[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Benu
Forum Index » Profile for Benu » Messages posted by Benu
Message
Va multumesc tuturor pntru sfaturi. Daca as fi scris un pic mai devreme, poate as fi evitat alta prostie. Acuma mi se pare ca sunt toti intoxicati cu medicamente. Unul, care nu parea afectat si manca binisor, sta acuma la suprafata apei (nu respira ca si cand s-ar sufoca, doar sta la suprafata inclinat pe o parte). Ceilalti nu mananca si sunt foarte apatici.

Bineinteles ca azi dimineata am schimbat 30-40% din apa si am indesat filtru cu toti saculetii cu carbune (alta prostie ????).

Dar inca nu se vede nici o schimbare. Ba parca e mai rau.

De asta mi-e frica sa-i separ si sa-i stresez astfel si mai rau. Nu cred ca rezista.

Multumesc si astept orice idee.
Tot eu, piticul stresant. Nu imi apare avatarul, desi am respectat dimensiunile. Da nu asta e problema ci poza ce vroiam sa o pun cu ce chestii am vazut la microscop. Cum se face?

P.S. Rog un moderator sa stearga userul Ben. Tot eu sunt dar am dat adresa de mail gresita (@gmail.ro in loc de @gmail.com). Multumesc.
In primul rand vreau sa va multumesc pentru adevarata enciclopedie de acvaristica de pe acest site si de pe cel vechi. Citesc pe nerasuflate de vreo cateva luni bune orice nou topic apare. De mult vroiam sa ies si eu la "lumina" dar tot cautam un avatar mai fain sau o zicala mai inteleapta pentru semnatura.

Iata insa ca problemele cu acvariul meu m-au facut sa ma inregistrez cum am apucat.

Iata cateva date despre acvariu:
- volum brut 420 l, net ~ 380 l;
- pestani: 10 discusi, 25 neoni (Inesi), 20 rasbora, 6 ancistrusi mititei;
- 5 pomaceea, nenumarati melcisori mititei, maronii;
- plante: echindorus, anubius;

- filtrare: Fluval 304 extern: burete->vata perlon->turbaFluval->ceramica poroasa;
- iluminat: 6 x Phillips Master TLD 830 (18W) + 1 x AquaGlo (30W);
- incalzire: 2 x Scuba de 200 si 150 W montate langa intrarea respectiv iesirea apei din filtru + termometre (cu alcool si unul lipit in exterior pe geam);
- ciclare doar cu ancistrusi 2 saptamani (stiu, e putin dar nu e cea mai mare gresala a mea ... stai sa vezi mai departe);


- parametri apei:
- pH 7-7.2 (pH metru Hanna, calibrat in tampon 4 si 7);
- GH 8-9 (test Tetra);
- KH 5-6 (test Sera);
- temp 28-29 grade;
- schimburi de apa: 20-25 % saptamanal cu apa trecuta prin filtru mecanic si carbune activ;

Bineinteles, dupa doua saptamani am inceput sa bag restul pestilor de mai sus, asa in nestire, de pe unde am gasit ... fara a-i observa atent, fara carantina

Sigur, in prima saptamana am furat un gris de toata frumusetea, de care insa am scapat relativ usor (multumesc de sfaturi ).

Dupa o perioada, alta problema: cel mai vioi si bataus discus nu a vrut sa mai manance. Statea mai mult ascuns si avea excremente albe, lungi, filamentoase :o ce sa fie oare, ghici ?

Asa ca am inceput tratamentul cu metronidazol (solutie perfuzabila B) concentratie in acvariu 7 mg/l combinat cu rombendazol (albendazol) 2 mg/l (multumesc din nou de sfaturi ). Dupa o saptamana, bolnavul meu si-a revenit si a inceput sa manance bine si sa-i cafteasca cu placere pe ceilalti. Numai ca fix dupa o saptamana, nu a mai vrut din nou sa manance. Si dupa el s-au luat alti 3. Asa ca am repetat tratamentul de mai sus. Acum observ ca si ceilalti sunt apatici, mananca dar nu se mai caftesc si nu mai sunt asa activi. Mentionez ca in timpul tratamentului am ridicat temperatura la 30 si am pus si o pompa de aer la maximum pentru aerare.

Azi de dimineata am observat excremente lungi, albe filamentoase si la un ancistrus. Am recuperat kk si l-am observat la microscop (colorare cu albastru de metilen). Iata ce mi s-a parut suspect [img]. Pe langa resturile de alge (verzi, brune, albastre) apar niste chestii alungite, ovale, cu un capat mai inchis la culoare si o dunga subtire, fina pe mijloc. O fi tot ceva din hrana, sau sunt oarece paraziti (sau oua de paraziti?)?

Va rog mult, daca mai aveti vreo idee sau o experienta asemanatoare din care ati scapat cu bine ... Cel de al doilea tratament l-am facut acum doua zile si nu vad vreun progres.

Multumesc.

P.S. Scuze ca nu am postat prima data la "despre noi" sau la "coltul incepatorului"
 
Forum Index » Profile for Benu » Messages posted by Benu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com