[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tedy
Forum Index » Profile for tedy » Messages posted by tedy
Message
McLovin wrote:Exact articolul acela il citeam acum Ce e sigur e ca Oto sunt OK cu crevetii, nu stiu ce sa zic de Xipho si de Platy... am mai citit si aici: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/14487.page#p127446

Nu stiu ce sa zic de pestii astia ai mei mai mari(Xipho si Platy) daca ar atenta la creveti



Am eu cinci xipho marisori (5-6 cm) si 6 danio. Nu au treaba cu cei trei creveti.
kirucd wrote:Am comandat si eu niste produse saptamana asta de pe ebay, nu stiam cu ce curier vin, si ieri am
primit sms si mail de la DHL pentru formalitatile vamale. Am impresia ca absolut tot ce vine din China
va fi supus taxelor, asa cum este si normal, si tot ce este pe 10 USD va avea TVA si taxe aplicate la
valoarea facturii. Asa ca e bine de facut niste calcule inainte de a cumpara, e posibil ca pretul intern
sa nu mai fie piperat...


Prin DHL produsele vin mai repede. Dar au si comisioane destul de mari. Daca poti astepta, pe viitor alege free shipping.
Multumesc mult pentru sfaturi. Din pacate nu am avut cum sa iau pesti mai colorati, cum nerabdarea era mare am luat 5 xipho, 6 zebre. La inceput tare neastamparate zebrele dar dupa trei zile s-au mai linistit. Xipho au stabilit cartierul general langa filtru. Sper sa ajung pe la hornbach saptamana viitoare si sa iau vreo 10 rasbora espei, chiar sunt frumosi si merg si intr-o apa pu?in mai dura. Mai vedem.. Multumesc inca o data.
Trebuia sa fac si eu ceva pentru sfaturile primite.
Salut. Am strans alaturi intr-un tabel o serie de plante acvatice atat pentru incepatori cat si pentru avansati.In tabel apar cerintele plantelor in ceea ce priveste duritatea apei si ph-ul. Sper sa ajute cat mai multi colegi.
Nu tocmai bine. Se pare ca apa dura nu ii este pe plac. Trebuie sa ma orientez spre specii de apa dura. Va trebui sa aleg intre
microsorum, moss-uri, cryptocoryne, sagittaria subulata, riccia, blyxa, vallisneria, hemianthus micrathermoides.
Ma gandesc si la ideea cu anubias pe pietre mai mici.
Poate imi dai niste idei pentru viitorii locatari. Cineva i-mi spunea de kribensis, zebre, guppy si alte variante de vivipari, cum ar fi molli, xipho precum si otocinclus, betta, corydoras.
Salut! Am plante noi. 5 fire de anubias. Sper sa le mearga bine.
Salut! Sa nu faci ce am facut eu. Am luat plante, le-am plantat si ulterior am facut analiza apei. Surpriza! Am dat banii pe plante care la mine nu merg bine eu avand o apa foarte dura.

-Avand in vedere ca nu ai filtrul ciclat, eu as face schimburi de apa zilnic minim 30%, cu apa declorinata, la temperatura apei din acvariu. Un termometru ar fi util in acest caz pentru a compara temperaturile.[/b][/color]



Am intrat in ceata! Se fac sau nu schimbari de apa in timpul ciclarii acvariului?
Salut! Nu te supara pe mine. Si eu sunt incepator dar, mie nu i-mi place ce vad. Chiar nu i-ti place natura? Daca ai posibilitati, planteaza te rog ceva acolo, lasa deoparte plasticul. Plus ca.... nu stiu cat de bine fac acele scoici in acvariu. Din cate am citit eu nu fac bine in acvariile de apa dulce. Nu cred ca gresesc. Ai totusi un acvariu destul de mare...
Da... Nu am decat sa astept sa treaca cele patru saptamani. Incerc sa iau pana atunci niste teste de apa din cele cu reactivi lichizi. Poti sa-mi recomanzi ceva? Eventual ce folosesti? Apropo de urma aceea, ma gandeam ca-mi vei spune ca este apa foarte dura intrucat consider ca urma este destul de pronuntata.
Am facut alta. Se observa mai bine.
Salut! Se cunoaste nivelul la care a fost apa initial, s-a mai evaporat si nu am completata inca. A ramas pe sticla o urma ca atunci cand fierbi apa (de la calcar)
Salut Silviu! Pestisorii par ok. Sunt vioi. Mai tot timpul pe geam, pe filtru, pietre si radacina de mopan. Mai putin i-am vazut pe substrat. Azi am curatat cateva frunze uscate de la plante si unul din ei statea in apropierea mainii mele fara sa fuga. Nu stiu cum sa fac cu hranirea lor. Am pus mancare in acvariu dar cum ei stau mai mult pe geam nu stiu daca mananca din ea.
Plantele de Echinodorus si Ludwigia par sa se fi adaptat la conditiile din acvariu. In schimb, Hygrophila si Hydrocotyle nu cred ca se vor adapta usor, au pierdut din frunze. Stiu ca este normal dar vom mai vedea.
Pe langa cele patru exemplare de Ampullaria au aparut o multime de melci mici, nu stiu cum se numesc. Nu stiu ce voi face insa daca valorile parametrilor apei se vor mentine asa ridicate. Eu sper sa scada, nu am de gand sa investesc in aparate de osmoza. Ma gandesc, poate ar fi o solutie filtrarea apei de la retea prin filtre cu carbune activ (il am deja dar nu l-am montat) si cu rasini (pentru dedurizare si eliminare fier) pe asta nu il am dar oricum urma sa-l cumpar.
Chiar ma gandeam azi sa trec pe ciclide dar mi-ar place sa am totusi si plante in acvariu. Am vazut ca mare parte din acei pesti daca nu chiar toate speciiile se simt bine in acvarii fara plante.
Nu vreau sa chinui pestii cu o apa dura (daca ei nu o suporta) doar ca, stiu pe cineva din localitate cu mine care are neoni, gupy ... si foloseste aceasi apa de la retea.
Salut! am refacut azi (17 zile de la inceputul acvariului) analiza apei din acvariu dar si a celei de la retea si nu stiu ce sa cred.
acvariu retea
Ph 8 8
Gh >14 >14
Kh 20 20
NO2 0,5 0
NO3 10 10
Cl 0 0
Lasand la o parte faptul ca am folosit baghete la test, ma gandesc totusi ca valorile trebuiau sa fie diferite.
Salut. Azi am introdus în acvariu primii pesti. Patru exemplare de Ancistrus. La prima vedere sunt vioi. S-au lipit de peretii acvariului dar i-am vazut si pe susbstrat. Am observat si aparitia unor melci foarte mici, cred ca au intrat odata cu plantele. Înainte sa pun cei patru pestisori am facut o analiza a apei. Din pacate nu am putut lua teste din cele lichide ci un set de EasyTest 6in1 de la jbl. M-am gândit totusi ca decât nimic mai bine asa. Rezultatul analizei:
-CL =0
-Ph =7,6-8
-KH =20
-GH = 21
-NO3 =10
-NO2=0,5
Sper sa nu am probleme cu pestisorii din cauza valorilor destul de mari ale KH si GH. Cineva spunea ca apa poate deveni mai ,,moale,, prin plantarea unor anumite plante gen Vallisneria. Poate o sa încerc si eu daca nu gasesc alta metoda. ,,Mucegaiul,, acela alb de care vorbeam într-un post anterior a disparut iar apa este limpede.
OK. Merci. Mai am aquasafe, cred ca o sa folosesc.
”In principiu, daca apa nu se tulbura sau nu miroase urit, nu ar trebui schimbata.”

Apa este usor tulbure, se observa mai bine din lateralul acvariului, are formata acea pelicula si un miros usor de apa statuta.
Am pus in fiecare dimineata cativa fulgi de Tetramin.
 
Forum Index » Profile for tedy » Messages posted by tedy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com