[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: levi
Forum Index » Profile for levi » Messages posted by levi
Message
Super OFERTA!!!!
Valabil pana in 16 august!
Toti pestii 100 RON!!!!
Hrana Tetra PHILL peste 6 litri: 80 RON!!![/code]
VÂND URGENT
Acvariu cu Cichlidae Africane (M’buna)
Echipat complet

Dimensiuni acvariu: L=127 cm, l=30 cm, h=54 cm
Echipament: Filtru performant, încălzitor, iluminare, pietre decor
Specii de peşti:
Labidochromis caeruleus, Pseudotropheus elongatus, Maylandia lombardoi, Maylandia callainos.
20 de adulţi + pui!
BONUS: hrană specială (Tetra Phill) pentru un an de zile!!!

Preţ: 500 RON negociabil - Sunaţi şi discutăm!
Pret doar pesti si hrana: 300 RON
Telefon: 0726310667
Asigur transport, chiar pe raza de 200-300 km!!! (gratis in oras)
Peştii sunt sănătoşi, nepretenţioşi, foarte uşor de întreţinut şi foarte frumoşi!
M-a apucat damblaua, asa ca lichidez stoc de Mbuna. Pestii sunt adulti, in jurul varstei de 2 ani, crescuti cu TETRA Phill si SERA Granugreen + multa grija si afectiune .
"Colonia" contine asa:
Pseudotropheus elongatus - 2 masculi si 3 femele + 10-15 pui de diverse dimensiuni
Maylandia lombardoi - 2 masculi si 3 femele
Labidochromis caeruleus - 2 masculi, 4 femele
Maylandia callainos - 2 masculi, 3 femele
Aulonocara jacobfreibergi - 1 mascul, 2 femele

Pretul este de 300 RON, usor discutabil. Se vand doar la "gramada" - exclus la bucata.
Optional se poate adauga o galeata de hrana plina peste 3/4 de TETRA Phill 10 litri la pretul total de 380 RON.
Detalii pe mail, Yahoo messenger sau la tel (nr. doar prin YM! sau mail )
le-as lua eu in gazduire dar distanta este mare, nu cred ca au cum sa ajunga aici. Am conditii pentru ele, intr-un "pond" micut din curte, apoi iarna la terariu.
Stie cineva, se mai pot trimite colete cu mecanicii de locomotiva???
g.g wrote:
Livrarea prin curier rapid 20 RON.


Imi cer scuze, atat e si in provincie??? TM mai exact....
rezolvat
Tocmai am primit de la bilti un sac de plante si deoarece el pleaca din tara am datoria de a le imparti la forumisti.
Sunt cativa pui de ozelot, niste valisneria, mai multe fire de lamaita (hygrophila), niste marsilea care este razervata, deci nu stiu cat va mai ramane, si inca vre-o 2 specii pe care nu le cunosc.
Plantele pot fi luate de la mine de acasa, luni intre orele 21 si 23 sau joi si vineri dupa ora 17. pentru mai multe detalii PM.
Grabiti-va ca plantele stau intr-o galeata!
Cine este din Constanta sau imprejurimi si este dispus sa ajute un tovaras acvarist cu niste pietre calcaroase de la mare si niste scoici este rugat sa-mi dea un PM.
Multumesc!
Intradevar, buhaiul de balta este una din speciile de amfibieni protejate.
Pentru ce are nevoie de ei???
In jurul timisorii stiu de niste balti unde se mai gasesc broscute de astea, dar dat fiind temperaturile reci cred ca deja s-au retras la hibernat.
Sorry bilti. Vio mi-a trimis mesaj de ieri. Primul venit primul servit. Vb cu el, poate iti da unul din ei, si asa sunt 2 masculi.


REZOLVAT!
Se mai adauga un Labeo frenatus de ~ 6cm
Donez 2 kribensis masculi.
doritorii primesc detalii pe PM.
Grabiti-va sa-i salvati ca stau intr-un acvariu de 30 de l fara conditii.
Asiguri transportul si in tm???
Despre boarta si biologia interesanta a acestei specii am citit si am auzit multe. As fi curios sa cresc asa ceva, mai ales ca este si un peste frumos.

Pe vremea cand eram acvarist in vatat din cartile de pe vremea cand raposatul era tanar, am adus acasa vre-o 4 obleti de 1 cm, prinsi cu mana din rau. Pe atunci aveam un acvariu de 80 de litri numai cu xifo, in care au crescut si au trait obletii alaturi de xifo timp de 3 sau 4 ani pana am dat acvariul cu totul. Pe atunci nu aveam incalzitor cu termostat ci unul fara, care tinea temperatura constant in jur de 28-31 de grade.
In acvariul ala as tine cam asa: 2 perechi de gurami pitic si vre-o 6-8 conchonius dintre cei care i-ai enumerat tu.
Alta varianta ar fi: 1-2 perechi de ramirezi, sau alti apistogramma + 8-10 neoni sau rasbora
MARELE ALB wrote:Parerea mea e ca pentru niste pesti care cresc foarte mari (in cazu' de fata carasii) e nevoie de acvarii pe masura. Traiesc ei in acvarii de 100 litri sau 50 litri sau 30 litri, da' ....... nu la fel de bine ca in 300 litri.



Adevarat!. Dar, la fel de adevarat este ca mai bine se simte carasul intr-un lac de cateva mii de metri cubi, decat chiar si intr-un acvariu de 1000 de litri. Si atunci ce facem, ne lasam de acvaristica??

ON topic: recomand scalarii, deoarece sunt mai curati si au personalitate.
Acvariu de 100 de litri iti poti face si din geam de 6, cu conditia sa nu depaseasca inaltimea de 40 de cm. Nu stiu cum este taiatul cu discul. Cred ca este mai bine sa ti-l taie cu diamantul sa nu risti sa devina suprafetele poroase si sa nu tina lipitura cu silicon.
serban1992 wrote:levi , eu sunt din oradea si am mers la aqua si pentru un acvariu de 72l mi-a cerut 1.400.000


mda... si pentru un acvariu de firma de aceleasi dimensiuni ti-ar fic erut si pana la 10 milioane. Eu vorbeam de un acvariu SH, in cel mai rau caz, sau de unul facut acasa singur, sau cu ajutorul cuiva experimentat.
Gata cu Offtopicul
Mamaaaa!! Ai zice ca e un bazin piscicol
Sfatul meu este sa te grabesti sa iti iei un acvariu mai mare, macar de 60-70 de litri, cat mai repede Ideal ar fi unul de 100 l +. Nu este o investitie prea mare, un acvariu de aprox 70 de litri ar trebui sa coste cu mult sub 100 RON. Pana atunci este mai bine sa pui filtrul aqua-el in debara si sa iti iei un filtru-burete ce se monteaza la pompa de aer si da randament mult mai bun de filtrare biologica, mai ales la un acvariu asa mic, cu conditia sa il lasi sa functioneze non-stop.
Plante ai putea pune Ceratopteris, Elodea, hygrophila. Mergi si tu in piata si vezi, care sunt mai ieftine sunt de obicei si mai putin pretentioase, ia-ti cateva fire.
Nu inteleg ce chestie ai tu ca un copac acolo?? Din ce e facut? E special pentru acvarii??
Este bine ca nu te-ai napustit sa iti iei mai multi pesti. Deocamdata ce ai tu acolo in acvariu este bine.
Daca te-a luat microbul este OK, i-ati acvariul mai mare ca sa aibe pestisorii mai multe sanse de supavietuire.


Am corectat suta de RON
porcu'
 
Forum Index » Profile for levi » Messages posted by levi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com