[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
barclaya red  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

fiindca am prea multi pui de barclaya, si sigur nu pot sa-i pastrez, m-am decis sa donez persoanei careia imi va demonstra ca are conditii minime pentru ea.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Nu am loc de asa ceva in schimb este o planta frumosa au nevoie de bazine mari pentru ca pot atinge 30 cm lungime al meu este prea mic . si am si melci in acvariu mai au nevoie si de un substrat hranitor din care nu va lipsi argila ceeace la mine lipsa e de preferat sa ai si zone umbroase ale acvariului, sau macar ceva plante plutitoare, iar nu se potriveste doar la capitolul temperatura optima stau bine 20-28° C dar la duritate prost . Concluzie: Din pacate NU am cum sa o aclimatizez, dar mi-ar placea arata ff bine. Ms frumos.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/09/2009 14:12:46


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

daca pierzi un pui nu e o catastrofa, un prieten din iasi, are un acvariu asemanator cu ceea ce ai drescris, si ii merge bine.
ce kh ai ?
cred ca am circa 5 pui, asa ca cine mai doreste poate sa se afirme
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Nu vreau sa chinui planta in acvariu de 96 l, in plus dupa ce se imulteste trebuie sa caut ca si tine clienti )
PH=7.22
KH=5

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

au,,, da e cam mare ph-ul. in schimb kh-ul merge.
Nu o chinui. e pui, si pana ajunge medie te poti bucura de frumusetea ei. apoi o lasi unuia cu un acvariu mai mare, problema e, ca e pui si e mai fragil decat cand ar fi mai mare, zi-mi decizia ta, daca vrei sau nu sa incerci
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Ms frumos dar nu vreau sa o chinui pe a si nici pe mine , sigur sunt pe forum doritori dar nu au intrat inca on-line.
Inca odata multumesc.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Claude
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/11/2008 10:24:39
Messages: 39
Location: Ploiesti- coasta de text
IP:
Offline

as dori si eu sa incerc cu un pui - doi. Sunt din Ploiesti. Acvariu de 240l ph 7, kh 15...

e limpede ca e tulbure!
[WWW] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Claude wrote:as dori si eu sa incerc cu un pui - doi.

se rezolva, dar nu inteleg de ce 2?
avand in vedere ca e foarte rara, si riscul mare, prefer sa trimit cate o planta si daca se prinde atunci va fi cat 2/3/4, dar daca moare atunci pierzi 2.
asta daca esti si tu de acord
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

As dori si eu un pui sa vedem daca ii place cu apa de la buc. Mentionez ca pot face rost si de apa de osmoza deci apa nu ar fi o problema, mai greu cu practica, materiale dispunem dar cred ca ne vom descurca!

fost cesrobis
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

WOw, faci un gest foarte interesant cu asa o planta, barclaya nu prea e o planta de donat. Acceptam si eu un pui dar deja am 4 bucati (2 mari si 2 foarte mai mici pusi din marinimia vanzatorului pentru care ii multumesc iarasi , a, si inca un pui care sigur i-a scapat faraonului fara sa-l vada cand a pus plantele, are numai o frunza si samanta din care a iesit atasata de respectiva frunza; sta asa de cateva saptamani asa, astept si frunza numarul 2 ).
[Email]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

As vrea si eu un pui dar nu mai am unde sa-l pun :x

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

sa o luam treptat.
Claude, esti de acord sa-ti trimit un pui ? daca da, astept un Pm cu adresa. (sunt sigur ca o poti creste)
Rebla, loc de un pui sigur ai, daca doresti. apoi ca si in primul caz, o poti da unuia cu un bazin mai mare, astfel incat sa raspandim plantele in romania, si sa nu mai fie asa de greu de procurat. (sunt sigur ca o poti creste)
cesrobis, ce fertilizanti folosesti ? ph ? (as vrea sa stiu ce conditii ai , daca nu e cu suparare.)
RaresLuc, sa te vada Faraonu ce ai scris ca si eu consideram la fel, dar cred ca el prefera ca planta sa fie raspandita cu dragoste decat sa dai bani si sa nu ai grija de ea.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Vaiiiiii m-ai botezat!!! Acum trebuie sa-mi trimiti si un miel,nu numai pui de planta Serios acum, e mic acvariul unde sunt bunatatile ca co2+fetilizanti+lumina multa.Poate mai tarziu cand o sa fac loc,daca o sa mai ai pui...Apreciez oricum gestul!Poate o sa vrei si tu ceva planta de la mine atunci

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

scuza-ma de greseala Rebel'o
Cum vrei, atunci lasam alte persoane sa aiba grija de aceste plante.
Sa fac o evidenta:
Ionut parca dintr-un mesaj privat, care l-am rugat sa posteze.
cesrobis
Claude

daca am sarit pe cineva sa strige.
Plantele vor pleca luni la toti.
cred ca mai sunt 1/2 pui disponibili. Maine verific

This message was edited 1 time. Last update was at 25/09/2009 00:15:03

alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Barclaya merita tot efortul.
Chiar renuntarea la alte plante in favoarea ei.

Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Nilsen wrote:am si melci in acvariu mai au nevoie si de un substrat hranitor din care nu va lipsi argila ceeace la mine lipsa e de preferat sa ai si zone umbroase ale acvariului, sau macar ceva plante plutitoare, iar nu se potriveste doar la capitolul temperatura optima stau bine 20-28° C

Nici io n-am argila , n-am nici zone umbroase, nici plante plutitoare ....... sub 25 C sufera. La mine s-a multumit cu lumina CO2, apa moale si bile JBL la radacina. Si-a fost asa multumita c-a devenit gigantica, imi amintesc de minnardy cum a ramas in transa citeva minute cind a vazut-o .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Porcu wrote:Si-a fost asa multumita c-a devenit gigantica, imi amintesc de minnardy cum a ramas in transa citeva minute cind a vazut-o .

M-am uitat prin galeria ta, am vazut-o, probabil inainte de a deveni chiar gigantica, si m-a apucat melancolia...

Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
Claude
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/11/2008 10:24:39
Messages: 39
Location: Ploiesti- coasta de text
IP:
Offline

scuze, de intarziere. sigur ca da si unul e mai mult decat ok. ma gandeam la doi fiindca am doua bazine mari (320l si 240l) in care as putea incerca.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/09/2009 09:02:39


e limpede ca e tulbure!
[WWW] [Yahoo!]
ionutz40
Junior member

Joined: 28/03/2008 17:49:33
Messages: 73
Location: bucharest
IP:
Offline

si eu doresc un pui
multumesc !

Mai bine capabil de orice, decat incapabil de nimic
alef0
Member
[Avatar]

Joined: 20/08/2007 09:19:50
Messages: 149
Location: Bucuresti - Mosilor
IP:
Offline

Radu.U wrote:... m-am decis sa donez persoanei careia imi va demonstra ca are conditii minime pentru ea.

Asa sa faci ca e pacat de plante.

Hasta la victoria siempre!
Leo's ship models
[WWW]
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com