[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Lucian L
Forum Index » Profile for Lucian L » Messages posted by Lucian L
Message
Arata foarte fain acvariul. O salbaticie misto Succes si sa te bucuri de el.

Faine si clipurile de pe Youtube.
Samy wrote:Mie imi place mult cum arata combinatia din acvariu.

Dai inainte cu tupeu

A trecut un an si incep sa ma gandesc la o reamenajare. Imi place mult scape-ul cu bonsai facut de tine acum doi ani: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/48080.page As vrea sa fac ceva similar, foarte simplu: un bonsai cu moss, cateva pietre si iarba. Fara rotale, sunt satul de cat am tuns la ele Desi si la bonsai probabil e de tuns periodic si de aspirat.

Credeti ca amano si oto vor fi okay intr-un anstfel de acavriu? Fara "jungla" si aproape fara locuri in care sa se ascunda?
Au fost doua cozi muscate. Si-au revenit cam intr-o luna doua fiecare. Si, in primele doua trei luni, am avut cazuri cand unul statea si se ascundea cate o zi doua, probabil dupa ce se batuse cu altul. A ajutat faptul ca era destul de multa vegetatie unde se puteau ascunde. In timp s-au calmat. Acum par ca se inteleg toti.
Felicitari! Arata senzational acvariul.
Fix asta vroiam sa scriu, ca Bayek. Foarte misto gazonul
Nu am mai postat de aproape trei luni. Sa remediem

Acvariul e stabil. Am mai tuns jungla din spate ca sa las loc de inot pestilor. Probabil ar fi bine sa tund mai tare gazonul, dar imi place aspectul actual mai salbatic. Pestii sunt okay, plantele destul de okay, au trecut prin cateva saptamani cu 28 de grade in apa. Am adaugat o poza cu o floare de buce si inca una cu un amano la plimbarea de seara.

image

image

image
Superb arata. Felicitari!
Arata bine. Felicitari si succes cu el
Arata excelent, felicitari si succes cu el.
Salutare si succes cu acvariul.

Ai primit sfaturi foarte bune de la colegii cu experienta. Ar fi bine sa renunti la pietrisul colorat cu granulatie mare.

Am vazut in Maxi Pet pe bulevardul Chimiei sol fertil si pietris negru de granulatie mica. Daca o sa vrei sa pui doar plante easy e suficient pietris de culoare naturala de granulatie mica, daca o sa vrei plante mai pretentioase sol fertil. Aici sunt linkurile de pe site-ul lor:
https://www.maxi-pet.ro/acvaristica/decoruri-nisipuri-si-substraturi/substrat-si-sol.aspx
https://www.maxi-pet.ro/acvaristica/decoruri-nisipuri-si-substraturi/nisip-si-pietris.aspx

dan.pavelescu wrote:
De ce guppy? Asa le sade bine incepatorilor si putorilor. Eu n-am treaba cu ei, nici ei cu mine.

Acum inteleg mai bine de ce am ajuns sa imi iau guppy

Eu am luat Xiaomi ca sa intre pe aceeasi aplicatie cu aspiratorul si altele din casa: https://www.emag.ro/priza-inteligenta-xiaomi-mi-smart-plug-wifi-220-240v-16a-compatibil-android-ios-gmr4015gl/pd/DDMRN8BBM/?

Functioneaza fara probleme.
Arata foarte bine, succes cu el.

E bine ca pui priza programabila ca sa ai program stabil de lumina.
Are domnul de la care am luat baietii. Dar nu vreau eu sa imi faca pui pe banda rulanta si sa aglomereze acvariul. Mi se pare mai echilibrat asa.
Sper sa fie okay pentru ei ca am luat doar baieti. Am remarcat ca mai au ocazional momente de agresivitate si unii fug si se ascund cateva ore in zona cu plante. Dar pana acum cel putin nu am avut incidente.
Salutari si de la pisica.

Am pus capac acvariului ca sa nu existe incidente.

image
Bayek wrote:Dar staurogynele nu, batman batman (scuze la sefu admin, fara intentie).

Am luat 8 guppy de la un crescator din Iasi. 4 rosii si 4 negri. Unul din ei a avut un incident in punga de transport si a ramas fara o parte din codita dar sper sa ii creasca repede la loc. In afara de acest incident, toti s-au acomodat okay si co-exista fara probleme cu cei 7 oto si 5 amano.

Plantele sunt okay. O sa mai trec cu foarfeca prin gazon si prin rotala.

Eu am Oase Thermo 250 la un Scaper's Tank de 55 de litri. Face fata okay, prefiltrul se curata usor, are incalzitor. A intrat in el intre 3 si 3,5 litri de Matrix. Cei de la Nevertebrate si cei de la GreenAqua mi-au recomandat varianta 250, cred ca mergea si 350 pentru ca debitul nu e de speriat. Banuiesc ca pentru 70 de litri poti lua oricare dintre 250 si 350.

Eheim sunt mai vechi pe piata si au referinte foarte bune. Cred ca si Eheim si Oase sunt alegeri bune.
Arata bine, succes cu el.

Ma bucur sa vad inca un setup facut de tine, le-am urmarit si pe precedentele si am incercat sa ma inspir din ele
 
Forum Index » Profile for Lucian L » Messages posted by Lucian L
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com