[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
umm...help??  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Dee
Junior member

Joined: 10/07/2005 20:03:09
Messages: 7
Location: hogwarts school of witchcraft and wizardry
IP:
Offline

in primul rand salut. in al doilea rand...cititi mai jos
ca toti cei ce posteaza aici sunt noua si as cam avea o problema.
am un acvariu de vreo 40 si ceva de litri (cam galeata stiu) in care tineam pana de curand un caras (clasic!!) niste molly, si inca niste pestisori carora le uit mereu numele(aveam 3 negri, la capete, coditele aveau ca niste prelungiri, si 2 galbeni (io le ziceam galbeni desi nu erau) patati..alte informatii nush sa va dau), 4 sanitari si cam atat.
problema e ca acei 2 pesti necunoscuti au inceput sa-mi atace carasul, iar acum 3 zile i-au mancat codita...saracu si era asa frumos
oricum am scapat de aia (i-am dat altuia sa-i manance carasu' ) si mi-am luat 4 neoni si 4 plati.
faza e ca aclo unde i-ai mancat aia codita carasului, a inceput sa se innegreasca! am citit in urma si ziceati voi ca e normal sa-si schimbe culoarea...asa e? isi schimba culoarea sa e bolnav?
ca e destul de vioi, manaca, ciuguleste nisipul ca de obicei
merci anticipat
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

u know me .

carasul nu e clasic si e unul de orando (din acela portocaliu, nu goldfish!), iar pestisorii erau niste vivipari fiorosi (molly+xipho). Am avut si eu probleme cu ei si am scapat...cate unul cate unul i`am dat pe la altii.

tin sa mai adaug la postul tau ca ai cam inceput un tratament cu albastru de metil (nu stiu exact ce ai facut), dar totusi ai nevoie de niste sfaturi (pe care eu nu le pot da, dar pot altii...). Tre` facute cateva bai scurte ca nu e ff grava problema (din forma de semiluna a aripioarei, lipseste o bucatzica de 0.5 cmp sa zicem, dar care nu prea`l incurca...

image
[Yahoo!]
Dee
Junior member

Joined: 10/07/2005 20:03:09
Messages: 7
Location: hogwarts school of witchcraft and wizardry
IP:
Offline

ziceam clasic in sensul ca nu cred ca exista cineva p-acilea care sa nu fi avut macar ptr o zi un caras in acvariu.
cat despre tratamentul cu albatru de metil am dacut asa cum mi-a zis neli, am luat carasu' l-am pus intr-un lighean, cu apa si cu 2-3 picaturi de albastru de metil, l-am lasat cam 2 minute si apoi l-am pus la loc in acvariu.
merci de sftat, oricum il stiam...
astept sfaturi competente
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

um...pai daca l`ai pus intr`un lighean....era multa apa in lighean, nu?! Pai cateva picaturi nici nu se simt...

image
[Yahoo!]
Dee
Junior member

Joined: 10/07/2005 20:03:09
Messages: 7
Location: hogwarts school of witchcraft and wizardry
IP:
Offline

pai am pus un pic mai mult de 2-3...am pus vreo 10. cred nu l-eam numarat da in medie cam atatea au fost :-P
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa te nelinistesti in cazul in care membrana dintre radii incepe sa se macine sau marginile rupturii devin albicioase si avanseaza in interiorul sanatos al cozii. Pana atunci poti sta linistit.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Dee wrote:am un acvariu de vreo 40 si ceva de litri (cam galeata stiu) in care tineam pana de curand un caras (clasic!!) niste molly, si inca niste pestisori carora le uit mereu numele(aveam 3 negri, la capete, coditele aveau ca niste prelungiri, si 2 galbeni (io le ziceam galbeni desi nu erau) patati..alte informatii nush sa va dau), 4 sanitari si cam atat.
.......
oricum am scapat de aia (i-am dat altuia sa-i manance carasu' ) si mi-am luat 4 neoni si 4 plati.
Rezolva problema cu suprapopularea.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dee
Junior member

Joined: 10/07/2005 20:03:09
Messages: 7
Location: hogwarts school of witchcraft and wizardry
IP:
Offline

tocmai s-a rezolvat. 2 neoni au disparut.
deci acum am asa:
1 caras, 4 sanitari (as am vrea sa scap de 2), 4 plati, 1 betta, 2 neoni.
ti se pare aglomerat? adik...nu am pesti mari, singurul mai mare e carasu' (adik are vreo 7 cm lungime... e pici inca)
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

mai bine tineai neonii si dadeai carasii.
ca sa barbarizez putin situatia, sa fie mai pe inteles..
ai un garaj in care ai 2 tico, 2 trabant, 3 dacii, 2 megan si 2 autobuze, si te plingi ca nu mai ai loc .. si ca sa faci loc, ai dat 2 tico, in loc sa dai 2 autobuze ;) get the picture?

in cazul asta, mai bine dai toti ceilalti si ramai numai cu carasii.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

razvan rulz
Dee wrote:deci acum am asa:
1 caras, 4 sanitari (as am vrea sa scap de 2), 4 plati, 1 betta, 2 neoni.
ti se pare aglomerat? adik...nu am pesti mari, singurul mai mare e carasu' (adik are vreo 7 cm lungime... e pici inca)
Eu as tine acolo numa' citiva neoni (vreo 8). Eventual 2 sanitari (daca sint Corydoras) si 1 betta, da mai bine numa' neonii. In nici un caz carasu'. Nici vivipari ca nu stii niciodata citi ai la ce spor natural au.

Poze: smilie ... Poze cu plante
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

O fi si suprapopularea una dintre probleme, dar eu zic ca mai importanta e cea legata de accidentarea carasului. Sfaturi idei...se incearca tratarea (preventiva) cu albastru de metil. O reteta, ceva?

image
[Yahoo!]
Dee
Junior member

Joined: 10/07/2005 20:03:09
Messages: 7
Location: hogwarts school of witchcraft and wizardry
IP:
Offline

k got the picture...f. plastica exprimarea
trecem peste depopulare (neonii aia doi au disparut in neant...nush pe unde au disparut ca nu mai sunt pe nicaieri prin acvariu)...cu carasu' ce fac?
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

vrei musai sa il cresti?
daca da, inarmeaza-te cu rabdare si un bazin mai mare
o sa spui ca si in ala in care e acum se simte bine... parerea ta, pacat ca el nu poate vorbi.
ca am facut comparatia aia mai devreme cu autobuzele.. mai fac una ..

ai mers vre-o data cu autobuzul vara cind afara sunt 40 de grade, toate 'geamurile" sunt inchise, si daca incerci ssa deschizi unul, sa intre "aer" d'afara, sare o baba de ... in sus ca o trage curenul? asa se simte si carasul intr-un bazin mic.

iti trebuie filtrare puternica, deoarece la caras finctioneaza din plin principiul "mult papa => mult caca", nu e pretentios din pdv al temperaturii apei (se cunosc cazuri cind au depus la 4 grd C), maninca si mamaliga (daca-ti pui mintea cu el ) asa ca, daca vrei sa ai plante, ia-ti gindul, sunt multe de spus.. acum depinde de ce vrei sa ai ..
Dee
Junior member

Joined: 10/07/2005 20:03:09
Messages: 7
Location: hogwarts school of witchcraft and wizardry
IP:
Offline

mai da' va pricepeti sa demoralizati omu'. :-P
in ultimul timp am fost ocupata cu bacu' asa ca pestisorii au fost cam neglijati, si nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa se intample cu ei pe perioada verii cat o sa fiu plecata cu admiterea...
ce sa zic...o sa incerc sa-l mai dreg p-asta cat pot poate urmatorul o sa fie mai bun...
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

ce vreau sa intelegi este ca sunt unii pesti care nu supotra "neglijenta"
necesita ingrijire continula si intensa. pe de alta parte sunt pesti, de la care poti obtine "frumusete" si cu oingrijire mai mica(limitata, rara, etc .. sa nu fiu inteles gresit, i-ai aruncat in bazin si "descurcati-va baieti" )

daca un caras necesita un bazin mare, hrana MULTA, zilnic, variata si o filtrare a apei pe masura( si sa nu uitam schimbarile de apa), un cird de neoni, de vre-o 10-15 (chiar si 25) buc, poti sa-i tii relativ bine in acvariul de 40l , BINE PLANTAT (!!!!!!!) cu mancare si la 2 zile, fixuri, doar cu un burete cu bolborositor, sau un aquael fan 2.

avind in vedere ca timpul tau va fi foarte limitat din pdv al posibilitatii de "pierdut cu peastii" eu personal iti recomand "avansarea in schema" a carasului si limitarea la citiva pestisori mici si (relativ) usor de intretinut.

alegerea e a ta .
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

razvan wrote:la caras finctioneaza din plin principiul "mult papa => mult caca"


Care pesti ar fi campioni la cap. asta? Eu zic ca sanitarii. Sunt belea...in fiecare zi le adun cu furtunu' nevoile de pe NISIP. Nasol de tot. Am inceput sa le dau mai putin de mancare ca oricum ei halesc si fulgii care cad pe fundul acvariului...

image
[Yahoo!]
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

esti sigur ca acel "mult kk" pe care-l aduni e opera sanitarilor ?
mai oameni nu mai ginditi doar in alb si negru..
"patru picioare buni, doua picioare si mai buni"

ginditi un pic logic si mai felxibil, ginditi-va ca mincarea pe care o maninca UN caras, ar ajunge unui neon 2 saptamani ( exagerez, doar pentru a scoate in evidenta anumite lucruri) la asta ma refeream cind faceam comparatia aia. asta nu inseamna ca daca reduci hrana la un caras (sau orice alt peste) o sa ai mai putina mizerie in acvariu. mizeria este perfect egala cu cantitatea de hrana distribuita
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

razvan wrote:ginditi-va ca mincarea pe care o maninca UN caras, ar ajunge unui neon 2 saptamani ( exagerez, doar pentru a scoate in evidenta anumite lucruri)
Asa e. Exagerezi . Mincarea pppaaa care o poate hali un caras intr-o zi ajunge unui neon 4 saptamini nu 2.

razvan wrote:mizeria este perfect egala cu cantitatea de hrana distribuita
Asta-i prea logic si stiintific sa poata fi acceptat . Materialistule ! Comunistule ! Nostalgic al vremurilor dddaaa mult apuse ! Dictatorule! Oropsitor al neamului ! De fapt esti un produs al comunismului. Adevaratul om dddaaa tip nou a fost descoperit ! Tu esti !

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dee
Junior member

Joined: 10/07/2005 20:03:09
Messages: 7
Location: hogwarts school of witchcraft and wizardry
IP:
Offline

veste buna, chestia aia neagra de pe coditza carasului a disparut. yey!
in rest ce sa zic...madoare sufletelul sa ma despart de caras...plus ca n-am cui sa-l dau...
ps. stiti cumva daca plati au tendinte carnivore? ca unul din ei il tot ciupeste pe caras
razvan
Membru banat

Joined: 21/11/2001 02:00:00
Messages: 2878
IP:
Offline

in cazul asta zarurile au fost aruncate....
scapa de restul .. si concentreaza-te asupra carasului, sau eventual al carasilor (yo presupun ca in curind vei vrea sa-i aduci 1-2 companioni)

primele urgente
- un acvariu mult mai mare - rezolvabil pe forum, vezi postul lui g.g. - fa-l cit de mare poti si ai loc.
- filtrare pe masura acvariului pe care il vei face
- nu ai nevoie de incalzire
- plante cit mai rezistente din pdv fizic
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com