[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Micro-Conserva mea( calitate proasta-nu am avut lumina:( )  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

Hello, I`m b0gDaN3l and this......is my ride...i mean aquarium
Everithing is wrong with it......but that`s all about to change because i`m about to PIMP my aquarium
Actualul are 15l....the new,pimped one, will be about 30-50l
M-a luat un pic valul cu "Pimp my Ride" de pe MTV si am vb putin mai codificat....dar intr-un cunvant...o sa-mi fac alt acvariu de 30-50l

>>>Poze Aici<<<

Bye-Bye si abia astept sa va arat poze cu acvariul cel nou

image
[WWW] [Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

ma abtin
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

manyaku wrote:ma abtin


Io ma intreb ce-a facut b0gDaN3l un an pppaaa forum :alright: ....... si la ce bune sfaturile pppaaa care le dam .......


P.S. Poate ca b0gDaN3l e de fapt miruna undercover ....... sau invers ....... si trece printr-o perioada maniaco-depresiva caracterizata prin accese de furie indreptata transcedental impotriva pestilor exotici si neexotici, furie de natura ancestrala izvorita din negurosul obscurantism pre-medieval.


Poze: smilie ... Poze cu plante
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

b0gDaN3le, grabeste-te nitel cu diploma aia de medic veterinar, presimt ca o sa ai niscaiva probleme. Ca au sa-ti moara pestii nu e mare pierdere, oricum o sa ai destui la pet shop, da' mi-e teama ca au sa-ti moara si pietrele in acvariu' tau (calitate proasta, e adevarat, da' nu din cauza luminii :p ). Ma gandesc totusi cine o mai fi de vina pentru chestia asta . Probabil tot "site-ul(si implicit oamenii de aci`)" .
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Romi wrote:o sa ai destui la pet shop
Care Pet_Shop ? Ala pppaaa care-l deschide cu miruna, liviujosceanu si hage?

Romi wrote:au sa-ti moara si pietrele in acvariu' tau
Pietrele vii? De la marine ?


P.S. Nici 30-50 litri nu-s pentru caras, scalar si hoplo. Daca vrei sa-i tii impreuna iti trebuie o planeta intreaga.

Poze: smilie ... Poze cu plante
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

MARELE ALB wrote:
P.S. Poate ca b0gDaN3l e de fapt miruna undercover ....... sau invers ....... si trece printr-o perioada maniaco-depresiva caracterizata prin accese de furie indreptata transcedental impotriva pestilor exotici si neexotici, furie de natura ancestrala izvorita din negurosul obscurantism pre-medieval.


:o
......
:o
wow man....chill..
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bogdanele, acu, ca ti-ai luat cifuleala de rigoare, poate te induri sa-ti faci un acvariu mai mare. Despre compatibilitatea pestisorilor pe care ii ai, nu mai zic nimic - sunt convinsa ca stii si tu ca nu e bine.
Sunt sigura ca poti si ca va iesi ceva cu adevarat frumos!

P.S. Nu te mai grabi cu pozele pina nu iese ceva ca lumea... Stiu ca entuziasmul e mare, dar...putintica rabdare!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si inca ceva...Bogdanel nu e Miruna... Asa ca din punctul asta de vedere putem sta linistiti. :sic:
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

eram sigur ca asta se va intampla daca pun pozele, dar voi acum doar ma ambitionati.....
@MA nu am facut nimic un an....am avut examenul si am cam neglijat tot...acvariul este la fel ca acum un an si nu ma inteleg cu ai mai sa ii dau...zic ca daca ii dau ii dau de tot si gata....si de aceea iau unu mai mare.....oricum-> :redcard: smilie (for me, of course)
Si totusi e bine ca nu am facut acvariul acela mare....ptr ca acum era o mare balta care putea prin casa....daca nu era golita de tata datorita mirosului ptr ca nu l-as fi ingrijit in periada aceasta ....si m-am hotarat sa o iau cu pasi mici, unul de 50l si apoi....va urma

image
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

b0gDaN3l wrote: eram sigur ca asta se va intampla daca pun pozele, dar voi acum doar ma ambitionati.....
Sper ca nu te ambitionam sa-l pastrezi asa .

b0gDaN3l wrote:nu ma inteleg cu ai mai sa ii dau...
Ia pestii aia, du-te cu ei la un Pet_Shop si lasa-i acolo. Nu cred ca ai tai nu inteleg daca le explici. Daca nu vor, trimite-i pppaaa forum, de restu' ne ocupam noi .......
In acvariu baga niste Lilaeopsis sau Marsilea, fa-ti o sticla de juma' de litru cu drojdie si zahar ....... si crede-ma ca o sa arate mult mai coolt acvariul. Chiar daca are 15 litri.

Poze: smilie ... Poze cu plante
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

Ma abitionati sa iau unu mare zilele astea ca vroiam sa o mai aman, dar acum...Nu trec la fapte
Da ai dreptate, cand ma ingrijeam zilnic de el arata pot zice superb, drojdie, schimburi dese etc....
Si pozele acelea le-am facut ptr. Before and After si n-am avut rabdare si le-am pus

image
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

b0gDaN3l wrote: Ma abitionati sa iau unu mare zilele astea ca vroiam sa o mai aman, dar acum...Nu trec la fapte

:bravo2:
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

Si ca sa nu o mai lungesc ma pregatesc acum si plec sa-mi iau acvariu(i-ati convins pe ai mei)
O sa pun doua filtre in el...are ceva? AquaClear 150 care e de baza si un AquaEL minifan parca in coltul celalt si o sa pun si co2....poate mai tarziu iau o butelie
Thz for your help!

image
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

b0gDaN3l wrote:i-ati convins pe ai mei
Doar nu i-ai pus sa citesca topicu' asta ?

b0gDaN3l wrote:O sa pun doua filtre in el...are ceva? AquaClear 150 care e de baza si un AquaEL minifan parca in coltul celalt si o sa pun si co2....poate mai tarziu iau o butelie

Ajunge AquaClear 150.

Poze: smilie ... Poze cu plante
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

Ura, am luat un acv. de ~60x30x36(Llh) de ~65l bine ca e peste 50l...sticla peretilor e de 5mm si a fundului de 6mm
Acum vin intrebarile
Substratul....sa pun turba pe fund? Daca pun turba si o las acolo mult timp ce se intampla...dupa ce isi pierde proprietatile(adica daca e mai rau decat daca nu as fi pus)
De data asta nu o sa ma grabesc si o sa incerc sa fac totul ca la carte so primul pas a trecut, acum vine al doilea-substratul

image
[WWW] [Yahoo!]
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

Ah intrati sa vedeti pozele cu acvariul gol, murdar
>>>Pozele<<<

image
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E un inceput promitator! :-) Care sunt dimensiunile?
b0gDaN3l
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/08/2004 10:11:54
Messages: 327
Location: Pantelimon
IP:
Offline

Hei am zis mai devreme pe prima pagina cateva detalii ~60x30x36(Llh) de ~65l

image
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

b0gDaN3l wrote:Hei am zis mai devreme pe prima pagina cateva detalii ~60x30x36(Llh) de ~65l

Ai dreptate, nu vazusem... Cit despre substrat, poti sa pui foarte bine si nisip de riu. Dupa ce se cicleaza acvariul si se prind plantele, adaugi si fertilizanti daca e cazul.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

b0gDaN3l wrote:....sa pun turba pe fund?
Daca vrei sa te dai mare cu plantele pune . Daca vrei pesti mai multi renunta la turba.
Nu are rost sa pui un substrat fertil pentru plante daca aglomerezi acvariul cu pesti. De asemenea nu neglija CO2-u'.
Atentie la turba. Sa fie fertilizata si de calitate. Am vazut prin florarii tot felu' de turbe si paminturi in care nici iarba nu creste . Cred ca-s luate cu lopata dintre blocuri si vindute ca sol fertil.
O solutie buna ar fi Turba Potgrond.

b0gDaN3l wrote:Daca pun turba si o las acolo mult timp ce se intampla...dupa ce isi pierde proprietatile(adica daca e mai rau decat daca nu as fi pus)
Dureaza vreun an (depinde mult de cit de lacome plante ai) pina se epuizeaza. Ii mai poti prelungi viata cu injectii cu fertilizant. Dupa ce nu mai merge o schimbi. Citeva ore de munca si gata .

b0gDaN3l wrote:De data asta nu o sa ma grabesc si o sa incerc sa fac totul ca la carte
Daca pui turba sub nisip, cartea spune ca hoplo si carasu' n-au ce cauta acolo ca poate-ti dezgroapa turba. De fapt oricum n-au ce cauta in 60 litri. Nici intr-un acvariu plantat.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com