[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Nikolae
Forum Index » Profile for Nikolae » Messages posted by Nikolae
Message
O sa fac mâine o masurutoare la apa sa vad ce parametrii sunt, programul de iluminat îl am de 8h..5h neîntrerupte apoi 3h pauza si apoi înca 3h neîntrerupte. Pana acum nu prea am avut probleme foarte mari cu plantele dar de o saptamâna au început sa isi piard? din culoare(parca ar fi pârlit de lumina) nu mai sunt ele super verzi iar fertilizant înca nu am folosit pana acum. Temperatura la apa nu am masurat-o pana acum.
.
..
Am ?i eu o problema cu plantele, ceva le mananca frunzele.. Sa fie oare melci sau creveti?
Asa o sa fac, o sa schimb filtrul cu unul extern. O sa vad ce filtru gasesc la un pret acceptabil daca nu ma bate gândul sa îmi construiesc eu unul. Programul de iluminat îl am momentan la 6h pe zi neîntrerupt, de saptamana viitoare în functie de cum se comporta plantele în maresc la 7h iar co2 si fertilizare nu cred ca o sa folosesc momentan.
Salut... Ma intereseaza sa cumpar un filtru extern pt un acvariu de 140l.
Capacul de acvariu este homemade iar neoanele stau la o înaltime fata de acvariu de 20cm..este ok? Lumina patrunde cum trebuie sau trebuie sa modic înaltimea la capac?
Pestii care ii am în acvariu sunt:2 sanitari, 10guppy,2 terneti, 6 neoni, 4 zebre+10 creve?i. Iar filtru este unul tip cascada EHEIM LIBERTY 130l
Am schimbat acvariul vechi si am luat-o de la capat cu unul nou de 140l, am început de la 0 cu el, l-am lasat sa îsi faca ciclarea vreo 3 saptamâni, am adaugat plante, am cumparat 4 neaone osram(2 de 18w de 965,unu de 18w de 830 si unu tot de 18w fluora) pentru a avea o iluminare bun? pentru plante, acum as dorii sa încerc si cu co2(bomba de drojdie) sa vedem daca reusessc. Ce parere aveti o sa am nevoie si de fertilizare sau este nevoie în mare parte doar de lumina? , o sa pun câteva poze sa vi-l arat ?i a?tept p?rerile voastre.
Asa arata acvariul meu plantat.. Am cumparat pana la urma neoane osram: 2 neoane de 18 W de 965,unu de 18w de 830 si unu tot de 18w Fluora
M-am gândit sa pun 2 de 865,unu de 830 ?i unu fluora.. Credeti ca este ok?
Salut

Am vrea sa îmi pun în acvariu acest tip de neon pentru plante:

https://www.e-marbo.ro/becuri-fluorescente-compacte/becuri-fluorescente-liniare-and-circulare/lampi-fluorescente-t8/l-18w-865-t8-230v-g13-cool-daylight.html

Ce p?rere ave?i? Este ok pentru dezvoltarea plantelor?
Care sa fie cauza pentru care au aparut?
Programul de iluminat este cam de 5-6 ore pe zi, iar fertilizant folosesc cam 2,3 ml la schimbul de apa pe saptamana. Fertilizanul care il folosesc este cel din poza de mai jos
Salutare am si eu o problema cu acvariul, de circa 2 saptamani a aparut pe sticla niste pete verzi(cred ca sunt alge) la inceput au fost cateva pete, acum s-au extins pe toti peretii... Ce trebuie sa fac pentru a sc?pa de ele?
Astep parerile si ajutorul vostru.
Salutare tuturor acvaristilor, am si eu o problema cu acvariul, de circa 2 saptamani a aparut pe sticla niste pete verzi(cred ca sunt alge) la inceput au fost cateva pete, acum s-au extins pe toti peretii... Ce trebuie sa fac pentru a sc?pa de ele?
Astep parerile si ajutorul vostru.
Donez 10,15 pui guppy loc de predare Slatina Olt.
Salut, când ai dat start la acvariu?
Salut! Ape limpezi.
 
Forum Index » Profile for Nikolae » Messages posted by Nikolae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com