[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bubble counter + difuzor/reactor de CO2 + bomba de drojdie  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Salutare!

Am ajuns la un consens cu nevasta si am voie sa fac o bomba daca arata frumos.

Asadar am cautat pe net si am gasit A astea si B astea.

Intrebare de baraj: pe furtunul care iese din sticla de plastic/recipientul cu CO2 montez prima data prosusul A (banuies ca trebe sa tai furtunul pt a monta asta) si capatul furtunului il montez in produsul B ?

Nu va suparati daca intreb prostii, dar chiar nu ma pricep!

Multumesc!

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

butelia->furtun co2->electrovalva->furtun co2->valva antiretur ->poza 1 (bubble counteru') se monteaza exact cum e aratat in poza, apoi se conecteaza piesa cu difuzor (poza 2).
indiferent ce aparatura vei alege, asta e ordinea care trebuie sa o pastrezi.
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Link-urile tale ne duc la o pagina de inregistrare. Arunca si tu o privire la kitul Ferplast CO2 Classic (scuze pentru link, nu fac reclama mascata dar imaginea e foarte buna):
http://www.ferplast.com/kit_co2_energy_ita.php
Personal la o instalatie de CO2 cu butelie folosesc 2 valve directionale (si inainte si dupa bubble-counter). De fapt instalatia mea e mai complicata pentru ca distribui CO2 la 2 acvarii si contine nu mai putin de 5 valve unidirectionale (sau antiretur).
Ai grija cs nu toate valvele antiretur din comert sunt bune: majoritatea sunt pentru aer. De exemplu valvele Hagen (plastic transparent cu un arc metalic in in interior) nu sunt bune (presiunea prea mica a CO2 nu reuseste sa deschida valva, iar CO2 fiind coroziv afecteaza arcul in timp); in schimb valva Tetra (plastic negru netransparent) e buna. Ambele le-am gasit la Zoomania pe la 7-8 lei. Cred ca si produsele JBL sau Eheim sunt OK.

vlad55
Junior member

Joined: 13/03/2009 01:01:19
Messages: 32
Location: Galati
IP:
Offline

ai presupus bine. dar mai bine te informezi mai mult despre bombele cu co2 ca totusi sunt riscante. bombele cu drojdie nu au o presiune constanta, si va trebuie sa o ajustezi aproape zilnic

vlad
[Email] [Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

furtun co2->electrovalva->furtun co2


Electrovalva la bomba cu drojdie? Ai chef de un drum pana la Varsovia sa ii zugravesti omului camera? Din context deduca ca tu vorbesti despre o configuratie generica. Totusi intrebarea se referea la bomba cu drojdie...

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2009 08:51:45

alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Salutare si multumesc pentru raspunsuri!

Totusi trebuie sa va hotarati: cu lectrovalva sau fara? (nu ca as stii ce e aia)

@ender67 - interesant cum de vezi tu pagina de inregistrare. ca sa va fie mai usor am atasat pozele.

Valva anti retur e obligatorie? Si este cea astasata (Glass Secure Check Valve?)
[Thumb - dazs_pro_2.jpg]

[Thumb - DAZS_PRO_bubble_counter.jpg]

[Thumb - checkvalve.jpg]


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
ping`win
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2003 19:06:06
Messages: 102
Location: Amsterdam
IP:
Offline

Am si eu o bomba, dar nu o tin sub presiune, ca cine stie, a expoda
Deci o las asa, cum baga ea. Nu e cine stie ce, dar 1-3 bule/s intra.. Cand cum.
CO2-ul reglez prin aerare. Peste noapte ridic cantitatea de aer (ca o pot regla) si asta imi scoate co2-ul binisor, ziua scad aerarea sau o opresc de tot (dar tu nu o opri ca nu prea o recomand daca nu ai plante destule).

Daca ai putea sa si monitorizezi ph-ul si CO2-ul ar fi si mai bine.

Don't make promises, when you are in joy. Don't reply, when you are sad. Don't take decisions, when you are angry.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Radu.U wrote:
indiferent ce aparatura vei alege, asta e ordinea care trebuie sa o pastrezi.


in fine eu i-am dat un raspuns cat se poate de complet din care isi poate extrage doar ce are nevoie si sa-i ridic gradul de curiozitate pentru a afla mai mult,
ping`win ai grija ca e periculos ce faci, ziua scazi ph'ul iar noaptea il cresti. Periculos atat pentru plante cat si pesti
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Deci pana la urma folosesc toate chestiile astea din poze sau nu?
Daca nu, pe care le folosesc? Daca da, ordinea este: sticla --> valva anti tetur --> bubble counter --> difuzor?

Reactorul unde e? Uff, am crezut ca difuzorul e reactor...i guess not

Tre sa caut un reactor nu foarte mare sa vi-l arat.


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
ping`win
Member
[Avatar]

Joined: 31/07/2003 19:06:06
Messages: 102
Location: Amsterdam
IP:
Offline

@alexandruv: depinde cat ai bugetul aprobat difuzor sau reactor, unul sau altul, au rolul de a ajuta la dizolvarea CO2-ului in apa.

ping`win ai grija ca e periculos ce faci, ziua scazi ph'ul iar noaptea il cresti. Periculos atat pentru plante cat si pesti


Stiu, incerci sa tii situatia cat de cat sub control, dar asa e cu improvizatiile, mai faci compromisuri. Evident o butelie + echipamentele de rigoare, cum ai zis tu, ar fi cele mai bune, dar omul a intrebat de bomba+electrovalva, de asta am zis ca poate merge si fara presiune (nu ca exemplul meu ar fi unul excelent de urmat). :crazyface:

Don't make promises, when you are in joy. Don't reply, when you are sad. Don't take decisions, when you are angry.
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

In nici un caz STICLA! 'Bomba' CO2 se face cu un recipient de polietilena (PET) care sa reziste la presiune - gen sticla de coca-cola, sau altceva din plastic mai gros, nu de la apa plata si in mod sigur exclus sticla. Presiunea in recipient poate atinge catvea atmosfere (2-5 sau chiar 6) - de aici si denumirea de 'bomba'. Tot CO2 'produs' trebuie evacuate pentru a nu creste presiunea, dec i nu se baga elemente de flow control gen electrovalve sau robineti de reglas fin debit. Poti sa mergi si pe solutii de CO2 'de firma' gen Ferplast CO2 classic sau de la JBL sau Dennerle (Hornbach ar trebui sa fie si in Varsovia si la acolo au de obicei JBL si Dennerle). In general denumirile comerciale contin 'biologic' sau 'starter kit ' in ele.
Daca erai in tara se rezolva mai simplu, am eu un kit Ferplast CO2 Classic somer de cand am bagat luna asta instalatia CO2 cu presiune - ieri am cumparat robineti de reglaj fin si am modificat instalatia pentru distributie la 2 acvarii (deocamdata, de fapt instalatia permite si la treilea dar asta e inca in stadiul de tratative cu 'jumatatea').
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

deci ca sa fie mai clar:
Difuzorul dizolva co2-ul printr-o (piatra) cu pori foarte fini cu ajutorul presiunii, etasata de o garnitura
exemple
http://gallery.aquanubis.com/albums/album06/100_0095.sized.jpg
http://fl1.shopmania.org/files/poze-imagini/7223/co2-glass-diffusor-40-60-aquatic-nature~t_7222570.jpg
http://www.aqua-medic.de/freshwater/shared/2/imgs/reactor%20100.jpg

iar reactorul dizolva bula de co2-ul fie prin invartire:
http://www.happypets.ro/images/poze_produse/jbl_taifun_reactor_co2.jpg
http://www.aqua-medic.com/products/reactor500w.jpg
Agirate cu un power head,
http://www.gpodio.com/img/co2_reactor3.jpg
sau conectat direct pe furtunul returului din filtru. (extern)
http://www.drsfostersmith.com/images/Categoryimages/normal/lg_13995_FS21193P.jpg

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2009 12:52:12

alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@Radu:
iar difuzorul dizolva bula de co2-ul fie prin invartire:
ai vrut sa zici REACTORUL?

Ok. in acest caz, daca reactorul dizolva bula...mmai am nevoie de DIFUZOR? si vice-versa?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

scuze am corectat.
Nu, deci fiecare face acelasi lucru.
Diferenta ti-am scriso si mai sus.
Difuzorul e recomandat pana in 100 l, tocmai pentru nano acvarii , estetica
Reactorul peste 100 l, tocmai ca sa faca fata.
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

SARUMANA!

Ok. deci sticla de plastic --> valva anti tetur --> bubble counter --> difuzor = BOMBA ?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

alexandruv wrote:SARUMANA!

BOMBA ?


exact

Warsaw = Polonia ? (curios)

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2009 13:16:46

alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Super!

Ok inca o intrebare: daca nu e ok sa bag oxigen noaptea pt a neutraliza CO2-ul...cum opresc gazu pe timp de noapte?

@Radu.U
Warsaw = Polonia ?
- da. locuiesc aici de 2 ani.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2009 13:24:20


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

alexandruv wrote:Super!

Ok inca o intrebare: daca nu e ok sa bag oxigen noaptea pt a neutraliza CO2-ul...cum opresc gazu pe timp de noapte?


asta va veni de la sine.
In primul rand o sa-ti trebuiasca un test de co2/ph (Jbl)
sa monotorizezi ph-ul apei.
Astfel de exemplu cand e aprinsa lumina, plantele papa mai mult co2, sa zicem 3/4 bule pe secunda.
Noaptea pentru ca nu papa nimeni co2-ul si bomba nu o poti inchide, poti diminua debitul la 1 bula pe secunda.
dar e pe simtite (adica sa verifici bomba cata presiune e, daca mai duce sau nu)

This message was edited 1 time. Last update was at 25/11/2009 13:31:41

alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Salutare!

Sunt pe cale de a-mi prepara "solutia" DAR nu am inteles: sticla o las peste noapte "la umflat" cu un dop negaurit? Si dimineata pun dopu' cu furtun? Sau pun direct dopu cu furtun si ce gaz iese pana dimineata ... e bun iesit?

Multumesc,

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Bioxidul este mai greu decat aerul. La o bomba proaspata e nevoie de ceva timp ca CO2 sa disloce aerul dn sticla. Daca conectezi imediat sticla la instalatie vei avea aditie de aer in loc de aditie de CO2. Las-o fara dop.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com