[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
:( dezastru  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexFI
Junior member

Joined: 07/05/2009 19:44:29
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

azi dimineata am descoperit ca in acvariul maternitate in care tin numai pui de molly, rand pe rand incep sa moara mititeii. cativa erau prinsi in filtru (desi acesta cica ar avea nu stiu ce sistem de protectie pentru pui), unii erau deja in filtru, si pe masura ce ii scoteam pe acestia deja morti, altii mureau in locu lor. am observat insa ca numai cei mai mici mor, nu brusc, ci se lasa pe o parte, se mai chinuie putin sa inoate, si eventual burta sus . Le-am facut un schimb total de apa si acu nu mai da niciunu semn ca ar mai deceda. Detalii despre acvariu: sub 12 litri, pompa externa de tip cascada (hailea SL-106), nisip cumparat de la petshop granulatie 1-2mm, o nuca de cocos fiarta in prealabil, peste care am pus niste java moss (poate se extinde) si o bila de cladophora. Mai traiesc acu in jur de vro 30 de pui ca nu am reusit sa ii numar niciodata dar ma tem si pentru acestia. Am gresit cu ceva? Se ma poate rezolva cumva problema?
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

Inafara de problema filtrului, testele de apa cum ti-au iesit?
[Yahoo!]
alexFI
Junior member

Joined: 07/05/2009 19:44:29
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

teste de apa nu am facut inca dar o sa incep sa fac
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

AlexFI wrote:cativa erau prinsi in filtru (desi acesta cica ar avea nu stiu ce sistem de protectie pentru pui)

Filtrele nu ofera o protectie sigura, asta trebuie sa o rezolvi tu. Eventual un burete montat de teava care trage apa din acvariu
AlexFI wrote:Am gresit cu ceva? Se ma poate rezolva cumva problema?

Acvariul este ciclat? Gandeste-la tot ce ai mai facut la acvariu in ultimul timp. Poate o hranire in exces, (cu ce hranesti puii?) un schimb de apa la temperatura necorespunzatoare sau cu apa direct de la robinet, ai deciclat acvariul? Ceva s-a intamplat acolo.
Ai procedat bine cu schimbul de apa, dar fi cu ochii pe pesti.
In cazul in care acvariul nu este ciclat, sau l-ai deciclat in vreun fel, continua cu schimburi zilnice de apa, 10-15 %

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexFI
Junior member

Joined: 07/05/2009 19:44:29
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pestii acum s-au mai potolit, nu mai da niciunu semn ca ar avea ceva. O sa iau un burete pentru teava aceea; Acvariul nu este ciclat. In sensul ca nu l-am lasat 3 saptamani fara pesti in el. Cand l-am luat am pus nisipu, tot, si filtrul l-am activat cu baterii de la JBL parca si cu SafeStart de la tetra. Il am de o saptamana. Pestisorii ii hranesc cu tetramin baby, si le mai pun si TetraPrima mini granule dar foarte putine; vreau sa ii obisnuiesc si cu acestea. Se poate sa fie o hranire in exces si cred ca asta e cauza avand in vedere ca era multa mancare (sau excremente, nu sunt sigur) pe nisip si sub nuca de cocos. Plus ca teava de la filtru nu ajunge pana aproape de nisip ci cam pana la jumatatea acvariului. Am spalat si filtrul acum avand in vedere ca am gasit si pe acolo pesti morti. O sa continui totusi cu schimburile de apa zilnice pana se mai calmeaza situatia si sper sa fi rezolvat problema. Daca mai aveti si alte idei le astept.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Situatia se va calma atunci cand acvariul va fi ciclat. Fa schimburi de apa, teste si sa speram ca situatia va reveni la normal in doua trei saptamani

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

daca ai un acvariu mai mare deja ciclat, ia un tarc cu plasa pentru puieti si muta-i acolo.
[Yahoo!]
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Greseli : schimbul de apa total,neciclarea bazinului intai,prezenta substratului in acel acvariu,hranirea excesiva,nu ai aspirat mancarea ramasa, nu ai pus burete pe teava de absorbtie a apei la filtru, etc ...sa mai continui ?

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Schimbul total de apa nu dauneaza. Eu il fac de cateva ori pe zi si nu patesc puii nimic. Calitatea proasta a apei de schimb poate sa dauneze. Ciclarea nu se produce nici daca se adauga bacterii in 1-2 saptamani, mai ales daca se mai si schimba apa inainte de a se fi depus bacteriile pe substrat. Nu se cicleaza un filtru legat la apa unui acvariu in care se afla pesti, pentru ca in acest fel nu se va putea evita expunerea pestilor la actiunea toxica a amoniacului si nitritului, ci doar la un acvariu sau recipient cu apa in care se pune de ex. hrana pentru pesti, care se descompune si devine sursa de hrana pentru bacterii.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ioan wrote:Schimbul total de apa nu dauneaza. Eu il fac de cateva ori pe zi si nu patesc puii nimic.

Una e sa faci n schimburi de apa pe zi sau macar zilnic,si alta e sa te trezesti la nu stiu cat timp sa faci un schimb de apa total.Socul de ph dauneaza sau poate fi mortal si una dintre cauzele producerii lui este schimbului total de apa.Asta e ceea ce am presupus eu ca se va intelege din ce am scris eu mai sus si din acest motiv e trecut la capitolul greseli.

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

De ce trebuie sa se produca un soc de ph daca fac un schimb de apa dupa un an?
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Funny.Cine a zis ca trebuie ? Am zis ca se poate intampla.Si chiar se intampla, mai des chiar decat stiu majoritatea incepatorilor.Dar astea tu le stii foarte bine...eu una n-as recomanda in nici un caz schimbul total de apa,MAI ALES unui incepator.Daca tu o faci ... nu ma bag :-)

Until you find someone worth dying for, you never really live.
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Hey! :-) Vezi ca si tu ma acuzi pe nedrept? Am zis eu sa schimbe toata apa? Sustin doar ca trebuie sa aiba grija ce face daca nu vrea s-o pateasca. Adica sa aduca apa de schimb la valorile ph, °C si dGH = cu celei in care au stat pestii. Mai ramane problema clorului si al altora pe care nu le poate afla, dar de aici incolo e mai complicat, cu permeat si saruri.
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Vaiiiiii , nu mi-as permite sa te acuz de nimic Deci nu te acuzam, ziceam doar "DACA" tu vrei sa recomanzi...Si uite asa ne-am lamurit si noi si incepatorii(sper) Sunt total de acord cu ceea ce ai scris in postul de mai sus, eu incercam sa previn un dezastru stiind foarte bine ca incepatorii nu stiu sa aduca apa la aceeasi valori,nu au si nu fac teste de apa,iar de chestii mai complicate nici nu mai pomenesc :-) Prin urmare si asadar,aviz amatorilor(repet si eu) : schimburile totale de apa se fac doar cand stiti exact ce faceti si cu apa declorinata si la acelasi ph,duritate,etc. cu apa in care au stat pestii !!!

Until you find someone worth dying for, you never really live.
alexFI
Junior member

Joined: 07/05/2009 19:44:29
Messages: 79
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ms mult de sfaturi si o sa incerc sa fac tot posibilul sa nu se mai repete niciuna din greseli. Cateva lamuriri, nu stiu sigur daca ajuta dar apa o tratez mereu, temperatura camerei, si e aceeasi apa pe care o folosesc si la acvariul mai mare. Am rezolvat cu buretele peste teava de absorbtie, o sa continui cu schimburi partiale de apa, mancare le dau putina doar cat mananca si nu cantitati maricele, cat despre substrat ce imi recomandati? sa il scot sau sa las asa? nu stiam ca ar putea afecta cumva. Inca o chestie, schimbul "total" de apa nu l-am facut brusc, adica nu am scos toata apa de-odata, intai jumatate, am pus apa noua, apoi am mai scos jumatate si apa din nou. Stiu ca nu scuza niciuna din greseli dar sper sa mai lamureasca lucrurile cat de cat. Important e ca acum e totul in regula, sau cel putin asa pare; nu a mai murit niciunu, sunt vioi, mananca apa e curata si totul pare ok. Multzam de ajutor
Ioan
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/03/2005 23:31:43
Messages: 542
Location: 25826 St.Peter-Ording
IP:
Offline

Puilor nu le foloseste nisipul la nimic. Dimpotriva, e un mediu ideal pentru inmultirea unor paraziti. Stiu ca un vas in care se afla doar apa si niste vietati, care seamana mai degraba cu furnicile decat cu pestii, n-are frumusetea unui biotop subacvatic, dar e mai usor de pastrat asa cum au nevoie puii de el. Adica controlabil si curat. Eu as propune sa lasi acolo doar ce-i strict necesar puilor si sa le creezi conditii bune de viata. Filtrul acela trebuia normal sa-l observi singur daca poate absorbi puii sau nu. Ca acvarist pasionat n-ar fi voie sa-ti scape asa ceva.
gagarici
Junior member

Joined: 01/06/2009 22:39:15
Messages: 21
Location: Bucuresti Giurgiului
IP:
Offline

Salut!
Cu riscul de a fi hulit tin sa precizez anumite chestii.
Am mai intrat pe forumuri de peshto-maniaci dar disperati ca astia de aici n-am mai vazut, pe bune. Eu am fost si sunt praf la acvaristica doar o practic de vreo 2 ani si mereu am lasat cam 80% din timp natura sa-si faca treaba.
Plantele si pestii mai mor orice masuri ai lua... Cine n-a cumparat pesti de oriunde si i-au murit peste noapte? Cine n-a luat o planta care nu a rezistat chiar daca ai stat pe net nopti intregi si te-ai documentat si ai luat toate dracoveniile si chimicalele?
Eu am un acvariu care place la molly, apropos iar am dat un stol de 10 molly portocalii si mai fac un acvariu la un nepotel ca m-am saturat de cei 13 sumatrani pe care ii am. Cel putin black molly si-o trageau si nu aveam procentaj sub 75% femele gravide in orice moment al anului!
Eu gaseam la fiecare curatare a filtrului cel putin 10 pui morti sau vii in apa unde il clateam, cam jumate mai miscau, ii recuperam si ii bagam in acelasi acvariu cu aia batrani! Si tot raman cam 15 pe luna sa mi se maturizeze...
Adica la mine "ma bucur ca supravietuiesc asa cam 10-15" pentru ca natura chiar si in spatii asa mici isi face treaba iar de boala mi-a murit decat un corydoras paleatus si de intoxicatie de la suprapopulare vreo 10 molly in cei 2 ani de acvaristica dedicata patimas! Ce ramane e rezistent si fortos
Sfaturile de genul cresa pentru pui de molly suna a vanzatori de pet-shop, eu daca as creste la 2 saptamani 20 pui de molly cat OBSERV EU CA FATA FEMELELE ALEA FUGARITE DE MOLLY atunci ar trebui sa am acvarii toata casa. Am un colt cu plante inalte si se ascund singuri acolo, PRESTO PROBLEM SOLVED! Ori voi aia fitosi nu reusiti sa aveti decat cate 2-3 pui cu tot cu cresele voastre si dati sfaturi agresive ori voi chiar nu stiti ca va mor si voua puiandri?
Speriati incepatorii si ii faceti sa creada ca sunt inapti, o luati prea serios...
Baiatul a facut intr-un singur acvariu cam toate greselile pe care le putea face, C'EST LA VIE! Voi nu mancati oua, nu omorati porcu de Craciun, animale ucise de om din prostie or fi gramada si vor mai fi.
Frate, puii in natura daca supravietuiesc in procentaj de 80% MA FAC POPA SI RIDIC BISERICA PESTIULUI PREASFANT!
Nu mai stiu la cine am vazut ca semnatura ceva de genul "daca nu merge din prima spune-i ver 1.0".
Gata, m-am racorit :-) ...
Acum astept atacuri furibunde si ban-uri
Nu am pretentia sa cresc o secta a tampilor care-si iau acvariu pun apa in el si 15 pesti si apoi nu mai fac nimic bun ci doar cretinatati. Ai luat animalu ai grija de el! Ai cap pune-l la treaba!
alex pare cel putin bine intentionat, PAREREA MEA!
Asta e! E pacat cum gasesc pe cel mai bun forum din cate am vazut cate o rubrica in care un amarat e macelarit cu sfaturi complicate si incoltit iar undeva pe la mijloc se gasesc doi batrani care se incaiera, e urat

Ma gandesc pe un forum al betonistilor spune unu: "Am pus nisip granulatie 5 mm, am facut bine?" Voi ati raspunde:"Nu! Trebuia 5.99 mm si de PH 5.35 cu vantul batand cu 15,34 Km/h din sud-vest. Dar testul de sarcina la secretara l-ai facut de curand? Daca e gravida recomandam zidirea ei deoarece exista documentat ca zidirea unei femei sporeste cu 65% sansele de reusita ale unei constructii, iar daca numele femeii este Ana, sansele cresc la 68%"

Toate cele bune!

Asa-i la vie!
[Email] [Yahoo!]
wizzard_6
Member
[Avatar]

Joined: 23/05/2009 18:12:07
Messages: 140
Location: Brisbane,Australia
IP:
Offline

Hai sa-l lasam pe Gagarici in mijlocul desertului fara sa ne intrebam daca o avea apa sau nu o fi prea cald pentru el, poate o sa priceapa si el cate ceva. Si daca crapa...eh,selectie naturala.
[Yahoo!]
gagarici
Junior member

Joined: 01/06/2009 22:39:15
Messages: 21
Location: Bucuresti Giurgiului
IP:
Offline

EZACT!

Asa-i la vie!
[Email] [Yahoo!]
clauss
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2008 08:53:52
Messages: 500
Location: italia
IP:
Offline

Am mai intrat pe forumuri de peshto-maniaci dar disperati ca astia de aici n-am mai vazut, pe bune
eu a-si zice profesionisti sau perfectionisti, cum o fii dar unii au zeci (zeci) de ani de acvaristica, sunt acvaristi care iubesc vietatile din acvariu.
Eu am fost si sunt praf la acvaristica doar o practic de vreo 2 ani
asta am inteles din primele rinduri...
Plantele si pestii mai mor orice masuri ai lua
pune 10 de molly intr-un acvariu de 200l plantat si vei vedea cu ochii tai molly moarte de batrinete...
Cel putin black molly si-o trageau si nu aveam procentaj sub 75% femele gravide in orice moment al anului!
extraordinar, si care era aportul tau in treaba asta???
Eu gaseam la fiecare curatare a filtrului cel putin 10 pui morti sau vii in apa unde il clateam
un burete sau o sita fina la absortia filtrului si nu ai mai fi gasit pui in filtru decit daca erau puii lui houdini
pentru ca natura chiar si in spatii asa mici isi face treaba iar de boala mi-a murit decat un corydoras paleatus si de intoxicatie de la suprapopulare vreo 10
in acvariul tau tu esti natura, in natura spatiile de fuga sunt ilimitate, ascunzisuri la fel, intre peretii de sticla unda sa fuga???, iar daca un incepator suprapopuleaza o face pentru ca nu stie, tu vad ca o faci cu bunastiinta smilie
Ori voi aia fitosi nu reusiti sa aveti decat cate 2-3 pui cu tot cu cresele voastre
extraordinar domnule, cine ti-a spus :o
Speriati incepatorii si ii faceti sa creada ca sunt inapti
uita ca pe mine nu m-au speriat, dimpotriva iar cind am descoperit acest site aveam 3 carasei in 15 l de apa, acum situatia e alta, am 20 de pesti in aproape 300l si culmea, nu moare nici unul...
MA FAC POPA SI RIDIC BISERICA PESTIULUI PREASFANT!
incearca mai bine gropar, ai vocatie
Gata, m-am racorit ...
puteai sa faci un dus rece...
Acum astept atacuri furibunde si ban-uri
un repli pe masura postului tau ti-am dat eu, pentru ca sunt ca si tine un incepator care practica acvaristica tot de 2 ani, a-si ruga acvaristii cu vechime sa nu se coboare la acest nivel si sa-ti raspunda, nici macar sa nu te baneze, in felul acesta o sa mai arunci cite o privire pe aici sa vezi care e atmosfera pe acest forum....
atit.

ACVARIUL MEU : http://s586.photobucket.com/albums/ss308/clauss77/?action=view&current=P1020632.jpg
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com