[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Moonlight  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!

Revin dupa ceva timp. La acvariul meu de 95l net, am doua neoane de la reef.ro (imi e usor rusine ca nici pana acum nu am retinut specificatiile tehnice, dar stiu ca am cam 40W). Folosesc o priza cu program 8 - 18 (seara mi se pare anormal sa mai tin neoanele aprinse pana la ora 20, cand in general e bezna totala).

Acum daca puteti sa imi recomandati ceva de tipul moonlight, pentru a ilumina acvariul si seara, pentru ca e prea frumos ca sa il tin stins seara cand am musafiri. Mentionez ca nu vreau sa dau sume astronomice, caut ceva in zona 100 lei.
Multumesc.

Si apropos, sunt total incapabil sa cresc cabomba in acvariul meu, toate se desprind (putrezesc) din radacina, plutesc aiurea in acvariu pana mor, indiferent de cate ori le repun in substrat. Mentionez ca am substrat si pietris 2-4mm deasupra.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
georged
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/03/2009 17:36:15
Messages: 48
Location: Bucuresti, Sector 1
IP:
Offline

Salut,

si eu m-am tot gandit la problema cu orele de iluminare si acum tin neoanele aprinse asa:
dimineata de la 8-12
seara de la 17-22

Acum daca fac rau ... astept sa ma certe oamenii

In legatura cu moonlight-ul, o sa incerc sa imi "mesteresc" unul din cateva leduri si un alimentator vechi de telefon. (asta cand o sa am timp)

[Email]
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

salut. sper sa nu postez aiurea si daca o fac rog un admin sa stearga, si eu m-am gandit la ce vrei tu si uite ce am incercat sa fac, am luat un incarcator de nokia (cu cat mai vechi cu atat mai bun) am taiat mufa si am pus pe fiecare fir cate 1 rezistor pentru a mai limita valoarea curentului, apoi partea pe care nu au reusit sa o fac, nu am reusit sa gasesc leduri de culoare albastra (3 la numar) pe care vreau sa le montez in serie pe lungimea acvariului, firele si ledurile au fost mascate cu o chestie din plastic pentru cablurile montate aparent pe perete, eu am incercat cu niste leduri de culoare alba si este exact ce mi-am dorit, ma refer la intensitatea luminoasa, este o lumina slaba si placuta dar o vreau albastra, acum daca vrei sa lumineze ceva mai puternic nu mai pui rezistoarele ...
(cand voi gasi ledurile pe care le vreau instalatia va fi montata definitiv deasupra acvariului deocamdata este deomontata)

sper sa fie de folos

Veni, Vidi, Vici
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

eugen.popp wrote:Si apropos, sunt total incapabil sa cresc cabomba in acvariul meu, toate se desprind (putrezesc) din radacina, plutesc aiurea in acvariu pana mor, indiferent de cate ori le repun in substrat

Am avut "cand eram mic" planta in acvariu si desigur, am pierdut-o. Dar....uite ce am gasit aici Si despre multe alte plante se vorbeste acolo. Vreti umila mea parere? Io as fi facut topicul ala Sticky

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2009 22:56:29


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

@eugen.popp

Poti face si altfel: stabileste alt program de iluminare. Eu de exemplu am program de iluminare de la 10 la 15 iar apoi de la 17 la 22. Am si moonlight, constituit dintr-un led albastru, in serie cu o rezistenta si alimentat de un incarcator de telefon, care functioneaza pe toata durata noptii.

@+Sanitarul+

Leduri albastre sigur gasesti pe la magazine cu componente electronice. Eu le-am procurat in schimb de la brichetele alea cu led. , ca tot le aveam prin casa.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

de 1 saptamana tot caut la brichete prin magazine si pe la prieteni o sa dau o fuga pana la elctrica si o sa ma uit pe acolo.

multumesc

Veni, Vidi, Vici
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

E adevarat ca iesi mult mai ieftin daca faci o instalatie de leduri albastre in serie cu rezistente de 330ohmi legate la un incarcator de nokia, insa e inestetica, probabil am uitat sa specific ca am acvariu open top, deci nu prea merge sa trag niste sarme pe deasupra, macar sa fie intr-un suport de lampa. Eu speram sa existe gata facute si la pret acceptabil.

In fine, cred ca imi cumpar un spot cu led-uri sau ceva asemanator, si inlocuiesc led-urile albe cu unele albastre...

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Vezi ca au in Dedeman, parca, spoturi cu led-uri albastre. Alber stie mai multe, ca la el am vazut. Merg la 220V si le poti tine mai sus de luciul apei.

DIY addicted
Valea Plangerii
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

tropikana wrote:Vezi ca au in Dedeman, parca, spoturi cu led-uri albastre. Alber stie mai multe, ca la el am vazut. Merg la 220V si le poti tine mai sus de luciul apei.

Din Hornbach sunt luate. Au pur si simplu forma de spot, dar cu vreo 12-16 (nu mai stiu exact) led-uri inauntru. Se alimenteaza direct la 220, nu ai batai de cap cu trafuri sau alte nenorociri. Cand le cauti, vezi ca au un plastic lipit pe lentila, pentru a se sti care este culoarea, led-urile fiind albe.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

ok, mersi, hornbach scrie pe mine in weekend

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

ledurile nu prea se incalzesc deci poti vopsi cu un marker albastru sau orice culoare vrei.

exista siruri de led pe care le vezi me masini puse pe bara, poti incerca cu din alea, numa sunt mai puternice, dar s-ar putea sa pot regla.

referitor la iluminat: plantele spre seara se inchid, deci iluminatul pana seara tarziu nu prea are rost, de ex la mine de la 10:00 - 21:00, dar depinde cat ii de mare acvariu, ce plante ai, ce fertilizare. multi mai fac si o pauza de o ora la jumatatea zilei
[Email] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Ca sa ma bag si eu ca musca in lapte: eu am luminile (2x39W T5) aprinse de la 9 la 21, cu un boost de lumina (inca 2x39W T5) de la 11 la 18. De la ora 21 pana la 23 am un tub de 15W T8 PlantGrow de la Hobby. De la 22 la 24 am un tub de 8W Blacklight. In felul asta dimineata, cand plec la serviciu lumina e ce intra in camera de afara, iar seara cand vin de la serviciu si noaptea tarziu cand ma uit la televizor sau am musafiri acvariul e luminat bine merci.
Nu e nevoie sa folosesti markere albastre care oricum nu rezista la conditiile de sub un capac de acvariu, led-urile albastre nu sunt extrem de scumpe, in conditiile in care e nevoie de 6-10 LED-uri pentru un acvariu maricel. Eu nu cred ca pe Maica Domnului nu se gasesc led-uri albastre ieftine, ca nu ai nevoie de super-bright.
E adevarat ca plantele se inchid seara, dar pentru mine seara e pe la 10.

DIY addicted
Valea Plangerii
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

am gasit in auchan o lumina auto de bord albastra (cred ca se fixeaza usor), e pe 12 volti si azi o sa incerc sa adaptez un transformator vechi in alimentator pentru asta. A costat 22 de lei.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com