[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
intrebari de inceput  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

salutare, dupa mult timp acvariul meu este gata [ 80cm L 45h l35 sticla de 8mm fara intarituri], acum vreau sa va adresez o serie de intrebari
1. daca ma uit la lipitura acvariului deci exact unde se imbina 2 foi de geam. se vede inauntru niste bule mici ca niste urme ceva in genu e ok? sau e vro problema
2. am pus nisip in el, nisip de lucru nu din magazin, granulatie ... 2mm sa zicem daca nu mai fin, l-am spalat fffffffff bine+ fiert, pot pune plantele in el sau trebuie sa mai adaug ceva?
3. am lipit niste pietre cu silicon (de acvariu, soudal parca se numeste a fost ce-l mai scup pe care l-am gasit in acel magazin) am folosit destul de multicel pot fi probleme pt pesti ?


cam atat deocamdata astept sa il populez si va voi mai "stresa" cu alte intrebari, multumesc frumos

Veni, Vidi, Vici
alien
Member
[Avatar]

Joined: 27/07/2002 09:31:31
Messages: 173
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

1. Am avut si eu un acvariu homemade // din cate stiu avea o gol de aer undeva in silicon si a rezistat cativa ani ..oricum cel mai bun test e sa il umpli cu apa si sa vezi daca tine.

2'. Nisipul poti sa il incerci cu otet sa vezi daca e ok dupa care atunci cand il pui poti sa pui un strat subtire de nisip dupa ceva de genu proflora (de la JBL) sau alte solutii comerciale de genu. Dupa care un strat de nisip.

2'' Nisip clatit cu apa si luata spuma care se face la suprafata dupa care amestecat cu cativa pumni de turba de la florarie dupa care un strat de nisip spalat bine.

3 Nu vad de ce ai lipit pietrele cu silicon..pentru ca sunt grele si in general stau pe fundul acvariului, daca era un lemn mai ziceam. Siliconul atat timp cat este pentru acvariu este ok.
[Email] [MSN]
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

daca ai trantit nisip de constructii inauntru s-ar putea ca pe viitor sursa nervilor tai sa fie ph-ul apei.
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Nu trebuia fiert nisipul smilie .Substrat fertilizant exista in pet shop-uri,si-au batut alti capul cu metodologia formarii lui,baga si apa dupa cateva zile poti baga cativa Cory,pana se cicleaza acvariul,cam o luna zile
[Email]
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

va multumesc pentru raspunsuri, am lipit pietre deoarece : am format ca un fel de pestera cu ziduri de margaritar si pe "acpoeris" pietre subtiri de rau e destul de frumoasa si pare naturala poate o sa pun o poza si am mai lipit un "vulcan" in care este piatra de la pompa de oxigen bagata, acvariul nu este facut de mine cel care l-a facut a zis ca l-a testat ca a bagat presiune abureala... dasta, dar l-am testat si eu si a tinut pana acum sper sa ramana asa

multumesc, ne mai auzim

Veni, Vidi, Vici
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

Ok,acum iti mai trebuie rabdare si un pic de grija,vei gasi articole interesante pt set up si intretinere acvariu aici pe acvariu.ro,citestele si vei vedea cu alti ochi mica lume din acvariul tau.
Sa ai apa limpede cristal!
[Email]
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

salut, am si eu o problema nu imi dau seama cata mancare sa le dau la cei 2 sanitari, sunt hoplo marime 5-6 cm, mancarea este hrana fulgi, hrana extrudata, picioruse de gamarus produs s.c pro pet, mentionez ca ar manca intruna, le dau cam un varf de degete de 3-4x pe zi e putin sau mult ?

ms mult

Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ia-le si tu mancare speciala pentru sanitari , sunt pastile....si e facuta de firme cunoscute ca Tetra,Sera,JBL,Hikari,etc.Vezi ce gasesti.Si in functie de marimea pastilelor si a pestilor,le dai jumate de pastila la fiecare sau una intreaga.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
narcis.b
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 22/05/2009 09:43:00
Messages: 447
Location: Constanta
IP:
Offline

De doua ori pe zi hrana e suficient
[Email]
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

mancarea a fost cumparata la recomandarea vanzatorului, din aceasta cauza v-am intrebat pe voi, acum macar stiu spre ce sa ma orientez, am facut cateva poze sper sa le descarc azi sa va spuneti o parere despre micul meu colt de "natura" ne auzim

ms mult de tot

Veni, Vidi, Vici
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

la sfatul unui coleg de pe forum, am schimbat nisipul pe care il pusesem in acvariu (nisip de santier) am mers la pet shop am luat un nisip alb frumos "tratat", daca tot am schimbat nisipul am zis sa intreb si de substrat fertilizant sa pun sub nisip pentru plante, mi-sa spus ca daca nu am pretentia ca plantele sa creasca sa se dezvolte sa nu pun.. bun facut... mi-sa recomandat o solutie easybalance de la tetra aqua ce ziceti e buna? si niste pastile de sare neiodata ce parere aveti? cate grade trebuie sa aiba apa din acvariu pentru 2 hoplo 2 corydorosi si un ancistrus nu ii stiu numele, e tigrat si se lipeste de orice , in jur la 24 de grade e bine sau mai mult


Multumesc

Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pentru ce sare ?? Sanitarii in general mor de la sare,asa ca ai grija cu acea sare.Si plantele mor de la sare.Conteaza ce concentratie pui,insa daca n-ai motiv de ce sa pui ??
Easy Balance aia nu iti trebuie,nu cred in astfel de solutii minune.Schimbul de apa e sfant!
temperatura acum vara ma indoiesc ca o poti mentine sub 26 grade...tu cat ai in acvariu momentan ??
Iar fertilizant au zis ca nu au sau ca nu e necesar,ca iti cresc plantele si fara el ?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

sa nu ma injuri, dar seara ajunge la 19-20 de grade si urca la 24 maxim sare am pus o pastiluta ala zicea sa pun 4 (asa ... preventiv)

Veni, Vidi, Vici
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

scuze pt dublu post, da au zis ca platele traiesc foarte bine fara fertilizant solid, a zis ca ala e necesar doar daca vreau sa le inmultesc sau daca vreau sa le fac eu mari mari si asa "de vis" si nu am mai pus ...

Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sper sa nu ma injuri nici tu, dar NU MAI CREDE NIMIC DIN CE ITI SPUN VANZATORII!!!Iti vor vinde toate tampeniile care nu iti trebuiesc.
NU mai adauga sare in bazin,nu va face nimic bun pe acolo....mai ales ca nu stiu cate grame are o pastila din aia.
Unde stai de e asa rece la tine ? La casa si ai acvariul in beci ? Facem schimb?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

rebela mai am o intrebare, am cumparat de curand un sanitar (mama lui de nume) e "dela" de se lipeste pe geam tigrat si cu coama, nu se misca deloc e inert nu mananca nu face nimic e vro problema sau se acomodeaza il am de 2 zile si s-a miscat fff putin, imi palce tare mult sper sa nu fie probleme

Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pai eu stiu ce poate fi ?? Un pleco ? Un ancistrus ? Asa arata ? http://www.scotcat.com/images/ancistrus.jpg Ma rog,asta nu e tigrat,dar e ce-mi vine momentan in mine cand zici ca se lipeste de geam.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

In minTe am vrut sa scriu Si cum mintea e in mine...tot pe acolo vine

Until you find someone worth dying for, you never really live.
+Sanitarul+
Member
[Avatar]

Joined: 23/06/2009 12:59:33
Messages: 151
Location: PITESTI
IP:
Offline

da e aproape identic, dar nu se misca s-a bagat in pestera si sta lipit acolo. app am 2 cory fff acvtivi chestia care imi place la ei ca e umbla in "brigda" asa sunt toti sau e ceva temporar daca sunt asa mai iau unu sa fie 3 totusi de ce nu se misca ala,


multumesc mult pentru raspunsuri

Veni, Vidi, Vici
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Pai poate incearca sa se adapteze,stiu eu...ia pune-i o feliuta de castravete sau dovleac si vezi daca vine sa manance.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com