[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alina m
Forum Index » Profile for alina m » Messages posted by alina m
Message
adivb wrote:pt inceput as recomanda sa vizionezi pe Youtube "Reef tank guide: 52 weeks of reefing" de la BRS (bulkreefsupply)

dupa ce intelegi fenomenul, poti lua la rand topicurile din "coltul incepatorului" si "Bazine mici/mari" si vezi fiecare cum a inteles si s-a priceput.

Personal, eu am vizionat pe youtube si toate episoadele de la AmericanReefChannel si tot ce am gasit cu Julian Sprung (Algae filtration etc)...explica f fain.
O parte, le-am postat la nr 22 in topicul http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20/36911.page




Multumesc mult pt indrumari
crialex wrote:Acvaristica marina este foarte complexa. Probabil ca multi useri nu au timpul necesar sa scrie aici de la A-Z tot ce presupune ea. Cea mai buna recomandare ar fi sa gasesti niste articole despre acvaristica marina(scrisa in romana-si care exista, dar nu dau numele aici) si apoi sa aprofundezi urmarind sutele de videoclipuri existente pe youtube. Exista si o carte ieftina scrisa in eng intr-o librarie din Buc. Trebuie sa iti schitezi planul mai intai si apoi sa cercetezi si preturile de pe piata, sa vezi pe unde te incadrezi. Cred ca este cel mai bun sfat! In rest...intretinerea consta in principal din rabdare, implicare si schimburi regulate de apa.


Poate ma ajutati cu niste link-uri utile de pe forum in ceea ce priveste informatii importante despre acvaristica marina... pe intelesul incepatorilor :)
Multumesc pt raspunsuri.
Locul disponibil cam asta ar fi 106/86/41...locul e in perete cam la 1 metru de la sol, motiv pt care nu prea pot sparge in perete pt sump deoarece as slabi din rezistenta acestuia...sau nu afecteaza?
Lumina de pe terasa credeti ca poate fi o problema chiar daca nu e lumina directa de la soare? Nu as pune background sau altceva deoarece as vrea sa poata fi vizibil acvariul de pe ambele parti.
Cu cat citesc mai mult, cu atat imi dau seama cat de putine stiu!!!!...poate ca am indraznit sa visez prea departe! E tare complicata intretinerea unui astfel de acvariu? si aici ma refer la un incepator incepator!!!
Buna tuturor, sper sa gesesc pe cineva dispus sa ma ajute si pe mine cu problema mea
De cand ne-am mutat in casa noua, avem o "gaura" frumoasa in perete cu dimensiunea de 106 cm lungime/86 cm inaltime /41 cm adancime, loc facut special pt un viitor acvariu. Mentionez ca peretele unde va fi amplasat acvariul delimiteaza sufrageria de o terasa inchisa, unde e multa lumina.
Mi-as dori fff mult un acavriu marin, doar ca nu stiu care ar fi costurile la care as putea ajunge cu tot ceea ce am nevoie pt echiparea lui...fara vietati, adica pesti, deoarece aici stiu ca preturile difera muuuult in functie de dorinta fiecaruia. Spatiu ce cerinte trebuie sa indeplineasca? ..la noi oarecum e o zona pe unde se circula si nu prea as avea posibilitatea construirii de dulapuri suplimentare...
Acvariu marin vs acvariu de apa dulce e mult mai scump?
M-ati putea ajuta cu o lista cu cele necesare si preturi aproximative? V-as fi tare recunoscatoare sa pot sa imi fac cat de cat o idee...
 
Forum Index » Profile for alina m » Messages posted by alina m
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com