[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mordax
Forum Index » Profile for Mordax » Messages posted by Mordax
Message
Il las la 10 milioane. Il vand pentru ca plec din Romania.
Vand acvariu Ferplast complet utilat si pesti. Include:
* acvariu dimensiuni L x l x h = 110 x 45 x 55 cm
* mobila suport culoare neagra, special ranforsata, dimensiuni L X l x h = 110 x 24 x 75 cm
* filtru
* incalzitor
* decor natural format din: nisip, lemn tratat anti-putrezire, pietre
* pesti:
*** 2 x Ancistrus
*** 2 x Bala shark
*** 2 x Synodontis eupterus

Pret: 1.300 RON

Ma puteti contacta la mariuszah@gmail.com sau 0742851285.

Mai multe poze la: http://www.flickr.com/photos/mordax/tags/acvariu (in pozele mai vechi apar si niste Pangasius, pe care nu-i mai am).



Pot ajuta la transportul acvariului.



FAQ:

1. Se pot adauga alti pesti in acvariu?
Nu, pentru a evita supra-aglomerarea. Pestii existenti sunt de talie mare si destul de teritoriali.
2. E greu de intretinut?
1 ora pe saptamana pentru a inlocui 20% din apa si 10 secunde / zi pentru a da mancare. Pentru concedii, exista capsule speciale care se dizolva in timp si care dureaza 3-14 zile.
Doresc sa imprumut/inchiriez un acvariu de circa 50-120 L. Am nevoie de el temporar pentru o operatiune de mutare intr-o casa noua.
(Trebuie sa mut 4 pesti impreuna cu un acvariu foarte mare, iar acvariul mic va servi drept hotel pentru jumatate de zi cat imi ia sa mut acvariul mare si sa-l amenajez la loc).

Daca cineva are un acvariu care sta degeaba printr-un balcon/beci, etc., este rugat sa-mi dea un semn.

Va rog lasati un mesaj pe forum sau dati-mi SMS/tel. la 0742851285.
Da. Nu pun apa direct de la chiuveta. Oricum, n-au murit amandoi brusc dupa un schimb de apa, ci la distanta de vreo 1-2 saptamani unul de celalalt.
Salut,

De curand mi-au decedat doi pangasiusi pe care ii detin de peste 2 ani.

As dori sa aflu care este cauza decesului. Imparteau acvariul cu un Synodontis nigriventris si un Ancistrus.

Acvariul este un Cayman 110 professional, de 230 litri. Decorul este simplu: nisip natural, cateva pietre (granit) si doua buturugi.

Ii hraneam zilnic, cu 2-3 cubulete uscate de Tubifex. Apa o schimbam saptamanal, cate 10%, cu apa lasata la decantat 1 saptamana.

Am testat apa cu niste teste Tetra si pare sa fie in parametri normali (pH in jur de 7.5, nivel de nitriti si nitrati scazut).

Mi se pare ciudat ca au murit destul de subit, fara sa aiba vreun semn vizibil de boala sau rani. Singura particularitate este ca aveau ochii un pic umflati (iesiti din orbite).

Este posibil sa fi murit din lipsa de oxigen? Inainte ii tineam intr-un acvariu mai mic (circa 80 l), dar plantat. I-am mutat in noul acvariu in urma cu vreo 2 luni, dupa ciclarea in prealabil.

Moartea mi se pare cu atat mai suspecta cu cat restul pestilor sunt OK, iar acvariul arata ok. (apa e limpede, nu miroase urat, etc).

Orice sfat e binevenit. ;)
Anyone? Someone?
Salut,

Ma mut intr-un apartament nou si vreau sa vand doua acvarii. Mentionez ca sunt din Bucuresti (mai precis, Militari).


Primul acvariu: 60cm x 33 cm x 40cm (L x l x h), 79 litri, contine:Substrat: pietris alb.

Plante:
-- Echinodorus martii
-- Hygrophila polysperma


Dotari:
-- filtru Resun
-- Incalzitor Resun.
-- Capac cu neoane: 2 x 18W.
-- Priza programabila.

Pret: 250 RON (negociabil).
image

==================================

Al doilea acvariu: 50cm x 40cm x 54 cm (L x l x h), 100 L, contine:

Substrat: turba, nisip, pietris de rau.

Pesti:

--- 2 x Botia macracanthus.
--- 1 x Hoplosternum thoracatum
--- 3 x Calistus (Hyphessobrycon eques)

Plante:
-- Echinodorus martii
-- Valisneria americana
-- Valisneria americana mini-twister.
-- Cryptocoryne albida

Dotari:
-- Neoane: 1 x AquaGlow, 2 x AquaSun
-- Capac lemn lacuit.
-- Incalzitor Tetratec HT 100W.
-- Filtru Resun
-- Priza programabila.

Pret: 300 RON. (negociabil)

image

Pot vinde pestii si plantele separat, in diverse combinatii, contra unor sume modice (adica mai mici ca la pet-shop). Singura conditie e sa ajunga pe maini bune (acvarii decent de mari).

Oferta e valabila in Bucuresti. Va pot ajuta cu transportul acvariilor la domiciliu cu masina.

Daca sunteti interesati, lasati comentariu aici cu e-mailul sau nr. de telefon si va voi contacta.
Vand 3 acvarii complet utilate, de 45L, 79 L si 100 L.

Detalii, poze si preturi aici:

http://www.mordax.ro/?p=222
Mda, oricum pestele a murit la circa 10 minute dupa ce am scris acest mesaj.

Multam oricum! Vroiam sa stiu doar daca imi pot da seama daca a fost boala sau batranete? Exista indicii in acest sens?
Salut,

Am un gurami albastru (Trichogaster trichopterus) care cred ca e pe moarte.
Nu stiu daca mai pot face ceva sa-l salvez, pt. ca pare intr-o faza destul de grava, dar daca aveti sugestii, v-as fi recunoscator.

Ideea e ca acum 2 zile a inceput sa-si piarda echilibrul, adica in timpul inotului, partea posterioara era mai coborata decat cea anterioara. Practic inota cu corpul inclinat inspre coada. In plus de asta, a inceput sa stea si foarte linistit (ma rog, mai linistit decat sunt gurami de obicei), adica sa stea retras intr-un colt.

Azi am observat ca are probleme grave cu echilibrul, adica ramane cu burta in sus si se chinuie sa revina in pozitie "normala", plus ca abia mai respira.

Intrebarea mea e daca acest comportament e provocat de boala sau de batranete?

Ideea e ca am 2 gurami, cam de aceeasi dimensiuni si varsta. Ii tin de aproape 2 ani, iar cand i-am cumparat erau foarte mari, deci deja destul de maturi. Stiu ca traiesc in jur de 8 ani, deci banuiala mea ar fi ca sunt prea batrani, DESI celalalt guram e perfect sanatos.

In acvariul in care il tineam nu a intervenit nici o schimbare semnificativa (variatii de temperatura, semne de boala - ceilalti pesti par perfect sanatosi, etc). Intre timp l-am mutat intr-un acvariu in care mai am doar neoni, in ideea ca e mai liniste si poate isi revine, dar se pare ca nu!

Orice sfat e binevenit.

Multumesc.
S-a rezolvat!
Salut,

Am de dat mai multe fire de Hygrophila polisperma. Doritorii trebuie sa se deplaseze in zona Gorjului-Apusului (Militari), marti sau miercuri (7 si 8 februarie).

Cine e interesat, PM me!
Am vazut un pet shop in care toate acvariile erau inclinate in fata, cu circa 30 de grade. Nu cred ca e o problema. Oricum alea pareau solide.
Am pus pana la urma un Pomaceea de proba si am vazut ca a supravietuit cu succes. Apoi i-am adaugat si pe ceilalti. Botia nici macar nu-i baga in seama, desi m-au scapat cu succes de melcii aia mici, maronii din celalalt acvariu.

Cred ca pana la urma depinde de la om la om. (sau de la peste la peste)
Am citit pe net ca Botia sunt mari mancatori de melci si, fiind posesor de asa ceva, am si incercat. Dupa doua saptamani m-au scapat de melcii aia mici, maronii.

Intrebarea mea este: daca pun Pomaceea (melci din aia mari, galbeni), ii vor ataca sau musca? Ideea e ca am niste Pomaceea intr-un acvariu, cam de aceeasi dimensiune cu Botia si nu stiu daca sa-i mut impreuna. Mai are cineva combinatia asta?

Thanks!
Gasesti in Bucuresti, daca iti permiti o deplasare. Am vazut la pet-shop-ul din Carrefour Militari si la cel de pe Lipscani. (no advertising intended)
shyck wrote:daca unii dintre voi numesc acvariile de 30-40 l conserve ia uitativa putin aici
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=0
sau aici
http://showcase.aquatic-gardeners.org/2004.cgi?&Scale=2&op=showcase&category=0&vol=0&id=113

ma rog daca cutreierati tot siteul o sa vedeti si cinsterne superbe

De la ce s-a plecat si la ce s-a ajuns!

Daca un acvariu de peste 1 tona se intretine aproape singur, fiind un ecosistem in sine, ma intreb cat de greu o fi sa mentii in echilibru (termin, chimic, biologic, etc) un "borcanel" din asta de 3 litri?
Plus ca la un schimb de apa, daca urmezi regula cu 20%, ar insemna sa schimbi o cana de apa!
Oricum, banuiesc ca mai mult de 1 peste (2 in cazuri exceptionale) nu poti tine in 3 litri.
Oricum, interesant ca idee! Oare plantele vor suferi cu timpul de sindromul "bonsai", devenind pitice?

Tot pe site-ul semnalat de Shyck, mi-au atras atentia paludarium-urile. Am vazut doua pana acum in Romania, destul de promitatoare.
O intrebare un pic mai stupida:

Cum prind un Botia macracantha intr-un acvariu foarte bine plantat? Ma chinui de o saptamana si nu am reusit! Cu ce il momesc? Ce-i plac: femeile, ciocolata, whisky-ul fin?

Am mai avut problema asta cu un ancistrus, dar pe-asta l-am fraierit cu o bucata de castravete pusa in minciog.

PS: L-am mutat temporar intr-un acvariu mai mic, ca sa ma scape de melci, dar acum vreau sa-l pun la loc cu fratii lui in acvariul cel mare, ca e peste de card si se plictiseste singur!
Botia
Dar nu-i cumpara doar pentru a scapa de melci, daca nu stii nimic despre ei.
S-a rezolvat!
 
Forum Index » Profile for Mordax » Messages posted by Mordax
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com