[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
puf alb pe pietre si lemn  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna

De cateva zile a aparut doar pe unele pietre si pe lemn un puf alb de care nu se atinge nici unui din pestii sanitari pe care ii am (ancistrus sau corydoras)
Mentionez ca acvariu il am de cateva luni, a fost ciclat corect (zic eu....) si pestii pe care i-am introdus dupa ciclare sunt sanatosi si fericiti
Ce ma puteti sfatui?
Atasez cateva foto cu focus pe aceasta problema

Va multumesc
[Thumb - pe piatra.jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1196
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna.
Ai un acvariu frumusel
Fertilizezi cu ceva?
Poti sa dai te rog mai multe detalii? (volum,lumina,filtrare,plante pesti,substrat,fertilizare etc.)

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2020 13:05:19

[WWW]
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sub substrat am ferilizant ( nu imi aduc aminte ce am pus), suplimentar adaug Masterline II 1ml la 30 l apa pe zi. De cand il adaug am observat ca plantelor le merge mult mai bine. Acum daca ma gandesc mai bine aparitia pufului coincide oarecum cu momentul din care am inceput sa adaug acest fertilizat
Volumul acvariului este de 240 l, Lumina si filtrul intern este al acvariului marca JBL . Suplimentar mai am un filtru extern Cristal JBL 900
Ca si pesti an 4 ancistri, 4 corydoras, 3 molly balon negri, 6 platty (3 dalma si 3 micky mouse), 20 neoni si 10 guppy .
Sunt la inceput, sunt convinsa ca fac multe greseli, incerc sa invat din a altora dar cred ca inerent voi face altele
Va multumesc
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1196
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dragut!
Chestiile acelea se misca cand le atingi?
Daca da,inseamna ca sunt hidre de apa dulce

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2020 13:36:11

[WWW]
drbv
Junior member

Joined: 17/12/2018 12:37:49
Messages: 8
Location: Brasov
IP:
Offline

Cred ca sunt alge staghorn.
Eu nu as mai fertiliza, in schimb as pune doza dubla de easycarbo.
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu se misca la atingere
Cautand pe net despre aceste alge staghorn par foarte asemanatoare cu ce am eu.
Iartati-mi ignoranta - acest easycarbo cat timp trebuie sa il folosesc si sigur nu imi afecteaza pestii sau eventualul puiet ?
Daca nu fac nimic se vor intinde, afecteaza calitatea apei?
De ce nu le mananca sanitarii sau cei cativa melcusori cu care m-am pricopsit fara sa vreau?

Scuze ca am atatea intrabari dar asa e incepatorul - entuziasmat :-)
Multumesc
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1196
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Easycarbo este folosit impotriva algelor,incearca sa aplici putin cu o seringa direct pe alge.
Din cate stiu,singurii care mananca staghorn sunt sae si crevetii amano.
Daca nu se extind prea tare astfel incat sa acopere plantele sunt inofensive

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2020 14:31:25

[WWW]
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc
Am sa fac cu m-ati invatat
Va anunt daca scap si in cat timp
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Easy Carbo are ca functie primara adoasul de carbon pt. plante - adica e fertilizant si inlocuieste cit de cit CO2 (nu prea bine, dar decit fara CO2 e bun si el). De fapt e o solutie de glutaraldehida.

Vezi sa opresti filtrul - 10-15 minute- cit timp dai cu seringa si citeva minute dupa. Incepe pe o bucata mica din pietroiul ala din poza. Daca are efect (am citit ca are si la staghorn - e o alga care am ratat-o inca) continui pe portiuni mai mari. Vezi ca unele plante sint sensibile. La plante incerci intii pe o frunza. Daca nu pateste nimic frunza (in 2-4 zile) incerci si pe restul plantei. Dupa aplicare algele isi schimba culoarea (cam in 12-24 de ore) si cam in 2-3 zile dispar din zona aia.

Citeste instructiunile si nu mari doza prea mult. Eu nu am depasit doza decit de 1,5 ori, altii au ajuns la 2xdoza recomandata fara pierderi. L-am folosit si cind aveam pui de ancistrus si am permanent pui de RCS fara probleme.


LE: Oricum e o solutie doar temporara. Trebuie sa cauti cauzele de la care apar. Cica in principiu se dezvolta de la mentenanta slaba. Adica ai resturi in descompunere prin bazin. Deci ar trebui sa il cureti mai des sau mai bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 03/12/2020 19:14:35


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc Liv.
Am comandat Easycarbo, am sa fac cum ai zis.
Deci pot sa pun cu incredere desi am pesti si vreo 2 pui de guppy?
In legatura cu mentenanta , poate gresesc ca pun apa de la robinet fara sa o declorinez. Acvariu e de 240l si schimb cam 15-20l in fiecare zi.
Apa e curata, filtrele merg permanent, inafara de aceasta alga nu par sa fie alta problema. Maine am sa fac un test apei, desi testele astea 5 in unu mi se par cam relative
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Foloseste un conditioner pt. apa calculat la cantitatea de apa care o schimbi. Seachem Prime ca exemplu sau Filter medium.

Merita sa faci schimburi de apa de 5-10% pe zi daca ai probleme cu amoniacul sau nitritii. Altfel e mai bine sa faci schimburi de 25% din volum pe si sa aspiri si substratul. In substrat se acumuleaza resturi diverse care se descompun acolo.

Testele alea x in 1 sint cam relative. Adica poti sa ai destula incredere (nu prea multa) ca valoarea care o dau e mai mica sau mai mare decit la ultimul test, dar in nic un caz ca ce iti da testul ala e si valoarea care o ai in apa.

Am citit ca ar exista unele probleme cu Easy carbo la supradozare cu RCS. Nu am vazut asa ceva la mine. Easy carbo e un dezinfectant puternic. Sub diverse nume e folosit si in dezinfectia generala a camerelor prin spitale. Mult mai concentrat decit ajunge la noi.

Daca nu supradozezi nu ai probleme.

Ai schimb de apa la picatura de reusesti sa schimbi 20 litri pe zi?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu Liv, nu am schimb la picatura (nu am vrut sa gauresc bunatate de acvariu), am doar perseverenta, in fiecare seara aspir substratul scotand 20 l si adaugand alti 20 litri apa de la robinet dar foarte incet in curentul de apa de la filtru
Multumesc de sfaturi
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1196
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravo pentru perseverenta,dar este suficient sa schimbi 40 L pe saptamana,mai ales ca ai o filtrare ok
Ce ai in filtru,siporaxul este un material filtrant ff bun.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2020 13:25:14

[WWW]
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna tuturor,

Va multumesc pentru solutie. Timp de o saptamana a pus easycarbo cu seringa in zonele in care aceasta alga a aparut.
Se pare ca o parte din alga a disparut iar ce a ramas s-a innegrit
Postez o fotografie cu aceeasi piatra
Mai am o intrebare, am cativa pui de guppy , au vreo 2 saptamani iar de la inceput au coada ascutita, mananca, inoata bine, repede si nu dau semne ca ar fi bolnavi. Peste tot am gasit scris ca asta e un semn ca nu mai traiesc mult, dar ei o duc foarte bine. Credeti ca e posibil ca mama lor sa isi fi facut de cap cu alta specie sau tip de guppy? Atasez o fotografie cu unul (nu e prea clara ca nu prea sta pe loc)
Stiu ca e out of topic dar nu as mai deschide altul ca sa nu incarc forumul.
Multumesc
[Thumb - IMG_20201213_135418_8.jpg]

[Thumb - IMG_20201213_135808_3.jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1196
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Au coada lipita? Cum arata mama lor?
Apropo ce ai in filtru?
[WWW]
Mona C
Junior member

Joined: 03/12/2020 12:28:49
Messages: 14
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu daca e lipita sau asa e ea ascutita. Mama lor era un guppy blonde rainbow ( cu coada evantai nu ca a puilor)
In filtru am micromec (a venit la pachet cu filtru). Crezi ca ar trebui sa schimb cu siporax?
Am foarte multe plante si ultimele teste facute la apa au iesit bine
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1196
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca ai micromec si niste bureti la inceput este bine,poate in timp mai poti schimba din micromec cu siporax/matrix/substrat pro.
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2474
Location: pitesti
IP:
Online

E acelasi lucru, doar firma si designul difera. Lasa micromecul acolo. Poti adauga daca ai spatiu, altceva.
[ICQ]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

+1 @narcis. Daca ai spatiu sa mai adaogi material filtrant biologic ar fi bine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com