[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
substrat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

poate ma ajuta cineva
cine foloseste fertilizanti de substrat,altceva in afara de ce se gasete prin pet-shop-uri?
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Altceva ce anume ? Pamant pentru flori ?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
V.Sorin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 29/07/2009 18:23:48
Messages: 444
Location: Iasi
IP:
Offline

Daca te referi la turba+nisip nu incerca ca vei ajunge la niste urcari critice ale ph-ului si asta va duce la moartea pestisorilor.Incearca jbl florapol.

Un subscribe si suntem pretinasi !
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

Eu am avut un strat de 1 cm pamant de flori, intr-un setup, in care am crescut pana si Aromatica Blyxia si Pogostemon.
Din cate stiu turba scade Ph-ul
Nisip in niciun CAZ la un acvariu plantat

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2009 21:42:41

ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Atata timp cat JBL Florapol este atat de ieftin si se poate comanda si online in caz ca nu gasiti in toate orasele...eu chiar nu vad de ce v-ati complica cu altceva care nu stiti ce efecte negative poate avea.JBL florapol e sigur si functioneaza.Sa mai zic inca o data ca e ieftin ?

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2009 21:45:10


Until you find someone worth dying for, you never really live.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

As avea si eu o intrebare, stie cineva ce contine JBL Florapol?

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Exact nu cred ca stie nimeni in afara de cei care il produc :-)

Until you find someone worth dying for, you never really live.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Merci Rebella. Imi este greu sa inteleg aceasta lipsa de transparenta. Daca cumpar substrat Eco-complete sau Seachem Flourite nu este nici un secret sa stiu ce nutrienti contin. As fi vrut sa fac o comparatie intre ce se gaseste pe piata europeana si cea din State.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

ReBella wrote:eu chiar nu vad de ce v-ati complica cu altceva care nu stiti ce efecte negative poate avea

Uite de ce am folosit eu pamant de flori: Chiar daca este iefin nu mai aveam bani, cand am cumparat primul meu acvariu mare, am ajuns la aproape 7 milioane. Ultimii mei bani din buzunar. Sa nu mai zic ca mi-am cernut eu pietrisul.
Eu nu m-am complicat si stiam ce efecte negative are, dar l-am pacalit, si pot sa zic ca aveam (aproximativ )aceleasi performante ca dennerle
mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

in urma cu aproximativ o luna jumate cand am setat acvariul mic,cel de 25 de litri,am folosit pietris margaritar,turba de la florarie care de fapt contine turba+argila amestecata cu nisip,pe ambalaj scrie tot ce contine si nici urma de ingrasamant chimic,si am mai cumparat o punga de argila granule.N-am pus multa turba,vreo 2-3 pumni cat sa acopere suprafata fundului,deci nici macar un cm+ cateva granule de argila puse in zonele in care am plantat,peste care am pus un strat de 4cm pietris.Am in acvariu urmatoarele plante:anubias,egeria densa,cabomba,valisneria,Hydrocotyle sibthorpioides.Plantele plantele arata bine,mai ales de la jumatatea superioara in sus,deoarece acolo primesc o lumina corespunzatoare,anubiasul mi-a facut niste radacini frumoase,Hydrocotyle care este o planta pretentiasa la lumina la fel merge super.
Concluzia mea este ca am facut un amestec poate prea slabut(mi-a fost frica sa pun mai multa turba si argila)si pe langa asta am o lumina f.slaba-un neon mic de vreo 30 de cm,l-am primit de la cineva.Daca voi face un amestec de 1/3 turba,1/3 argila,1/3 pietris cu o lumina buna in acvariul mare,ar trebui sa mearga ceva mai bine,asta teoretic,dar stiti cum e cu teoria .In orice caz,pot sa spun din proprie experienta ca o lumina adecvata face minuni,fara aceasta poti sa ai ce substrat vrei,ca nu face treaba
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Flo77 mai asteptam, poate stie cineva si ne va scrie ce contine

Radu nu esti singurul care a apelat la metoda asta.Din lipsa de bani sau din dorinta apriga de a economisi cativa banuti.Eu inteleg asta pentru ca mai mereu nu imi permit ceva si daca pot improvizez.Insa eu nu ma refeream la momentul cand faci un setup nou si cumperi atunci si partea hardware(acvariu,incalzitor,filtru,etc etc).Cand refaci doar setupul referitor la ce e in acvariu...eu zici ca iti permiti sa dai cativa banuti pe Florapol.E doar parerea mea...

Mvtb25 sa stii ca nu doar lumina si substratul conteaza.Dar parca ti-am mai spus(daca nu tie la n alte persoane macar )asta : e o stransa legatura si trebuie sa fie un echilibru intre lumina,co2,fertiliantii din substrat si apa ... la fel conteaza masa plantelor si felul lor.Daca pui prea putine sau doar cu crestere lenta ...nu cred ca va iesi mare lucru,decat daca iti plac algele :-) Ce plante ai tu acolo sunt nepretentioase majoritatea si unele au crestere rapida,ceea ce este foarte bine.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2009 14:54:00


Until you find someone worth dying for, you never really live.
mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

eu zic ca daca faci combinatia pe care am amintit-o mai sus,si adaugi fertilizanti solubili ar fi ok+o bomba cu CO2
olinno
Member

Joined: 28/04/2009 14:09:45
Messages: 170
Location: Arad
IP:
Offline

acuma depinde ce fel de plante vrei sa ti in acvariu. Daca vrei plante mai pretentioase nu merita sa te complici cu turba si argila sa le amesteci tu, cu nu va iesi asa de bine, si plantele se vor topii. mai bine alegi un producator, de ex. JBL (este cel mai ieftin si foarte bun) si il iei toata gamma de fertilizare/ Florapol, Ferropol, Ferropol 24. Si stii macar ca ai facut o treaba buna. Acesti fertilizanti sunt conceputi pentru plante de acvariu de oameni care se pricep si in aceste solutii sunt adugati numai nutrieni care sunt folositi doar de plante si nu ajuta cresterea algelor. Dar daca vrei si plante pretentioasa nu-ti va ajunge doar sa ai substrat si fertilizanti. cum a spus ReBella, este o stransa legatura intre substrat-feltilizanti-co2-apa-lumina...
[Email] [Yahoo!]
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

ReBella wrote:Cand refaci doar setupul referitor la ce e in acvariu...eu zici ca iti permiti sa dai cativa banuti pe Florapol.E doar parerea mea...

asa da, na, scuza-ma, femeile gandesc tot timpul din alt punct de vedere Chiar ca as baga cativa banuti ca sa pun Substratul Jbl.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Da , gandim diferit , insa scopul este sa ne completam Dupa ce vei folosi substratul JBL te astept cu pareri pro(sau contra)

Until you find someone worth dying for, you never really live.
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Substratul fertilizant bricolat functioneaza binisor,dar pe termen scurt,asta e o problema
[Email]
Claude
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/11/2008 10:24:39
Messages: 39
Location: Ploiesti- coasta de text
IP:
Offline

Eu unul, nu sunt deloc incantat de JBL dar mai bine folosesti substrat dedicat -fie el si JBL - decat sa improvizezi fara sa intelegi ce si cum.

Anyway, de vreme ce vorbim de solutii alternative...in cele ce urmeaza iti dau o reteta incercata de mine intr-un acvariu de 300l. Plantele au mers foarte bine la 3 luni de la porbnirea setupului. Nu am avut probleme cu algele in afar de ceva green spot algae care a aparut cand mi s-a stricat priza programabila si am dat peste cap programul de lumina. Eu am tinut versiunea asta timp de 8 luni dupa care m-am mutat asa ca am renuntat la substrat si neavand nici cea mai mica intentie sa reiau procesul am cumparat substrat dedicat. So, here's my 2 cents:

Ai nevoie de pamant de flori, lut din cel folosit de olari (http://www.firmeproduse.ro/catalog/5313/Lut+%28argila%29+olarit+-+fazekas+agyag.html), clorura potasiu.

cauta cel mai ieftin pamant de flori pe piata, care sa aiba (daca e posibil) zero aditivi si fertilizanti in el. (si mai bine cauti in padure musuroaie de cartita si iei pamant curat) Pune-l intr-un conteiner si spala-l in mai multe ape (adaugi apa cat sa il acopere, il amesteci, il lasi o zi-doua, versi excesul de apa, pui alta noua, repeti...).

cand apa nu mai are nici un miros (dupa 4-5 spalari), scurgi apa, lasi sa se usuce putin pamantul- atentie sa mai amesteci in ele sa nu devina bloc masiv- il sitezi (eu am o sita folosita la nada de pescuit)si apoi il umectezi si il amesteci cu lutul care trebuie sa fie cam 10 % din total sol. (argila contine fier - plantele au nevoie de fier etc).

in acvariul pregatit presari pe fund clorura de potasiu (care are de asemenea rol de fertilizator) si apoi pui amestecul.

deasupra acestui "noroi" pui 1 max 2 cm de pietris.

umpli acvariul pe jumatate si plantezi.

cauta sa ai melci de substrat (melanoides tuberculata).

p.s. reteta e ceva gasit pe forumuri de afara (cred ca aquatic plants central, adaptata la ce am gasit la noi in tara).

This message was edited 3 times. Last update was at 14/09/2009 10:39:29


e limpede ca e tulbure!
[WWW] [Yahoo!]
mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

mersi pt reteta
fipilica
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2004 10:52:05
Messages: 609
Location: Brasov, Calea Bucuresti nr. 106
IP:
Offline

Plantele care le-ai enumerat isi iau marea parte a substantelor nutritive din masa apei, astfel ca mai bine folosesti banii (si timpul) pentru fertilizant lichid si pietris margaritar.
Mare atentie la pamantul de flori, daca iti intra in contact cu masa apei si nu esti atent well...

Iar au aparut sfaturile de genul pamant de musuroi de cartita / pamant de flori ?
Sandule unde esti...

...
[Yahoo!] [MSN]
mvtb25
Junior member

Joined: 19/08/2009 17:28:28
Messages: 50
IP:
Offline

mda...raman la jbl
Cine e din Timisoara si stie unde gasesc produse JBL?
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com