[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tave
Forum Index » Profile for tave » Messages posted by tave
Message
De ieri am observat ca unu din oscari are jumatatea de jos a ochiului umflata si o culoare verde - albastra . Astazi i-a acoperit tot ochiul , efectiv nu mai vede cu el ... si este foarte umflat . Pestele este totusi destul de activ ...

Are cineva idee ce ar putea fi , si cum as putea sa-l tratez ?

Mentionez ca am 2 oscari in 200 si ceva de litri . Nu am facut modificari prin acvariu ... n-am bagat nimic nou ...

Poze aici http://img504.imageshack.us/i/oscaro.jpg/
http://img196.imageshack.us/i/osch.jpg/
[/img]
S-au dat . Multumesc . Closed .
Nu se pune problema de zgarieturi , ciobituri
Urgent 35 ron bucata . Trimit poze la cerere .
Vand 2 acvarii noi noute , 60x30x30 , din sticla de 4 mm , executate foarte frumos cu silicon negru . Abia au fost cumparate din magazin , nici nu au fost umplute cu apa ...

Pret 50 ron bucata .
Multumesc pentru sfat , o sa incerc si varianta asta !
Am inteles.... m-ati pus pe ganduri oricum!

Nici nu stiu ce sa fac acum ... daca dau 4 din ei cu siguranta nu o sa ma mai aleg cu o pereche... Daca ii tin probabil ca nu or sa se alega , si oricum bazinu a devenit neincapator....
Oare ? Chiar asta sa fie cauza ?
Am sase ... stiu ca sant prea multi , dar tot astept sa se aleaga odata perechea ... si o sa pastrez doar doi !

Oricum nu cred ca asta este motivu ...pentru ca apa este curata si fara miros....
De la un timp am o mare problema , pe peretele de langa acvariu se formeaza niste musculitze foarte mici , de culoare verzuie ... si apoi se duc la fereastra toate !

Nu pot sa inteleg de ce se intampla asta .... apa o schimb regulat, este curata ... nu are miros ...

Am scos si toate plantele din bazin pt ca m-am gandit ca o fi de la ele ...dar degeaba ....toata treaba se repeta !

Bazinu are 200 si ceva de litri de apa , si am 6 oscari !

Va rog dati-mi niste sfaturi ceva ...pt ca am inceput sa ma gandesc sa renunt la ei ca asa nu se mai poate !

Mutumesc !
Mda ... am de donat 4 oscari clasici foarte urgent .... daca exista doritori sa-mi dea de veste !

Danezu ? Esti pe receptie? :-P
Yupiii..., azi dimineata doi dintre cei sase oscari ai mei au depus icre...

Partea ciudata e ca io tot stateam sa ma intreb de ce nu se mai alege , sau daca se va mai alege o pereche ...si cand colo ma trezesc cu icre in bazin....

Saracii duc lupte crancene cu ceilalti care tot vin sa atace bilutzele...

Va rog mult , spuneti-mi ce trebuie sa fac pt ca sant cam nedumerit ...ca la asta chiar nu ma asteptam ..si nici nu m-am documentat ...

Multam !
Pai din 4 care raman ... ar trebui sa vina norocu si la tine ;)
Poti sa contezi ca o sa iti dau eu .... dar trebuie sa mai astepti un pic sa mi se aleaga perechea ...
Ok , va multumesc , mai astept atunci ... sa vedem ce-o iesi !
Pe mine ce ma sfatuiti sa fac ? Ii am din martie anul trecut , si vad ca nu dau nici un semn sa se aleaga vreo pereche...

Deja acvariu a devenit mic pentru toti 6 , nu mai vorbesc ca apa se murdareste foarte repede...

Am inceput sa ma gandesc daca nu cumva sa opresc 2 la intamplare .... si pe restu sa-i dau ...

Voi ce parere aveti ?
vlad&raluca wrote:Sper sa nu avem ghinionul sa avem doar masculi sau doar femele....Cam atat...despre noi...asteptam vesti de la ceilalti...si poze...mai ales de la manuelita si fr0ggy.



Cred ca ghinionul asta il am io .... ca ai mei au aproape 1 an jumate si .... nimic nimic .... nu au nici un gand sa se aleaga ... ( si io am 6 )
Very nice ! Bine ai venit in clubul (sper io select ) al celor care poseda cele mai frumoase "animale de companie" ( a se citi astronotusi )

Multa bafta !
Cred ca e normal .... pentru ca si io patesc la fel....zici ca sant nebuni cateodata.....

Mai ales noaptea ... sar cateodata si se lovesc de geam ...de ma si sperii :-)
Imi pare foarte rau ca s-a intamplat asa....

Dar sa stii ca in nici un caz nu au murit din cauza ca nu au mancat ... altele au fost motivele cu sigurantza ...


Sa stii ca de gasit o sa gasesti oscari , important este sa ai acvariu pregatit pt ei ... Eu am stat cateva saptamani cu acvariu fara pesti , pana cand i-am gasit ... dar e mai bine sa astepti decat sa regreti mai tarziu ....
 
Forum Index » Profile for tave » Messages posted by tave
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com