[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: DraCoNi
Forum Index » Profile for DraCoNi » Messages posted by DraCoNi
Message
Nu l-au mancat, doar a tot cintinuat sa iasa din substrat, dar nu cred ca s a prins bine, in teorie treaba asta cu gazonul suna destul de simpla da in practica e dificil. Oricum, important e ca am scapat de alge, cu gazon am timp destul sa experimentez cand mai ma trec nebuniile. Dar cred ca nu mai fac asta fara co2.
Am notat, clar o sa ma duc la ciclide, sa-mi treaca lenea si ma apuc de treaba.
Legat de acvariul asta cu gradina, scuzati dezastrul, e in mentenanta
In spatele la conopida asta de pe piatra se afla vallisneria proaspat replantata, gazonul s a dus ca l au rezolvat melcii, nu mai ma chinui sa pun altul momentan, iar planta rosie a murit Acum urmeaza frecat sticla si schimb de apa.
image
Din pacate solutia magica s-a terminat, am scapat cam 90% de alge insa vallisneria aia nu prea a rezistat asa ca astazi o schimb complet, la fel si Microsorum (asta a rezistat dar nu s-a curatat complet de alge si nu vreau sa risc sa revina).
Am o curiozitate, ca inca nu stiu ce fac cu acvariul mare si desi am fost pe punctul de a-mi baga picoarele si a renunta la tot, mi-au atras atentia acvariile cu ciclide, inteleg ca acolo merge doar cu nisip, pietre si crengi. Dar nu inteleg ce lumina se foloseste. Ma gandeam la asa ceva ca si locatari: Pelvicachromis pulcher. Nu as face alt post pentru o intrebare legata de lumina la ciclide.
Mi e teama sa bag mai mult de 1ml

Acum legat de fertilizare, programul de iluminat versiunea beta 50 arata asa: 9-10 0-40% rasarit, la 12 vine blackout, la 3 revine 40% iar la ora 8 seara incepe apusul 40-0%. In programul asta care e cel mai bun moment pentru fertilizare? La 9 cand incepe sa rasara ledurile sau la 3?
Samy wrote:Tratamentul se poate face si in timp ce fertilizezi. Eu nu am oprit nimic in timpul tratamentului.
Sunt curios ai facut local sau pe tot bazinul o data ? Dupa tratament ai schimbat apa?


Am aplicat cate 3ml la 24h spot (1ml/10l apa). Am facut spot prin rotatie, azi pe o zona, maine pe alta si tot asa. Schimburile de apa le am pastrat saptamanal, insa in ziua schimbului intai schimb apa si dupa aplic tratamentul.
Rezultate clar da, am ajuns din punctul in care voiam sa desfiintez acvariul in punctul in care am cu 75% mai putine alge. Zic ca in 2 saptamani scap complet. Ca avantaje pot sa trec faptul ca nu omoara plantele, pierderi de vietuitoare nu am avut deloc. Deci, inca odata multumesc de recomandare!
Dupa 3 saptamani de tratament pot sa spun ca vad luminita de la capatul tunelului. Sincer ma asteptam sa functioneze mai bine solutia magica, dar nici nu pot sa ma plang, a facut totusi minuni.

La ultimul schimb am replantat gazonul mai intins si am tuns plantele, arata rau, dar mai fac inca vreo 2 saptamani de tratament si dupa o sa reiau fertilizarea si isi vor reveni si plantele.

image
Sper ca am nimerit ce si cum pe plici, ideea e asa, ca sa nu fac spam aici cu evolutia algelor, am facut un album si acolo o sa uploadez poze la fiecare 24h cu situatia din acvariu, las link aici si cine doreste arunca un ochi, eu sper aici sa revin la final cand nu mai am deloc alge
https://plici.ro/album/vp
dan.pavelescu wrote:Bafta, sa revii cu un feedback cand termini.
Fa poze in fiecare zi la zona afectata si tratata, eventual daca poti din aceeasi pozitie


Fac
Samy wrote:Spor, sa fie oprit tot timp de 10 Minute dupa ce aplici pe anumite zone.


Asta cautam acum timpul cat tin oprit dupa aplicarea spot, multumesc mult!
Proaspat sosit, diseara incepe macelul

image
image
Am citit acum, interesant cum functioneaza, multumesc inca o data pentru ajutor! Raman dator, mai dator decat eram pana acum.

Mai ramane dupa ce tratez sa gasesc si cauza ca sa nu se mai intample. Desi cred ca stiu motvul, guppy s-au inmultit incontrolabil, le-am pierdut de mult numarul, poate reusesc sa ii donez si sa iau noste pesti care nu se mai inmultesc ca iepurii...
Aparent au in ungaria si pe aquasabi, am facut comanda la vecinii unguri si astept
Multumesc mult!
image


image

Par a fi staghorn, am oprit fertilizarea, lumina e 5 ore pe zi la 18 lumeni/litru iar 2 ore sunt de apus si rasarit, plus alte 2 de intensitate 3%

Ahhh, diseara va fac poze, am inceput sa cresc alge, visul meu
Cand le-am vazut dimineata mai ca imi venea sa scot totul din priza si sa strang, in hobby-ul asta rezolvi una si dai de alta
La 650 de litri intrebarea nu e daca se umfla parchetul ci la cate apartamente se umfla parchetul
Asta are un singur neon de 59cm. Si eu m-am gandit sa-l fac cu o lampa twinstar ca merg foarte bine, dar am zis sa intreb inainte ca poate nu pricep eu cu neoanele ce si cum si dau bani degeaba, acum sunt sigur ca aleg bine. Backround-ul arata ok, atata ca unde a fost filtrul intern e lipsa, dar in spatiul ala o sa pun in si out de la filtru extern si maschez cu plante sa nu se vada (ca sunt niste preturi la decorurile alea de fundal )

Va multumesc mult pentru ajutor! Cand ii dau drumul ii fac topic separat si aflam acolo impreuna daca se umfla parchetul de la 96 de litri de apa sau nu
La lipitura nu m-am gandit

Decorul da e dinala 3D, multumesc de sfaturi, o sa analizez si o sa vad ce fac, acum am emotii cu el...
Nu e furt, aflu si eu informatii, cu cat mai multe dicutii cu atat mai bine

Am o intrebare legata de lumina, am primit de la cineva un acvariu juwel de 96 de litri e un model mai antic, el merge folosit insa in capac are un neon t8 de 18w, da nu stiu cati lumeni au neoanele, am cautat de mai multi w dar au dimensiune mai mare iar asta are 59cm, unde pot afla mai multe informatii legate de neoane?
Si situatia 2, pe spate are lipit un decor juwel dinala cu aspect de roca, oare am vreo sansa sa-l dezlipesc fara sa stric sticla sau mai bine il las asa? Ideea e ca e lipit pe interior, de aia l-as da jos.
Aaaa foarfeca, eu am vrut sa fiu bland cu ea

Ok, feropol 24 si test no3, trec pe lista si cumpar.
 
Forum Index » Profile for DraCoNi » Messages posted by DraCoNi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com