[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: soare
Forum Index » Profile for soare » Messages posted by soare
Message
umflatura este exagerata... nu stiu exact ce cuvinte sa folosesc pt a descrie exact.. o sa incer sa fac niste poze si o sa le pun aici, cred ca ar fi mai bine asa. cert este ca burta nu a devenit asa peste noapte... ci s`a ingrasat in timp...la inceput am zis ca am niste neoni sanatosi si grasi...dupa aceea doar unu acesta despre care este vb) si`a continuat ingrasarea. Comportamentul este absolut normal si mananca ca toti ceilalti. o sa il urmaresc mai cu atentie...si sper sa reusesc zilele astea sa pun si pozele.
nu inteleg...stiu foarte bine... care e diferentza dintre vivpari si ceilalti pesti...nu imi dau seama de unde reiese ca eu am zis ca ei fac pui vi?... chiar am scris ...ca stiu ca e greu de imnultit...(adik sa depuna icre..si dupa aceea sa iasa pui)... chiar asa aiurea vi se pare ceea ce am intrebat??? eu am crezut ca e gravid... ca un incepator ce sunt.. ma interesez... daca voi imi spuneti ca e bolnav....ok...spuneti si mie ce ar putea sa aiba...de la ce...si cum sa il tratez... MERCI MULT. si scuze inca o data daca am zis ceva care v`a deranjat
cum as putea sa imi dau seama daca neonul meu este gravid? am 9 neoni. 1 dintre ei este exagerat de gras... chiar daca nu le dau sa manance...(adik nu e de la mancare) am citit cate ceva pe aici pe site...si am vazut ca e foarte dificil sa inmultesti neoni..deoarece trebuie sa ai un anumit ph al apei... o anumita temperatura si luminozitate...
dar cine stie...poate sunt norocos. asa ca vreau sa imi spuneti si mie ce sa fac exact si cum sa imi dau seama daca este sau nu. comportamentul lui este normal.
vream sa imi pun neon la acvariu. as dori sa va intreb ce model ar fi cel mai bun pt dezvoltarea platelor. eu am un acvariu de 100 l 60L 50h 40l. la aceste dimensiuni ar fi bine sa pun doua neoane? am vazut pe aici pe forum nu mai siut exact unde...ca rezultatele sunt mai bune daca combini doua tipuri de neoane diferite... nu prea ma pricep la asa ceva. astept informatii si dupa aceea ma pregatesc sa plec la cumparaturi .. daca imi spuneti extimativ si cam cat costa ar fi ideal. MULTUMESC!
am si eu o intrebare scalarii sunt maricei???
Editat de leo2003...

Amice, daca nu-ti controlezi limbajul pe acest forum RTF scrie pe tine !!!

Oricum suntem mult mai putini penibili decit "celebra" ta semnatura: SUNT PESTE !!! Te-ai gindit mult...

:ycard:

Considra ca fiind un prim si ultim avertisment !!!


Topic inchis.
baieti de baieti si voi ca toate fetele....
dau doi oscari pe 2 scalari maricei
bun...dau la schimb cei doi oscari pe 2 scalari maricei...
cine imi doneaza sau imi vinde si mie 2 scalari urgent....
am si eu doi oscari intr`un acvariu de 100 l in acvariu mai am 2 molly 1 xipho 10 neoni 3 sanitari si un caras ... ce spuneti sunt in conditii bune? or sa se simta bine... ii am de 3 zile
cum inmultesc neonii? am 10 in acvariu de 100l cum fac?
va spun eu...spuma aceea se face de la macare.... am patit`o... dupa care am pus un cerculetz din acela special pt macare...si se mai forma spuma doar in int lui dar mult mai rar... asa ca las`o mai ushorcu hrana... si cumparati...un cerculetz pt hrana
se pare ca lumea stie doar sa faca post`uri si sa abereze dar sfaturi utile mai greu... eu inca mai astept sa explice lumea...cum se face capacu..vorba lui drilea.. nu ma vad cu trafaletul in fatza acvariului
bun libelulele acelea rosi...eu le tin in frigifer pe o coala de hartie umezita..stansa si baga intr`o punga... au rezistat f bine si le am de 5 zile...dar stiu ca mai de mult cand luam tubi ma cam chinuiam cu ei... cum pot sa ii pastrez si pe ei asa mult si simplu.. pt ca am inteles din unele discutii ca tubi sunt mult mai hranitori decat libelulele.
am pus in punga in care i`am luat apa din acvariul meu, i`am lasat acolo vreo 10 minute si dupa aceea le`am dat drumu...
si pe mine m`ar interesa... am incercat eu sa fac unu...dar dupa ce am terminat i`am dat doua picioare...si direct la gunoi l`am dus... intelegeti voi cum era... pe mine ma tenteaza sa imi fac din plexiglass....oricum pana sa imi fac capac...sunt receptiv la orice e legat pe aceasta tema...;)
am doar un acvariu.... si erau primi pesti bagati.....deci cam tot acvariul meu e o carantina
stiu ca este foarte bine ca macar o data pe sapt sa hranim pesticu hrana vie...dar am inteles ca este si cea mai periculoasa in raspandirea bolilor...ce trebuie sa fac ca sa scat din sansele de as baga un virusel in acvariu?... strica daca sunt hraniti pesti mai mult cu hrana vie?????
am ezitat...dar din pacate am facut`o... ma rog ceilalti pesti sunt super ok... ce sa le fac ca sa fiu sigur ca nu au si ei ceva boli?
 
Forum Index » Profile for soare » Messages posted by soare
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com