in sudura )
Locuiesc la mansarda unei case construita prin 1937..adica la et 2. Exista plansee de beton de 10cm grosime, pereti de caramida dubla la exterior si simpla la interior. Camera are dimensiuni mici ( 2.8X2.8m) si pe 2 laturi e marginita de cosuri care au grosimi mai mari ( 40-50cm) . Acvariul va sta intr-un colt , langa peretele exterior dar nu in coltul propriu-zis al casei ci in coltul camerei dinspre pod ( cred ca o sa va desenez daca nu se intelege)
Intrebarea mea este: la dimensiunile astea cred ca tot ansamblu va avea spre 350kg. Camera mai are o sarcina utila compusa din pat si un birou+ calculator si bineinteles eu.. Credeti ca tine? Stiu, in teorie e totul ok dar vreau sa ma asigur.
Multumesc
 
Forum Index » Profile for Mishu05 » Messages posted by Mishu05
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com