[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: lukitza
Forum Index » Profile for lukitza » Messages posted by lukitza
Message
Eu vad altfel lucrurile. Daca vorbim de magazine intr-adevar nu e vina lor dar un magazin care isi respecta clientii are ca furnizor o crescatorie serioasa.
Si daca vorbim de crescatorii serioase cam discutam de cele de pe afara. Intr-o crescatorie de genul asta riscul de hibridizare tinde spre zero, familiile reproducatoare tinandu-se in acvarii separate.
Cateva magazine serioase avem in tara dar preturile sunt cam maricele. Si atunci alternativele ar fi colegul de pe forum care are puiet in surplus si preturi infime sau crescatorii autohtoni.
De obicei cei din ultima categorie sunt oameni pasionati care au 10-20 de acvarii si care s-au gandit sa faca un ban din pasiunea lor. Preturile lor sunt modice, sub magazin si peste vanzatorii ocazionali de pe forum.
Problema e ca de cele mai multe ori pestii reproducatori sunt tinuti in acvarii comune si exista un risc ridicat de hibridizare.
Din pacate intre crescatorii autohtoni cu care am avut eu contact sunt unii mai putini priceputi, sunt altii rau intentionati care nu dau 2 bani pe pesti sau client. Scopul lor e banul.
Eu zic ca ar trebui sa impartasim chestiile astea aici pe forum sa stim pe cine sa evitam si pe cine sa recomandam.
smileyface wrote:eu consider ca se poate inchide topicul asta, sunt pseudotropheus acei itungi sau (black itungi) ,cum vreti voi.Daca se scrie mai mult de atat inseamna ca sunteti in afara topicului...aberatii multe dom'le, n-ai vazut asa ceva )


Eu zic ca nu se poate inchide pana nu aflam numele crescatorului de la care primesti altceva decat comanzi.
Eu banuiesc cine e dar in mod sigur va ajuta pe altii ca sa stie sa-l evite cand cumpara ciclide.
Pai lamureste-ne pana la capat. L-ai luat de la magazin sau de la crescatori?
Acei Msuli bag eu mana in foc ca nu e.
O poza cu pestele in lumina ar ajuta.
Daca nu i-ai comandat cum au ajuns la tine in acvariu?
"- instalatie de schimb apa la picatura - apa de osmoza in amestec cu apa de retea filtrata "

Am crezut ca asta o faci in ultima camera.
Daca faci alimentarea cu apa in camera pompei nu se va duce multa apa proaspata direct la canal?
Eu zic ca nu era nevoie de sicane duble, nivelul apei ar fi fost dat de gaura de scurgere. De stricat sigur nu strica dar castigai un pic de spatiu.
In primul rand ar ajuta niste poze cu petele. Ar ajuta de asemenea niste teste de apa, NH4 si NO3.
Aceste teste ar elucida si eventuale probleme cu filtrarea.
Ciclidele sunt pesti energici, nu cred ca poti pune acea agitatie pe seama unei boli.
De obicei un peste bolnav devine apatic si refuza mancarea.
pozeee!! altfel nu credem nimic
La sumpul meu folosesc un SunSun HQB-2000 1400l/h.
1. merge de 6 luni fara probleme
2. are un zgomot de frecventa joasa care mie nu-mi place
3. punctul forte, vreo 80 lei
4. pe ea scrie 24W, consum real 20W. La 4m traseu pe orizontala baga real cam 950l/h.

Un avantaj ar fi faptul ca se poate folosi emers.
Cu prima ocazie o schimb cu un Eheim Compact 2000, sunetul ala de frecventa joasa a cam inceput sa ma calce pe nervi.
Lucian wrote:Chiar as fi curios daca datele furnizate de diverse firme corespunde cu realitatea si aici ma refer la consumul electric si debite. De cand mi-am luat un device cu care pot masura consumul unui echipament am descoperit destule diferente fata de ce imi inchipuiam eu sau fata de datele puse de producatori. Si aici se aplica regula la care s-au gandit cei de la Volkswagen - minte consumatorul doar sa cumpere
Asta este device-ul Gembird EG-EM1


Nu toate aceste aparate iau in considerare factorul de putere, de aici vine de obicei si diferenta.
E frustrant sa pierzi atatia pesti din cauza unui rahat de senzor.
Dar e pacat sa renunti dupa toata investitia facuta (si nu ma refer neaparat la bani).
Ai destui crescatori in zona deci nu e dificil sa-ti repopulezi acvariul.
Thereau wrote: Spuneti-mi va rog din experienta voastra ce alte vietati pot sa mai combin cu ciclidele ?
Pot sa pun melci, creveti, tipari? parca ar mai merge cate ceva dar nu am gasit informatii. Pls HELP.


Daca vrei acvariu de ciclide lasa melcii, crevetii si alte oratanii.
Glumeam cu ciclidele, e mic intr-adevar acvariul.
As scoate craca aia de deasupra care se ramifica in doua crengi. Aia parca e in plus.
Inteleg perfect senzatia de mancarime in palma. Eu am doar 6 luni cu actualul setup si deja ma scarpin in cap in cautare de provocari.
Ca o sa iasa ceva fain de tot nu am nici cea mai mica indoiala.
Deja te-am pus pe lista cu cele mai asteptate evenimente ale anului, imediat dupa Star Wars VII. Un trailer ceva?
Eu sper ca nu. E cel mai frumos acvariu de ciclide din tara, ar fi pacat.
Adi, ce e aia cu "23 days until the end of the story"?
Sper ca nu te gandesti sa faci vreo prostie
lukitza wrote:Exceptional exemplar, sper ca ai mei sa-i calce pe urme tatalui si sa arate identic. Mai au insa de crescut.

talia la care ajunge un peste depinde foarte mult si de marimea bazinului in care creste.


Asa e, dar ai mei sunt puii celui din bazinul lui Adi si nu au inca 1 an. Se apropie de 10cm insa un exemplar matur ajunge si la 15cm.
Din pacate Zebra Chilumba e o specie care se coloreaza doar spre maturitate.
Scoate Tetrazona si baga niste ciclide americane, acvariul se preteaza
Cioatele parca sunt cam drepte.
Exceptional exemplar, sper ca ai mei sa-i calce pe urme tatalui si sa arate identic. Mai au insa de crescut.
Toata lumea care lipeste cu DC zice ca trebuie sa te misti repede ca face pojghita.
Dupa aceea poate dura foarte mult sa se intareasca in profunzime, aici se pare ca e dupa noroc.
 
Forum Index » Profile for lukitza » Messages posted by lukitza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com