[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: delta
Forum Index » Profile for delta » Messages posted by delta
Message
staff1983 wrote:Adica skimmerul va sta in display, nu in SUMP
bravo!
imi cer scuze ca te impiedica limba româna...
maryusdv8 wrote:de multe ori chiar sub.
sub... ce?
Alex wrote:Ieri am anuntat Romanian Aquascaping Contest, 2014
adica pe 1 martie, deci in urma cu... (minim vreo 7?) luni
ok, dar atunci intrebarea (ceva mai) fireasca este: (de fapt) cand se incheie competitia?
ionutlatcan wrote:Vand PH-Controller JBL si sonda Hanna+solutii calibrare - 850 lei.
Hanna?
tzepa curata...

p.s. daca nu ai certificat de garantie de la ei
dandumitru wrote:Bulele de CO 2 circula pe verticala de jos in sus
intre noi fie vorba, era ceva aparte sa fie altfel...
staff1983 wrote:nu am sump
sump insemnand... ce anume?
by koala: Clona trista... BAN... la revedere!
skija wrote:In manual la Eheim 2222 si Experience 150 scrie "Attention: Fine filter pad (white) should not be placed under the retractable handle of the
media container."


Adica ca si in pozele de mai jos , corect sau nu ?

Nu inteleg cu ce influenteaza chestia asta functionarea filtrului .
producatorul o fi fost stresat de plutirea materialului de filtrare...
maryusdv8 wrote:Salutare,

Sunt in cautarea unei lampi sau doua pentru un acvariu (90x40x45)... am gasit variantele:
- 4 x 39W cu aprindere pe cabluri separate a cate 2 neoane (neon 1 si 2 pe un cablu, 3 si 4 pe celalalt cablu);
- 4 x 39W cu un singur cablu si intrerupator pentru cate 2 neoane (neon 2 si 3, respectiv 1 si 4);
- 2 x 39 W cu intrerupator pentru folosirea unui singur neon (in acest caz trebuie sa cumpar 2 lampi).

Care din cele 3 variante considerati ca ar fi de preferat pentru un acvariu plantat? (fara a lua in calcul producatorul).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri,
Marius
doar din curiozitate: totusi nu-i (putin cam) prea multa luminozitate la (oricare din) variantele indicate de tine?

p.s. chiar si in eventualitatea ca ai intrerupator (sau intrerupatoare)
aurecj wrote:in general cand e vorba de un coral mai mic, o portiune rupta/separata dintr-o colonie intreaga, se foloseste termenul de "frag". Inclusiv la magazine, cand e vorba de portiuni mici dintr-un coral (in functie de coral, poate fi de la 1-2 cm, pana la eventual 2-3-5 brate/capete/tulpini doar ale unui coral) "oferta" specifica faptul ca e un "frag".
OK, acum realizez ca referirea era la fragment de/dintr-un coral...
m-ar interesa subiectul, dar din pacate nu cred ca putem sa amenajam un bazin corespunzator mai repede/curand de 5 - 6 ianuarie
exclusiv din motive administrative
Alex wrote:
delta wrote:
p.s. ma intereseaza daca e rezultatul vreunei tehnologii sau pur si simplu e vorba de recoltare din zone unde e rentabil(a)...
bine, la cat rahat este in dambovita, colentina si arges, nu as fi surprins ca e vorba de tehnica traditionala

Traditional ii dragheaza ca pe vremuri...si tot traditional se mai intampla si episoade de contactare a diverselor boli.
OK, inseamna ca n-am pierdut (mai) nimic...
geani wrote:Ai incercat cu ou sau doar speculezi ??
m-am referit la (rezultatele unor) teste facute de mine

geani wrote:Eu stiu ca oul este destul de hranitor, plin de vitamine , minerale......proteine cu valoare biologica inalta.....
Nu stau sa dau un copy-paste cu ce contine dar sunt sigur ca sti acest lucru. Nu cred ca pe ai nostri pesti ii intereseaza de unde isi iau necesarul nutritional, fie ca aceste vine dintr-un vierme sau dintr-o "omleta". Probabil ca o sa spui de digestabilitatea purecilor vs oualelor ......dar sa nu uitam ca pesti nostri nu mananca inima de vita in mediul lor natural si nici spanac, usturoi, banana......si cu toate astea sunt persoane care isi hranesc pestii cu o multitudine de astfel de produse si nu se intampla nimic rau. Sa nu mai aduc in discutie proteina din soia care se gaseste din plin in fulgii si granulele de pe piata
bine, dar nu uita ce diferenta este intre meniul de la McDonalds si o masa traditionala
aurecj wrote:
delta wrote:
aurecj wrote:au rezultat cateva fraguri
la ce se refera expresia ”fraguri”?


Pai tocmai scrisesem in paranteza: sunt cam 7-8 fraguri, fiecare avand intre 2 si 5 tulpini, in functie de cat de mult au apucat sa creasca.
bine, doar ca eu ma interesam la ce se refera expresia in sine...

p.s. aia de ”frag” / ”fraguri”
Alex wrote:Nu ne-ai zis "Location", adica, actualmente pe care dintre brate locuiesti, ca sa stim si noi can` mai trecem pe acolo daca dam de tine: pe Chilia? Sulina? sau Sf. Gheorghe?
de fapt, bratul Tulcea (adica ala dintre ceatal Chilia si ceatal Sfantu Gheorghe)
am incercat de vreo trei ori sa introduc detaliul asta, dar se pare ca erau niste rateuri la astia care furnizeaza ”servicii IT”... asa ca nu am mai insistat
pana la urma, dintre diferitele incercari, a ramas cea cu ”delta (aia a Dunarii)”
cel putin asa apare la mine
oricum, nu e foarte mare problema, deoarece daca tot aveti drum pe aici, extraordinar de dificil nu poate fi sa treceti pe la institut si sa intrebati la poarta: cine ”lucreaza cu reptile”?
Alex wrote:
delta wrote:p.s. din cate se pare sopârlele sunt mortale pentru academicieni


Sa inteleg ca totusi ai avut o teza de doctorat si in ichtiologie?
Don Pedro era dedicat exclusiv domeniului ichtiologic si nu-mi aduc aminte sa fi avut vre-o legatura cu sopârlologia ?
nu conducea exclusiv pe ihtiologie
mai degraba o fi fost vorba de vertebrate (asa-zise) inferioare
el era membru corespondent al Academiei Romane, deci probabil putea sa aleaga domeniul sau specialitatea mai stricta in care sa coordoneze activitatea vreunui candidat
niciodata nu mi-a trecut prin cap sa-l intreb daca are impuneri in legatura cu tematica, insa pot sa-i intreb pe Murariu, Munteanu, Panin sau Gomoiu, deoarece si ei sunt membri corespondenti ai AR (asa ca, cel putin presupun, ca urmeaza acelasi reguli)

p.s. m-am referit la cei pe care ii cunosc personal si avem (cat-de-cat) periodic schimburi de mesaje/pareri
nu de alta, dar am intalnit si alti membri ai AR (cum ar fi doamna Maya Simionescu sau domnul Octavian Popescu - acesta din urma fiind actualul director al IBB), insa era vorba de niste evenimente/situatii mult prea formale ca sa aiba vreo relevanta...
aurecj wrote:au rezultat cateva fraguri
la ce se refera expresia ”fraguri”?
Andpop wrote:Daca trec pe la Obor week end-ul acesta poate le iau si niste tubifex.
aia din Obor de unde o fi avand Tubifex?

p.s. ma intereseaza daca e rezultatul vreunei tehnologii sau pur si simplu e vorba de recoltare din zone unde e rentabil(a)...
bine, la cat rahat este in dambovita, colentina si arges, nu as fi surprins ca e vorba de tehnica traditionala
geani wrote:Ca fapt divers pe timpul lui Ceausescu singura mancare disponibila erau pureci de balta uscati( foarte rar le dadeam tubifex) si am hranit o sumedenie de pesti strict doar cu pureci...nu au fost probleme.
n-ai de ce sa bagi in aceeasi categorie purecii de balta si oul de gaina
doar ca exemplu:
- daca le dau pureci de balta, la interval de 2 - 3 zile femelele gravide incep sa nasca (ma refer la guppy, platy, molly etc.)
- daca le dau ou (fie galbenus, fie albus, fie ambele)... femelele gravide incep sa... nimic... presupun ca, in cel mai bun caz, ma injura

p.s. bine, ma refer la experimentari de genul ca: o vreme erau tinute pe hrana uscata, dupa care li s-a administrat hrana vie, adica Daphnia sp. (anumitor loturi) sau hrana atipica, adica ou (altor loturi)
Alex wrote:Am crescut pesti, am fost pe la simpozioane, am scris articole...ba unii si-au mai dat si doctorate in Ichtiologie cu regretatu` don` Pedro. Banuiesc ca stii care...Nu?
da, imi era conducator de teza cand a murit

apropo, de fapt si Stugren a murit inainte sa-mi dau licenta sub coordonarea lui
ma rog, si Geza Muller a murit tot inainte sa-mi finalizez doctoratul si am fost nevoit sa cer transferul la ”don` Pedro” care, dupa cum am precizat mai sus, a decedat si el
iti dai seama ce emotii o fi avut cel care m-a acceptat pana la urma sa finalizez teza?

p.s. din cate se pare sopârlele sunt mortale pentru academicieni
denis borca75 wrote:Ce parere aveti de creveti din Romania si plantele gasite in lacuri ,dunare? Pot fi puse in nano?
prin ”din Romania” te referi la oferta diferitelor SRL-uri?

p.s. nu de alta, dar prea multi creveti autohtoni nu prea are tara asta...
 
Forum Index » Profile for delta » Messages posted by delta
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com