[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bayek
Forum Index » Profile for Bayek » Messages posted by Bayek
Message
Cei mai eficienti impotriva algelor sunt crevetii amano. Cu 2-3 din astia se curata tot lemnul. Si melci neritina, melci clithon corona, dar astia se gasesc mai greu.
Super faina automatizarea asta si eleganta. Ce inseamna sa ai acces la componente si soft, nici nu visai la asa ceva nici macar acum 10 ani.
Daca rezista (si se inmultesc) melcii mici, atunci rezista si melcul mare. Legea lui Melk
Mai mare butelia decat acvariul Glumesc, frumoasa instalatie ai acolo.

Poti sa bagi pesti dupa ce faci testele de apa si ai 0 (curat, nu 0 virgula ceva) la NH-uri si NO2 si valori mici la NO3 (sa se coloreze galben, cum e la majoritatea testerelor).

Nu baga mult CO2, o bula pe secunda maxim. Nu ai plante pretentioase, iar acvariul este mic, nu vrei sa o ia razna aciditatea apei.
Catalin099 wrote:Pentru laterale ce planta nici mare , nici mica sa pun , sa faca tranzitie intre monte carlo si plantele inalte din spate ? Ceva plante cu frunze mai late si lungi , nu prea am asa ceva in acvariu.

As putea sa adaug ceva melci ? Au aparut ceva alge si am citit ca melci ar fi cea mai buna investitie.


O varianta clasica este staurogyne repens. Poti cauta pe aquasabi sau nevertebrate la rubrica plante frontale / foreground.

Eu cred ca poti sa bagi 2 melci deja. Dar sa le faci aclimatizare buna, la picatura ideal, citeste despre asta.
Doar NO2 si cele cu NH trebuie sa fie 0, in timp ce NO3 nu, asta trebuie sa existe si sa fie tinut sub control. Este papica pentru plante (fertilizantul tau il contine). Doar in acvariile cu creveti trebuie sa fie si asta spre 0, dar acolo e alta poveste.

Eu nu as adauga fertilizant in perioada de ciclare, mai ales intr-un acvariu atat de mic, dar aici parerile sunt impartite. Cat timp se face ciclarea, plantele sunt ultima grija. Trebuie sa inveti rabdarea, este timp si de amenajat si reamenajat acvariul.

Recomand plante in variante nano/mini/pico, arata mult mai bine inte-un acvariu mic.
NO2 trebuie sa fie zero barat, abia atunci e ciclat acvariul. Complet matur va fi dupa vreo 3-4 luni.

In perioada de ciclare e de asteptat ca unele plnte sa sufere, chiar sa moara, de aceea e recomandat sa se foloseasca plante nu foarte multe si de sacrificiu, plante easy, care sa nu se topeasca asa usor.

Rabdare pana no2 e zero, dupa care poti sa mai stai o saptamana si apoi pestii treptat, nu toti odata.
Noroc cu densitatea mare de moss, altfel nu scapa nici un pui de molly cu atatia pradatori acolo
Este physa marmorata, un melc foarte frumos. Nu e la fel de invaziv ca ramshorn si adauga diversitate in acvariu.

Mie mi se pare cam mic ph la 6-6.5 pentru un acvariu cu pesti obisnuiti. La ph-ul asta cochiliile melcilor neritina se vor topi in timp. Un ph in jur de 7 e foarte ok.

Cat despre co2, daca tot vrei neaparat sa-l adaugi in acvariu, adica vrei plante mai pretentioase, arunci fa un efort si ia o instalatie completa Eheim (butelie, electrovalva, numarator de bule, difuzor). Dupa parerea mea nu merita improvizatiile.
Mie mi se pare curata apa, nu e tulbure. E putin colorata de ceva ce pare tanin. E posibil ca cioata sa mai elibereze inca, dupa o luna?
Foarte misto, mai ales la ce densitate de pesti e acolo, e mare lucru ca nu s-a destabilizat totul. Si eu zic sa nu faci schimbari, daca totul e ok.
Frumos video, relaxant. Poti sa le mai arunci cate o frunza uscata de nuc, uscata la umbra si dintr-o zona in care nu s-a stropit. Le place maxim si le face si bine.
Exact, o zi de fasting, isi mai odihnesc si isi mai elibereaza aparatul digestiv.

Referitor la gH, ai concentratie mare de calciu si magneziu. Mai ai cochilia aia in bazin? Sau poate vreo roca calcaroasa, care abia acum a inceput sa elibereze. Lemnul nu are minerale.
Se doneaza echinodorus vesuvius, maine seara cel mai tarziu, in zona Gara Obor Bucuresti. Plus un stem de ludwigia meta.
Sanitarii mananca mortaciuni, asta e treaba lor, dar nu am auzit sa atace. Cel mai probabil guppy a murit el de ceva acolo, iar asta micu a vazut in asta un deliciu.
Apa curata cristal… fain. Un picut de atentie la estetica nu ar strica. Faza cu filtrele da.
Un exemplu de acvariu care imita foarte bine ce se intampla in natura, greu de atins nivelul asta dar uite ca se poate.
Plantele plutitoare sunt o mare pacoste, eu le-as scoate de tot sau as lasa 2-3 acolo, oricum se inmultesc la loc. Sunt invazive, iau lumina plantelor din acvariu, golesc apa de nutrienti. Intr-o oarecare masura sunt bune, dar trebuie tinute sub control.
Salutare,

Mie imi place cum a iesit, daca e totul natural in acvariu atunci e ok. Ideea e sa-ti placa tie.

Un filtru extern ar trebui la volumul asta, dar nu cred ca iti permite capacul, care e lipit. Am si eu modelul asta, dar de 34 l. Insa e ok si daca ai un filtru intern bun. Nu ma pricep aici, dar avem colegi de forum care au testat zeci de modele. Ei as folosi macar pentru inceput si filtrul lui on top, macar se mai aduna bacterii benefice si in acel burete.

Lumina nu imi dau seama, dar la fel, capacul lipit te cam impiedica sa pui o lampa speciala. Cred ca poti inlocui tubul actual cu unul mai puternic, daca vrei, dar atentie la alge.

Planta care sufera in ultima poza e echinodorus. Asta, la fel ca cryptocorynele, trece printr-o faza de adaptare, dupa care isi revine. E posibil sa isi piarda chiar toate frunzele, las-o in pace, o sa creasca la loc.

Masterline e foarte bun ca fertilizant, ia varianta all in one golden si ia si carbo, ajuta sa tina algele pe loc. Vreo 2-3 melci neritina ar fi buni si arata si bine.

Daca esti din Bucuresti poti sa treci si pe la Coralis Pet Shop, la Maxi Pet de pe Mihai Bravu, la Animax Vulcan, astea sunt magazine unde au acvaristica misto.

Bafta multa si sa te bucuri de acvariu
Combinatia de pesti nu e buna deloc. Carasii au nevoi speciale, betta la fel. Castelul e inestetic.
 
Forum Index » Profile for Bayek » Messages posted by Bayek
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com