[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mona C
Forum Index » Profile for Mona C » Messages posted by Mona C
Message
Multzam
Are rost sa pun bacterii acum sau astept sa se faca bine pestele(Doamne ajuta!)?
De ce zici ca ciclat nu are cum sa fie , a fost stabil 6 luni inainte de acest episod?

Multumesc Ugarit5
O intrebare scurta : faptul ca apa e tulbure este datorita antibioticului si a sarii sau am reusit cumva sa deciclez acvariu?

Buna seara,
Am nevoie de ajutorul vostru. Am un mascul de betta de circa 6 luni. Sta singur intr-un acvariu de cca 30 l. Are un filtru intern, pompa de aer, si incalzitor care pana ieri a fost setat la 26 de grade
Incepand de saptamana trecuta a inceput sa fie apatic si sa manance mai putin.
De vreo 2 zile nu l-am mai vazut mancand
Aseara am ridicat temperatura la 28 grade si am pus 2 linguri de sare in aprox 25 l apa cat are acvariu util
Azi dimineata am observat ca pe corp a aparut o pata alba, ca si cum ar fi ramas fara solzi pe o portiune.
Am citit "tot intenetul" si am ajuns la concluzia ca ar fi ceva bacterian. Am facut o poza si am mers la animax unde dupa ce m-am consultat si cu baiatul de acolo am luat un Sera Baktopur Direct tablete. I-am pus jumatate de tableta

Acum pe seara m-au apucat rermuscarile ca nu am intrebat pe cei care au experienta mai mare si ca poate i-am facut rau cu acest tratament .
Singura greseala (zic eu) este ca acum vreo saptamana i-am schimbat circa 70% din apa cu apa tratata cu Aquasafe la temp similara cu ce avea in acvariu

Atasez 2 fotografii si apreciez orice ajutor/parere de la voi
Multumesc
Buna,

Ii mai ai ?
Am niste alge staghorn de care nu scap si am inteles ca sunt printre putinele vietati interesate de ele

Multumesc
Nu stiu daca e lipita sau asa e ea ascutita. Mama lor era un guppy blonde rainbow ( cu coada evantai nu ca a puilor)
In filtru am micromec (a venit la pachet cu filtru). Crezi ca ar trebui sa schimb cu siporax?
Am foarte multe plante si ultimele teste facute la apa au iesit bine
Buna tuturor,

Va multumesc pentru solutie. Timp de o saptamana a pus easycarbo cu seringa in zonele in care aceasta alga a aparut.
Se pare ca o parte din alga a disparut iar ce a ramas s-a innegrit
Postez o fotografie cu aceeasi piatra
Mai am o intrebare, am cativa pui de guppy , au vreo 2 saptamani iar de la inceput au coada ascutita, mananca, inoata bine, repede si nu dau semne ca ar fi bolnavi. Peste tot am gasit scris ca asta e un semn ca nu mai traiesc mult, dar ei o duc foarte bine. Credeti ca e posibil ca mama lor sa isi fi facut de cap cu alta specie sau tip de guppy? Atasez o fotografie cu unul (nu e prea clara ca nu prea sta pe loc)
Stiu ca e out of topic dar nu as mai deschide altul ca sa nu incarc forumul.
Multumesc
Va multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase de bun venit
Cu siguranta o sa am mare nevoie de sfaturile voastre fiind la inceput de drum
Nu Liv, nu am schimb la picatura (nu am vrut sa gauresc bunatate de acvariu), am doar perseverenta, in fiecare seara aspir substratul scotand 20 l si adaugand alti 20 litri apa de la robinet dar foarte incet in curentul de apa de la filtru
Multumesc de sfaturi
Multumesc Liv.
Am comandat Easycarbo, am sa fac cum ai zis.
Deci pot sa pun cu incredere desi am pesti si vreo 2 pui de guppy?
In legatura cu mentenanta , poate gresesc ca pun apa de la robinet fara sa o declorinez. Acvariu e de 240l si schimb cam 15-20l in fiecare zi.
Apa e curata, filtrele merg permanent, inafara de aceasta alga nu par sa fie alta problema. Maine am sa fac un test apei, desi testele astea 5 in unu mi se par cam relative
Multumesc
Am sa fac cu m-ati invatat
Va anunt daca scap si in cat timp
Nu se misca la atingere
Cautand pe net despre aceste alge staghorn par foarte asemanatoare cu ce am eu.
Iartati-mi ignoranta - acest easycarbo cat timp trebuie sa il folosesc si sigur nu imi afecteaza pestii sau eventualul puiet ?
Daca nu fac nimic se vor intinde, afecteaza calitatea apei?
De ce nu le mananca sanitarii sau cei cativa melcusori cu care m-am pricopsit fara sa vreau?

Scuze ca am atatea intrabari dar asa e incepatorul - entuziasmat :-)
Multumesc
Sub substrat am ferilizant ( nu imi aduc aminte ce am pus), suplimentar adaug Masterline II 1ml la 30 l apa pe zi. De cand il adaug am observat ca plantelor le merge mult mai bine. Acum daca ma gandesc mai bine aparitia pufului coincide oarecum cu momentul din care am inceput sa adaug acest fertilizat
Volumul acvariului este de 240 l, Lumina si filtrul intern este al acvariului marca JBL . Suplimentar mai am un filtru extern Cristal JBL 900
Ca si pesti an 4 ancistri, 4 corydoras, 3 molly balon negri, 6 platty (3 dalma si 3 micky mouse), 20 neoni si 10 guppy .
Sunt la inceput, sunt convinsa ca fac multe greseli, incerc sa invat din a altora dar cred ca inerent voi face altele
Va multumesc
Buna

De cateva zile a aparut doar pe unele pietre si pe lemn un puf alb de care nu se atinge nici unui din pestii sanitari pe care ii am (ancistrus sau corydoras)
Mentionez ca acvariu il am de cateva luni, a fost ciclat corect (zic eu....) si pestii pe care i-am introdus dupa ciclare sunt sanatosi si fericiti
Ce ma puteti sfatui?
Atasez cateva foto cu focus pe aceasta problema

Va multumesc
Ma numesc Mona si sunt din Bucuresti.
De mult timp imi doream un acvariu, am citit tot ce se putea citi si am decis in acest an sa imi implinesc visul
Dupa luni de ciclare , rabdare si tutun, de cateva luni am un acvariu frumusel (si puiul de cioara e vazut ca porumbel de mama lui ) .
Din pacate ma confrunt cu niste mici probleme pentru care am nevoie de ajutorul vostru. Sunt un novice ignorant in aceasta "arta" si orice sfat va fi pretuit ca atare

Va multumesc

 
Forum Index » Profile for Mona C » Messages posted by Mona C
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com