[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alin.calu
Forum Index » Profile for alin.calu » Messages posted by alin.calu
Message
Salutare

De cateva zile ma tot lovesc de o mica problema.
Am cumparat un fundal albatru de la un petshop, si dupa ce am curatat geamul acvariului, l-am stropit cu apa cu un pulverizator, am atropit si folia si am aplicat-o pe acvariu. Apoi cu un card am scos bulele de aer ca sa se vada bine.
Problema apare insa dupa aprox 12 ore, cadn incep sa se vada diferite urme pe fundal, urme de la card, bule de aer, si se face din ce in ce mai urat.

Aveti idee de ce? Sau cum as putea sa fac ca sa nu mai patesc asa?
Parerea mea de incepator ar fi urmatoarea: eu as folosi fundal alb si poate chiar un pic luminat din spate cu o lumina usoara si difuza. Ca sa scoti in evidenta podul. Pietrele vor fi inchise la culoare presupun, iar un fundal de asemenea inchis la culoare nu cred ca ajuta. Iti trebuie ceva contrast.

Felicitari!!!

Sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea.
La Multi Ani! si un An Nou mai bun!


Da' poze nu pui?
N-am decat lanterne cu leduri...de diferite puteri, dar nici una cu lumina calda...

Oricum, toata treaba e doar un test, eram curios rau de tot sa vad cum arata. Si m-am lamurit.

Idei pentru lumina calda difuza?
Un mic test...
Prea albastru pentru maxim 2-3 ore pe zi?



Uite ce patesti daca stai si bei linistit o bere, in timp ce sotia face eclere...iti vin idei crete...

Ce ati zice daca iau o instalatie de brad si ii las doar ledurile albastre pentru a avea un moonlight, mai ales acum cat e iarna...sa nu mai tin neonul de la 17.00 la 22.00 aprins?
Eventual si alea rosii pemtru a avea spectru rosu pentru plante?

Sau am baut deja prea mult?
Stefan, te referi la plantele alea mici-mici? Da, l-am rupt deja in bucatele mici si am imprastiat prin acvariu.
Ca si fertilizant, am pus Tetra Crypto, pastile, pe prospect scrie cate o pastila pe luna, la 40 litri apa.
Incerc sa vad asa cum ii merge, si sunt in cautare si de CO2 lichid, daca Crypto nu ii convine.

Pentru a acumula CO2 in mod natural, e indicat sa opresc filtrul in timpul noptii, sau ajunge doar lampa stinsa? Momentan sting doar lampa.
Salutare

Dupa lungi deliberari alaturi de sotia mea draga si scumpa, am fost azi la Hornbach sa mai luam pesti.

Noii vecini ai lui Sharky sunt:
- Xiphophorus Helleri x 4 bucati, culoare portocaliu, 2 perechi;
- Xiphophorus mac. Mick x 2 buc, culoare alb cu portocaliu si negru;l, pereche;
- Poecilia Sphenops femela x 1 buc, culoare neagra;
- Corydas Paleatus mascul x 1 buc, culoare alb cu picatele negre.

Chiar in primele minute cand i-am bagat in apa, Betta a inceput sa faca figuri si sa se umfle in "pene", dar i-a trecut repede. A facut cunostinta repejor cu fiecare vecin nou in parte, apoi s-a linistit.

Acum voi vedea maine dimineata care cum rezista.
Gabi C, multumesc frumos pentru raspunsuri.

O sa caut sa vad cum fac o bomba CO2 cu drojdie si zahar si voi incerca sa o implementez acvariului nostru. Tot in linkul trimis de tine am citit ca planta accepta si CO2 lichid, asta va fi planul B.
Cu pestii inca nu suntem hotarati...neoni, platy, guppy...nu stim inca...ne mai interesam.
Mai greu cu CO2-ul presurizat...
Si iata si primul clip cu Sharky.
Buna dimineata!

Ieri m-am pricopsit cu o alta plantuta, Hemianthus Callitrichoides, pentru palat, in ideea ca o voi creste ca un muschi pe fundul acvariului. Ce folosesc eu ca si nutrienti pentru plante sunt pastilele de la Tetra - Crypto, 1 pastila la 400 litri apa. Sper sa fie ok si pentru aceasta planta.
Pentru celelalte doua tipuri de plante am vazut ca e ok, alea au crescut aproape dublu in lungime din 13.12.2015.

Avand in vedere ca maine voi face ceva schimbari in acvariu, voi pune si un substrat mai fin, 1-1.5 mm, ma gandeam sa pun si o pastila sfaramata in substrat, dupa care sa vin cu substratul de 4 mm si apoi pe ici pe colo cu ce cat boabele de mazare, pentru efect.

Mai jos pun ceva poze cu planta noua, cu pastilele nutrienti si cu substratul fin 1-1.5mm.

Daca aveti alte sfaturi, sau pareri, va astept cu cel mai mare interes.

Cat de mari sunt? Pot convietui cu un Betta Splendens de 3 cm? E ok pentru ei sa ii tin intr-un acvariu apa dulce de 54 litri? Tot din Brasov suntem si noi.
Sotia vrea urmatoarea chestie, pe langa Betta Splendens:
- 1 peste negru
- 7 pesti colorati, in special aurii, daca gasesc.
(trebuie sa fie musai maxim 9 pesti...FENG-SHUI-ul e devina...)


Pentru pestele negru, ma gandeam la Black Molly, dar creste mare si nu avem loc in acvariu pentru el. Aici am nevoie de o alta solutie...
Pentru pestii aurii, trebuie sa dau iar o raita oe la magazine sa vad ce gasesc.
Si acum lista in ordinea preferintelor noastre, dupa ce am studiat un pic si pe badmanstropicalfish.com:

1. Molly - Black Mollies (poecilia Sphenops) x 1 buc - la maturitate 15 cm => 60 litri
2. Catfish - Corydoras Adolfoi x 2 buc (unu pentru sticla, unu pentru sol) - la maturitate 6 cm => 24 litri pentru 2 pesti
3. Neoni x 4 buc - la maturitate 4 cm => 24 litri pentru 4 pesti
4. Dwarf Gourami x 2 buc - la maturitate 6 cm => 24 litri pentru 2 pesti
5. Rasbora x 2 buc - la maturitate 5 cm => 20 litri pentru 2 pesti
6. Guppies x 2 buc - la maturitate 6 cm => 24 litri pentru 2 pesti

Ok, guppies e cu semnul intrebarii...
Ok, numerele 3 si 5 pica.
Craciun fericit tuturor!

Se apropie momentul in care ne vom lua si alti pesti, pe langa Betta Splendens mascul.
Dupa ceva cercetare, pe badmantropicals.com si pe ratemyfishtank.com, am ales cateva specii, dar am zis sa va intreb si pe voi daca e ok.

1. Catfish - Corydoras Adolfoi
2. Dwarf Gourami - Colisa Ialia
3. Loaches/Botia - Lohachata (Botia Almofhae)
4. Molly - Black Mollies (poecilia Sphenops)
5. Rainbowfish - Australian - Melanotaenia Fluviatilis
6. Rasbora - Cyprinids - Harlequin Rasbora
7. Guppies

Ordinea e aleatorie, momentan sunt curios daca aceste specii pot convetui impreuna.
Apropo, ma enerveaza la culme denumirile astea in latina
Si eu am trecut peste acest aspect, insa in ultimul timp (aprox 2 ani) nu am mai urmarit deloc campionatul, asadar nu as putea spune ca mai sunt un fan infocat al Stelei.
 
Forum Index » Profile for alin.calu » Messages posted by alin.calu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com