[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
barclaya red  XML
Forum Index » Donatii
Author Message
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

cesrobis wrote:As dori si eu un pui sa vedem daca ii place cu apa de la buc.


Creste foarte bine in apa de Bucuresti. Aceasta are un kh de 4-5. Ce ai nevoie, este o fertilizare de calitate, CO2 si lumina buna.
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Porcu wrote:Nici io n-am argila , n-am nici zone umbroase, nici plante plutitoare ....... sub 25 C sufera. La mine s-a multumit cu lumina CO2, apa moale si bile JBL la radacina. Si-a fost asa multumita c-a devenit gigantica, imi amintesc de minnardy cum a ramas in transa citeva minute cind a vazut-o .


Bravo Faraoane! Tu esti unul din crescatorii mari de plante. Eu le folosec doar ca decor pentru pesti, in plus nu am loc pentru ea, nu zic ca nu mi-ar placea dar nu mai am loc si nici sa o inghesui nu-mi place, de ce sa nu se bucure alt cineva care are un acvariu mai mare?

This message was edited 2 times. Last update was at 28/09/2009 11:16:27


Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Imi cer scuze dar nu au plecat coletele astazi
Plantele au fost ambalate de la ora 2, doar ca nu aveam un nume clar, si in timpul convorbirii la tel, Angajatul de la Sprint a plecat,crezand ca-mi bat joc de el.
Apoi sun la Fan curier la ora 3 si imi noteaza comanda. Sun la 4 iarasi,domle poate a uitat pitipoanca de la telefon sa sune, ca se miauna cu mine la telefon, Si-mi zice ca mai suna odata angajatul sa vina sa ridice,
apoi sun la 6, fara a-mi raspunde nimeni.
asa ca va tin maine la curent, ce -mi va zice angajatul de la fan, ca tot pe ei am sa-i sun, sa vad si eu de ce nu a venit, ca firma e la maxim 1 km distanta de mine
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cum adica nu aveai un nume clar ? Al cui nume ?
Am trimis si eu cu FAN si veneau foarte repede sa le ridice de acasa.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu stiam numele unei persoane care mi-a solicitat o donatie.
Si nu stau in 3 zile sa trimit 3 pachete. prefer toate odata.
Pai la mine venea tot timpul tarziu, chiar daca stau aproape. lasa ca vad eu maine care-i treaba, firma de tot (a) caca(ua) 'ul
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Radu.U wrote:Apoi sun la Fan curier la ora 3 si imi noteaza comanda. Sun la 4 iarasi,domle poate a uitat pitipoanca de la telefon sa sune, ca se miauna cu mine la telefon, Si-mi zice ca mai suna odata angajatul sa vina sa ridice,
apoi sun la 6, fara a-mi raspunde nimeni.

Cam asa am patit si io cu ei cindva, io le tot dadeam telefoane sa vina dupa colet, ei tot nu veneau ....... pina la urma am trimis cu alta firma .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

azi dimineata am sunat la 5 curiere din care doar 1 a raspuns.

Sprint,Fan,Nemo,Prime, nici macar nu a raspuns la tel, in schimb...Cargus a zis ca vine, sii zic ca pana la 3 ma gaseste acasa....apoi zice: pana la ora aia nu va veni nimeni.
pai ce naiba ca de la 11 pana la 3 is 4 ore. iar astia tot pe langa mine sunt.... in fine, macar au zis ca vin.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cred ca la mine veneau imediat pentru ca sunt masculi si na , ii chema o fata la ea acasa

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Nici de data asta n au venit? Am observat si eu ca daca nu e firma ceva, astia sunt cam neseriosi

fost cesrobis
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

nu stiu ce sa fac, iarasi nu au venit cei de la curier.
Plantele deja au peste 48 de ore decand le-am ambalat.
Daca nu ajunge nimeni azi, le bag iarasi in acvariu sa se regenereze, si luni le bag la posta romana.
Imi vine sa-i omor, mai mult pentru ambalajul la care m-am chinuit cel mai mult
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

mda.. abia ce am vorbit cu ei..... cica in maxim o ora ajunge. Vorbesc de cargus.
Deci tin sa cred ca toate firmele au luat-o la vale rau
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

acum a plecat omul de la mine.
Mi-a zis asa: primul Kg 17 ron + 3 ron pentru per fizica + nush ce combustibil si tva, ajunge la 25 ron.
Asta a fost singurul care a venit sa ridice coletul, sa nu mai zic ca mi-a dat si programul peste cap.
sa nu mai zic ca burtosul mizerabil ma intreaba ce am in pachete, si cand ii zic ca plante de acvariu, sa vada de unde provin.Probabil credea ca-s plante de fumat.
mi s-a dus in gat cu , curieratul.
pe langa ca e scump, nici macar numar awb nu are.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2009 16:35:51

Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

Sa mi zici si mie cand ajung si cu ce firma? Sau le ai pus pe adresa celeilalte persoane din Bucuresti?

fost cesrobis
andreic
Membru de baza

Joined: 14/09/2007 22:03:09
Messages: 334
Location: Bucuresti - Sector 6
IP:
Offline

Radu.U wrote:nici macar numar awb nu are.


Tehnic, nici nu are cum. AWB este precurtarea de la Airway Bill si este valabila doar la avioane.
Asta asa ca sa nu te mai superi. Parerea mea este ca cel mai ieftin si mai bine tot cu Posta romana trimiti.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

ReBella wrote:Cred ca la mine veneau imediat pentru ca sunt masculi si na , ii chema o fata la ea acasa


Nu-i chiar ca la animale, dar daca-ti faci vocea suava sigur ai succes la cercopitecii respectivi .
[Email]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu e necesar nici macar sa-mi modelez vocea... a venit un tip dupa doar 30 min. sa ridice coletul si s-a lungit la vorba inca 30 min. de nu mai reuseam sa scap de el Vezi tu Radu de ce nu mai ajung si la tine sa ridice coletele ?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

da alex, i le-am pus lui Ion.
ion ai grija ca mai este o piesa de plumb acolo. infasurata intr-o punga bine mototolita.
Sa nu cumva sa o arunci ca va veni un coleg dupa ea.
Alex iti las nr de mobil in PM lui Ion.

atunci nu e bai cu awb andrei, eu la toate am vazut ca au si de asta mi se parea ciudat.
Sa stii ca acum cred ca mai bine am sa merg cu posta romana, pentru ca acolo nu-mi da programul peste cap si nici nu e scump.
deci am incercat peste jumatate din firmele de curier din iasi si toate mi-au lasat o scarba de toata groaza.

pai rebela , mai bine iti dadeam numarul firmei doar sa suni si sa le zici adresa)) pe bune ca sunt curios de un asemenea experiment, sa vad in cat timp ajung baietii daca suna o femeie.

Teoretic pachetele ajung maine la ora 16:30

This message was edited 2 times. Last update was at 30/09/2009 22:30:47

ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Cred ca e doar o coincidenta faptul ca a venit repede sa ridice coletul de la mine.Le poti duce tu la ei la sediu dca ai masina si timp...e mult mai rapid asa.Sau logic ca varaianta cu posta e buna si foarte ieftina dar dureaza putin mai mult pana ajung.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

da. dureaza cu 24 ore in plus....
Ore care au stat coletele la mine pe birou din cauza soferilor. Poate nu au gasit zona mea. Ca am patit odata, la un curier.
Aveam treaba full la pc si ma suna curierul sa cobor sa ridic coletul.
Cand cobor el era la o statie de tramvai distanta.
Si-l intreb: da nu cunosti iasul ? ca eu aveam treaba si asta e treaba ta sa vii la usa.
El zice ca era dintr-un sat apropiat din pascani.

nu mai bine ramanea el la sat cu oile decat sa vina la iasi sa conduca masina.
pai rebela. Asta e si scopul curierului.
Daca esti full si nu ai timp efectiv. Apelezi la spartani. Dar daca ei isi bat joc... mai bine iti faci timp sau pierzi o zi si te duci la posta.
Sincer acum... posta e mult mai buna.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/09/2009 22:51:19

vampirex
Member
[Avatar]

Joined: 08/02/2009 16:09:44
Messages: 132
Location: Timisoara - Sagului
IP:
Offline

Radu.U wrote:...Sincer acum... posta e mult mai buna.


si pe deasupra daca pui coletul PRIORIPOST la posta o sa ai un cod de bare insotit de un numar cu care poti sa localizezi pe site-ul postei unde se afla coletul ... este serviciul Track&Trace pe site >>> link descriere utilizare serviciu

This message was edited 2 times. Last update was at 01/10/2009 08:26:09


invatacel ... dar plin de entuziasm
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Donatii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com