[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kid
Forum Index » Profile for kid » Messages posted by kid
Message
Buna ziua,
Acvariul a plecat.
Imi cer scuze ca nu am apucat sa raspund la toate mesajele...lipsa de timp.

Se poate inchide.
Multumesc!
Buna ziua,

Donez acvariu 130 x 60 x 60 sticla de 10mm cu intarituri.
Ca acvariu necesita relipire...pt mai multa siguranta. Ca terariu este f bun asa cum este.

Nu asigur transport.

Pentru detalii lasati PM
Ultimul pachet pleaca in seara asta.

Se poate inchide.
Multumesc
Buna seara,

Se doneaza urmatoarele plante:
limnophila heterophylla - peste 30 de fire (sunt fire si de 60cm)
Hygrophila polysperma Rosanervig -10-15 fire mari
Rotala Rotundifolia - probabil peste 50 de fire
Myriophyllum tuberculatum - 10-15 fire

Urgenta provine de la faptul ca au fost taiate deja...si sunt intr-un lighean cu apa. Probabil nu tin mai mult de cateva zile de la publicarea anuntului.
Plantele nu au alge si au avut parte de co2.
Detalii pe PM.
Valabil doar in Bucuresti.


Plantele provin din acvariul de mai jos.


Multumesc
se rezolva de la sine cand se cicleaza acvariul cum trebuie
stiu povestea...dar a fost pus unu pt apa potabila. nu am linkul...
am facut deja schimb de apa...totul pare ok. din moment ce melcii o duc bine, toate bune si frumoase.
Na' seara.

Nu am mai postat ceva de multaaaaa vreme....
Vin si eu cu o intrebare:
A fost montat un nou filtru la hidrofor...care contine polifosfati impotriva calcarului.
Dauneaza asa ceva la acvariu? mai exact la pesti.
Trebuie sa ii fac schimb de apa, si inlocuiesc cam 300l din 500.
Acvariul nu mai sta cu mine de ceva timp din cauza unor probleme personale....dar nu a fost abandonat . L-am mutat la ai mei...unde trec periodic sa ma ocup de el.

Multumesc de atentie.
asa si???
daca nu ma insel....se inrosesc ochii in momentul in care e matur
deci co2
te duci la un petshop si gata
am avut si eu pene de curent...si de 14 ore. nu sa deciclat acvariul, cel putin nu vizibil. acvariul e destul de puternic plantat si are 450L
la mine a aparut (cam in dusmanie)in momentul in care sa consumat butelia de co2 si nu am observat decat dupa o saptamana.
dupa ce am inceput sa bag din nou co2 a inceput sa dispara singura. trebuie sa recunosc ca ia luat cam o luna....dar a disparut. intre timp am mai curatat eu manual.
am incercat mai demult si tratamentul cu apa oxigenata care nu a facut altceva decat sa-mi lichideze o mare parte din plante si f putin din alge. am facut si eu test sa vad cam cat trebuie sa pun apa oxigenata pt a lichida alga....concluzie: prea mult pt a suporta plantele.
Bacopa, sagittaria, rotala, microsorum pteropus windelov, cabomba, vallisneria, java moss, anubias, echinodorus, etc.
Bacopa nu prea mai merge (a cam pierdut frunzele, tulpina este ok), cabomba, rotala au inceput sa cam stagneze si tot asa. plantele mai nepretentioase merg destul de bine.

Am uitat sa mentionez ca si acvariu este destul de inalt. 60cm+10 capacul. eu zic ca au obosit neoanele si inaltimea este destul de mare.
fertilizant este. nu in cantitati ideale dar este.
ideea e ca neoanele cam fac 1 an si de obicei trebuie schimbate mai des.
Va salut.
Au cam "expirat" neoanele pe care le am acum. au inceput si diverse plantele sa stagneze, sa nu mai creasca cum trebuie.
ce neoane imi recomandati pt plante.
adica 6 neoane de 120, 36W. mentionez ca am si co2.

va multumesc
cat costa? si ce cantitate?
si pe mine ma intereseza
cred ca rotorul este de la fluvalurile vechi. eu am cum am pus in primul post si nu sunt curbate si nici piedica de cauciuc nu are
la astea noi (daca nu ma insel) rotorul de 404 merge si la 405 si invers fara ajustari.

iar cu protectia consumatorului....nu mai aveam nevoie de nervi in plus si sa mai stau inca 5 luni pana se ajungea la un numitor comun.
problema a aparut aku o luna.....
2 saptamani am cautat pe la noi de mi-au venit spumele. Am sunat si la profipet care le aduc la noi (daca nu ma insel). Raspunsul a fost: nu avem, nu stim cand vin si tre sa fie mai multi pt a aduce . va dam noi un tel cand avem.

asa ca intre timp am cumparat de pe ebay, au venit, le-am montat. totul e ok acum.
sunt curios Porcu' ce a facut.... tot cu buza umflata? cine vrea userul de la care am luat eu (de pe ebay) sa-mi dea pm. are 3 magazine dedicate daca nu ma insel in state. asa ca teoretic se gaseste orice.
 
Forum Index » Profile for kid » Messages posted by kid
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com