[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: anutzu21us
Forum Index » Profile for anutzu21us » Messages posted by anutzu21us
Message
VANDUT!

Este vorba de un filtru extern tetratec 1200, il vand ca piese chiar daca functioneaza, problema la el, garnitura este ciupita, scoapta, a fost lasat deschis cam un an de zile, si nu mai am tubulatura.
Deci se vinde doar ce se vede plus interiorul cu toate piesele, 4 sertare plus gratarul de deasupra sertarelor, toate sertarele au filtru din burete. A fost folosit cam un an la un bazin de 200.
Sau il dau la schimb pe un hranitor automat.
Prefer hranitorul.
Pretul este 100 ron.
Mai multe detalii la telefon 0741980290.
Repet, nu il vand ca nou, ca bun, ca...., il vand ca pentru piese, chiar daca cu o suma foarte mica sau o mana priceputa se poate reface usor.
Cumpar un filtru extern mic, acvariul meu are 50L, conditia este sa fie foarte silentios si ieftin.
Astept medaj cu produsul di pretul.
Cumpar 3-4 melci asasini, preferabil iasi.
Salut,
dupa o peroada indelungata revin cu doua probleme
1. Imi cresc plantele intr-o luna de spui ca am padure, si nu mai pun demult easycarbo, nu pun nimic inafara de papa si schimb de apa regulat. Nu fertilizez cu nimic. As vrea sa fac ceva sa nu mai creasca atat de repede.
Eh, asta s e o pfoblema marunta
2. AM fost invadat de melci, plati si nu numai. Am zeci chiar sute, foarte mici.
cum scap de ei????
Am fost la shop si am cumparat un asasin, atat mai aveau, dar e mic. Un cm juma are. Prima zi noci nu sa miscat, a doua zi, a disparut, a plecat in padure. Sau asasinul meu sa sinucis...
cum fac sa scap de melci?
Filtrul cred ca e plin de melci pt ca returul din acvariu i se infunda gaurile cu melci odata la 2-3 zile.
Ce ma sfatuiti sa fac???
Va salut, melcii intr-adevar sunt cei descrisi de stefann, pana acum am scos vreo 20 din apa, tot mai vad cate unul si bag mana dupa el, inca nu avem penseta lunga.
Acum am dat peste 2 ...3 ...probleme:
1 . am inceput sa vad stele verzi pe pereti, mai exact, pete mici pe geamul fata si spate exact pe mijloc, pete verzi deschise de 1mm -2mm. Am 2 SAE, 2 pleco, dar.... degeaba.
2. Cum aspirati voi daca acvariu are 80% fundul acoperit cu plante. Am luat un aspirator dar e greu sa il folosesc, nu numai ca imi trage si putin nisipul dar nu pot manevra printre plante.
3. Tentativa mea de carare.... s-a dus, ca orice drum la noi. Pietrisul alb, care defapt era un quart alb, incepe sa se inverzeasca. As vrea sa il scot, dar e greu tare, parca as alege orezul....
Nu cunoaste nimeni?
Va salut,
Modificari in acvariu nu am mai facut, doar schimburi de apa saptamanal, papa odata sau de doua ori pe zi, am luat vreo 5 feluri de papa si le-am amestecat, si easycarbo zilnic aproape, daca nu uit.
Am avut un deces, am gasit intr-o dimineata o femela de gupi cu burta in sus, ori a papat prea mult ori prea putin, bolnava nu parea, era vioaie, nu imi explic.
Acum ma confront cu cateva problem, am luat din piata niste plante, defapt, cabomba parca se numeste planta, am mai primit ceva donatii de pe forum, si acum am ajuns sa pescuiesc melci. Melcii au cam 3-5 mm, si in fiecare zi scot cate 2-3 din bazin. Am facut cateva poze la ei, poate ma ajutati sa ii identific, in zonele unde sunt melcii, plantele se pateaza, pana sa apara taratoarele, aveam un verde viu la toate plantele.
Am doi xifo rosii, au cam 3-4 cm fiecare, dar unul din are o burta de parca da sa nasca, nu stiu daca e mascul sau femela, nu are acea coada cum au masculii, insa este foarte violent, imi fugareste toti pestii.
Cateva poze cu acvariu, xifo si melcii.
La inceput aveam cateva alge pe plante, acum nu e pic de alga, sper sa nu imi dea coltul cei ce papa algele, gen sae.
Lumina pe zi, cam 3 ore dim de la 9 la 12 si 7 ore dupamasa de la 16 la 23.
O mica schimbare dupa ciclare.
4 natii de plante
Prea multi pesti 2 xifo, 10 neoni, 4 natii de sanitari si anume 2 pleco, 2 sae, 2 somn pitici parca si 2 serpisori care nu stiu cum se cheama.
papa 2-3 pe zi cate putin, am 5 feluri de papa si nu stiu ce sa le dau
easy carbo in fiecare zi
Ma bag si eu daca ramane ceva, daca e nevoie, le si cumpar. Sanatate.
Momentan acesta este setup-ul meu, mai e mult de munca, dar cu putina rabdare si sfaturi, o sa iasa ceva.
Multumesc de sfat kirucd.
Cred ca am facut o greseala, am montat filtrul, am bagat apa in bazin dar am uitat sa pun solutia de bacterii in filtru, are ceva daca o pun in bazin direct dau trebuie musai in filtru?
Papa trebuie sa bag foarte putin odata la doua trei zile?
Am sa fac si o poza doua pentru critica, am citit ceva de easy life filter medium, este un fel all in one, struto-camila..., dar daca asta ma sfatuiti, asta am sa fac, mai ales ca nu e ceva prea scump.
Momentan nu imi permite spatiul pt un co2, dar va fi, o sa am eu grija, pt plante ce anume ma sfatuiti legat de substante fertilizanti, asta in lipsa de co2?
Am un filtru intern de la Ferplast, blucompact 01, folosit maxim 2 saptamani, arata si functioneaza k, specificatii si video gasiti pe net.
Ma inteteseaza la schimb o pompa de aer, ceva ieftin si mic, o pompa la care sa ii pot monta o pietricica si furtun si sa scoata bule, atat, fara pretentii.
Poze la cerere.
Hristos a inviat,
Cateva zile am fost ocupat prin casa, munca, bona, sarbatori.... aseara am inceput sa fac un mic setup, asta dupa ce mi-am rupt spatele o ora la spalat manado, astia de la firma nu stiu sa il si curete la banii dati pe el, doar nu e moca la pret.
Filtru probat o noapte intreaga, functioneaza super, dat gauri la capac acvariu, doar ca lacasul unde am gaurit capacacul, nu ma lasa sa pun teava de retur cu gaurele cat mai sus, sta teava in apa, si asta nu cred ca e bine, pt ca nu mai am fantana pt oxigenare, este corect? Unde se monteaza acea teava orizontala, sub nivel, la mijloc sau deasupra nivelului apei?
Oricum setup-ul este cam gata, maine dimineatza bag apa in bazin si dau drumu la ciclare.
Pt ciclare am luat JBL filter start, un tub de teste (50 buc) 6/1 si niste papa pt pesti. Imi ajung astea?
Esti si minor? Cu lama, inseamna sa iei o lama si sa razi sticla.

Legat de sare, sarea nu zgarie geamul? Doar curios pe viitor.
Daca e spatiu prea mare, scoate doua treimi din apa ca sa reduci spatiu, in felul asta o sa vezi o chestie faina, o sa inoate pe orizontala pestii tai.
Si 40% la suta din bazin este ocupat cu decor, ..... defapt tu tii sardine acolo.
De ce ai achitat 42 ron din care 12 taxe postale, trebuia achitat doar 12 lei, atat.
De ce ai achitat pe langa 12 lei de la inceput, inca 12 lei intorsul, si apoi 10 lei depozitare.

in total ar fi trebuit sa platesti 12 lei transportul si 10 lei depozitul, iar Anca daca ar fi cu bun simt, sa iti achite pierderea materiala, macar atat.
Nu imi place sa ma bag in seama, doar ma simt prost ca traim in aceeasi oala (Iasi)
Cumpar plante , prefer din iasi pt a nu mai plati transport, prefer sa ii dau pe plante.
Astept mesaj cu denumirea si pretul. Multumesc.
Anunt valabil 2 zile
Problema, cum montez filtru extern la acvariu asta hailea f60,? Trebuie data gaura in plastice?
Nu vad nici un orificiu pe unde sa montez tavaraia de la filtru. Interesanta firma.
Va salut,
As vrea sa modific putin filtrul ex700 la house unit, defapt an filtru fara house unit si robineti, in tuburile care ies de la capac, tur retur, as vrea sa montez niste mufe rapide cum sunt cele de gradina la furtune, iesirile de la filtru au interior marimea de aprox 18 mm si mufele rapide au 16 mm.
Cu ce solutie as putea lipi mufele la filtru, siliconul pt acvarii este bun, ar face bine contact La acest plastic tur retur?
Astept un raspuns daca e bun siliconul de acvarii la asa ceva.
Sanatate.
 
Forum Index » Profile for anutzu21us » Messages posted by anutzu21us
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com