[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Hybrid
Forum Index » Profile for Hybrid » Messages posted by Hybrid
Message
A naibii, de cand s-au rarit crevetii n-a mai cazut melcul.
ce specie?
Pai zisei, unu singur
Niciodata mai mult de unu din fiecare specie, ma gandesc ca n-or face interracial
Asam, melcu face treaba dar dureaza prea mult. Amano au cam plecat, ma voi orienta spre alti creveti
Vreau sa mai iau un melc, dar nu neritina sa ma umplu de oua, am citit ca ramshorn ar fi ok, deci unul din ala in punga. Mai e vreunul recomandat?
Zic unu, ca nu vreau sa mi se inmulteasca de nebuni, sa stea singuri cu palmele, sau ma rog, talpela in cazul lor.

De asemenea, sper ca ramshorn si orice alta sugestie e in stare sa se intoarca inapoi cu josul in jos in caz ca cade pe spate.
Intre timp, GDA-ul meu a inceput sa perleze )
Am gasit sursa ratacirii melcului... nenorocitii de amano il pisca, asta se sperie si cade de pe sticla cu rotile in sus.
Deci numai probleme mi-au adus crevetii astia amano, poate ma enervez si-i zbor in WC
Pai o sa-l re-botez in betivu'.
Io nu-nteleg, neritinele astea cum supravietuiesc in salbaticie, cine le intoarce? Il am de 1 zi si de 3 ori a trebuit sa-l intorc
Crescusem intensitatea cu un click (pana acum era la 7/10, am dat la 8/10) si durata cu 1 ora. Voiam sa dau extra la utricularia, dar se pare ca asta mi-a fost greseala.
Intre timp am revenit la vechile setari.

Ah, si am curatat de ceva ori cu lama

Acum dupa cum ziceam, 1 luna nu o ating, poate moare singura, poate o haleste melcul si oto.

Nah; a mers bine mersi un an de zile, asta cu GDA e o chestie recenta peste care voi trece intr-un fel sau altul.
Pe aici a trecut, MELCIUS!

image

(asta a facut in juma de ora , pana maine ramane fara mancare; luasi si 2 otto dar nu se compara cu MELCIUS)

Samy saru'mana, am citit si acolo aseara. Cred ca trebuie sa bag mai multe plante; am scos cu totul bacopa, rarit indica grav, tuns rotundifolia, scos eleocharis, plm, multe schimbari
O sa bag iar acicularis cred, macar pe ala nu mi-l smulg crevetii zilnic. M-am jucat ce m-am jucat cu utricularia si daca nu foarfeca crevetii la ea zilnic de m-am plictisit sa adun cu plasa, probabil nu ajuta faptul ca n-are radacini reale
Daca te uiti in a 2-a poza ai sa vezi ca crevetii sunt deja acolo (de dinainte de gda).
Dealtfel pe tot ce inseamna piatra sau planta nu e pic de alga ca rad tot.
Tare ma bate-un gand sa-mi iau un Chihiros Doctor sau un Twinstar.
Am 2 sapt de cand nu am mai curatat geamul, in ideea sa le las 1 luna sa-si faca ciclul, dar nu stiu cat mai rezist

image image

image
Bine ca atunci cand unu' zice tate si se umple thread-ul de reply-uri
As zice ca a aparut dupa ce am tuns din plante, am plantat utricularia, si am dat lumina nu mai tare ci mai mult timp.
Mai reduc 1 ora.

Asta ca tot ma laudam eu ca n-am avut picior de alga :-)
Cum scap de green dust algae? Am citit ca e bine sa o las pe unde e depusa 1-2 saptamani ca moare singura, dar n-am avut rabdare si nici nu pare ca moare singura.
poate poate

Chiar nimeni?
A mai crescut cineva utricularia?

La suprafata creste grupa mare, insa in substrat nu a crescut deloc si am bucati care incep sa pluteasca.
Nu stiu exact cum sa procedez, sa incerc sa o indes inapoi in substrat oare?

Stiu ca nu are radacini, dar am citit ca se imprastia si prin substrat si astfel se ancoreaza.
 
Forum Index » Profile for Hybrid » Messages posted by Hybrid
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com