[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mascul si femela scalari  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Poate cineva sa-mi spuna si mie cum pot sa deosebesc masculul de femela la scalari.Am inteles ca ,atunci cand ajung la maturitate,adica dupa vreo 7 luni,sau vreo 5 cm diametrul corpului,se stabilesc perechi.Eu am 6 scalari intr-un acvariu comunitar si nu stiu cum se comporta atunci cand se stabileste o pereche.Se pot stabili perechi daca stau impreuna cu alte specii (black tetra,gurami,palmeri,pleco,ramirezi si cichlasoma biocelatum). :o http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=7.Am si 2 cichlasoma meeki pe acolo.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
levi
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 07/12/2004 21:13:57
Messages: 418
Location: Timisoara, Fratelia (girocului)
IP:
Offline

Este foarte greu sa deosebesti masculii de femele. Se poate in momentul depunderii cand am observat ca papila genitala a femelei este mult mai mare decat a masculului.
In momentul in care se alege vre-o pereche iti vei da seama prin faptul ca vor sta mai tot timpul apropiati si ii vor alunga pe ceilalti de pe teritoriul lor. Oricum nu-i vad bine pe scalari + meeki in momentul cand devin maturi.

Stand up and fight my friend,
JAH will guide you to the end! :yeah2:
[Email] [Yahoo!]
pooops
Member
[Avatar]

Joined: 24/08/2002 13:46:44
Messages: 277
Location: Constanta
IP:
Offline

De ce nu citesti articolul Despre Pterophyllum scalare? de mai sus.
E foarte bun.

Daca totul e minunat inseamna ca esti deja mort!
[Email] [MSN]
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

La maturitate fruntea masculului este mai bombata (cum spunea un batran de pe forum: se depune grasime ca la barbati in zona burtii). :-)
[Yahoo!]
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Cand va veni vremea lor, perechea se va hotari sa-i alunge pe toti din zona pe care o vor considera a lor. Va fi foarte complicat daca vor fi si alte revendicari teritoriale ...
Cel putin la prima depunere, femela e cel mai usor de stabilit: e cea care depune icrele. Prin eliminare, masculul ramane celalalt. Garantia unei determinari sigure se va ivi dupa doua zile bune, cand vor apare puii... :byeah:
[Email]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Pana acum nu a fost nici o problema cu meeki.Poate din cauza ca sunt 2 masculi.Mai o intrebare,care s-ar putea sa sune stupid , daca sunt in acvariu comunitar , destul de aglomerat ,nai depun icrele?Si mai o intrebare cichlasoma biocelatum se numesc mai nou octofasciatus sau Jack Dempsey?
Va multumesc ca ma suportati.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ciumurel wrote:.Mai o intrebare,care s-ar putea sa sune stupid , daca sunt in acvariu comunitar , destul de aglomerat ,nai depun icrele?.

De depus, poate, dar pui nu cred ca o sa vezi.
ciumurel wrote: Va multumesc ca ma suportati.

De asta e forumul. Pune intrebari fara teama, ca o sa existe cineva care sa te ajute.
Lupino
Member
[Avatar]

Joined: 11/05/2005 17:17:58
Messages: 119
Location: Galati, Romania
IP:
Offline

Dolly wrote:
ciumurel wrote:.Mai o intrebare,care s-ar putea sa sune stupid , daca sunt in acvariu comunitar , destul de aglomerat ,nai depun icrele?.

De depus, poate, dar pui nu cred ca o sa vezi.

Depun sigur dar, intradevar, nu vei vedea pui decat daca scoti frunza cu icre si unul din scalarii pereche si ii pui separat intr-un alt acvariu.
[Yahoo!]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

ciumurel wrote:Acum am unul de 90 litri ,probabil vreo 75 litri apa si schimb cam 25 % din apa o data pe saptamana. ...
Undeva intre 20 si 30.Mai spre 30 cred .Stiu ca sunt multi : Si unii sunt destul de mari , 2 pleco de 12 cm. Curios ca nu am avut probleme cu algele cand am avut acvariul de doar 44l si tot cam atatia pesti ... black tetra,gurami,palmeri,pleco,ramirezi si cichlasoma biocelatum. ... Am si 2 cichlasoma meeki pe acolo


Vrei sa spui ca in 90 de l ai toti pestii astia si inca 6 scalari ? :o . Ba, mai mult ... i-ai tinut si in 44 l :o ... Pleco, scalari, meeki, biocelatum :o (si da, se mai numesc si Cichlasoma Octofasciatum sau Jack Dempsey) + restul de pesti in 90 de l? Apai ... numai pentru biocelatum iti trebuie un acvariu de minim 150-200 l. Mai mult, eu nu as tine scalari cu biocelatum ...
Ca sfat ... scoate toti pestii si lasa doar scalarii pana se alege o pereche, dupa care scoti si restul scalarilor. Sau, si mai bine ... lasa doar ramirezii si mai ia 2 ancistrusi (nu pleco ) . Altfel o sa ai mari probleme .
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Peste vreo 2 luni abia am sa fac rost de inca un acvariu ,mai mare ,deocamdata nu am cum altfel sa-i tin.In afara de 3 scalari ,2 pleco , 2 meeki si 2 gurami ,restul sunt relativ mici pestii . Biocelatum sunt f. mici,abia 2 cm .Pana cresc am sa-i mut.Asta e ,nu am ce sa fac deocamdata .Pestii nu arata rau deloc,sunt sanatosi si frumosi,dar probabil n-au sa creasca cum trebuie .

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

pleco o sa ajunga lejer la 30 de cm. nu cred ca ai unde sa ii tii, eventual doar daca iti iei un acvariu de 300+. mai ales daca mai vrei si niste plante prin el, o sa te trezesti cu ele retezate.
[Yahoo!]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Pleco au crescut pana pe la 12 cm si cam de 2-3 luni stagneaza.Probabil din cauza ca sunt prea inghesuiti.Meeki la fel , au cam 8-10 cm

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Jack Dempsey cresc pina spre 20 cm si nu-i vad bine pppaaa ceilalti pesti. Au ei 2 cm da' cresc al naibi dddaaa repede.
Si nu degeaba le spune Jack Dempsey .

Problema aglomeratiei din acvariul tau va fi rezolvata cu siguranta. De la sine daca nu o rezolvi tu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

In sfarsit am vazut cum se manifesta scalarii pereche si chiar mi-au depus .Partea proasta este ca in cateva ore nu mai era nici urma de ele.Am citit undeva ca daca o pereche isi pierde puii sau ouale,ma rog, nu mai depun sau nu mai sunt pereche , ceva de genul asta?????????

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Nici vorba. Scalarii raman fideli partenerului odata ce s-au ales pe perechi. E drept, s-au semnalat si execeptii, dar foarte rar.
Cam toate perechile de scalari isi mananca primele icre. Se pare ca ei simt cand ceva nu a mers cum trebuie si daca depunerea nu e buna. De vina e lipsa lor de experienta. Cu timpul, insa, adica dupa alte 5-6 imperecheri, vor invata cum se procedeaza si vor duce o depunere pana la capat.

Pe de alta parte, in cazul tau cred ca de vina e SI aglomeratia din acvariu. Scalarii sunt pesti care au nevoie de liniste si spatiu. Cu atatia pesti in 90 de litri n-o sa vezi in veci pui. Parintii vor considera mediul nesigur si nu vor lasa niciodata icrele sa eclozeze.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Stefan_buc
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/01/2002 02:00:00
Messages: 53
Location: Bucuresti/pajura
IP:
Offline

nici vorba sa ramana vreo urma de icre cu atatia pesti...ideea e ca frunza trebuie scoasa din acvariu.. parinti si singuri vor manca icrele daca li se pare ceva suspect... iti trebuie un bazin de cativa litri cu un firisor de aer in el si frunza trebuie pusa in aceiasi apa in care a stat.. adica tragi apa din ala mare in ala mic
[Email] [Yahoo!]
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Am un acvariu mic ,cam 20 litri .Ii voi pune doar pe ei acolo.Au nevoie de ceva suprafata speciala pe care sa depuna?Sau conditii de lumina?Am incalzitor si aer.In acvariul mare au depus pe tubul filtrului.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

ciumurel wrote:Am un acvariu mic ,cam 20 litri .Ii voi pune doar pe ei acolo.Au nevoie de ceva suprafata speciala pe care sa depuna?Sau conditii de lumina?Am incalzitor si aer.
Pot depune si pe peretii acvariului. Dupa ce depun, e bine sa aiba o lumina slaba noaptea sa vada icrele. Mai ales la perechi neexperimentate.

Problema e ca acvariul ala de 20 litri e prea mic pentru o pereche de scalari. Apa se deterioreaza foarte repede si alevinii sint foarte sensibili la calitatea apei. Iar o pereche de scalari maturi face suficienta mizerie sa strice un acvariu de 20 litri. Apoi incep si puii sa manince => mai multa mizerie.

Daca vrei pui, si nu ai posibilitatea unui acvariu mai mare doar pentru pereche, cred ca ar fi bine sa pui o frunza artificiala in acvariul mare pe care sa depuna. Scoti depunerea si o pui in acvariul de 20 litri. Astfel ai sanse sa cresti puii, da' pierzi spectacolu' parintilor care ingrijesc roiu' de pitici.

Poze: smilie ... Poze cu plante
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Am sa pun cei doi scalari in acvariul mic si dupa depunere ,eventual am sa-i mut inapoi.Scalarii nu sunt chiar asa de mari ,cam 5 cm in diametru, fara aripioare.Am citit undeva ca nu e bine sa scoti icrele din apa.

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ciumurel wrote:...Am citit undeva ca nu e bine sa scoti icrele din apa.

Asta asa e, pentru ca pot raci icrele. Ma rog, acum vara, cand temperatura in casa e egala cu cea a apei din acvariu nu e o problema. Trebuie atentie in zilele reci.
Problema se poate rezolva usor, insa, cu un borcan. Se scufunda in acvariu, se pun in el icrele cu tot cu suport, se scoate cu grija ca sa nu se verse apa si sa fie icrele expuse la aer, se introduce in apa noului acvariu si se scot icrele. Astfel, icrele pot fi transportate fara a fi scoase practic DELOC din apa.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com