[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mascul si femela scalari  XML
Forum Index » Cichlidae
Author Message
ciumurel
Junior member

Joined: 05/07/2005 07:18:38
Messages: 65
Location: Timisoara Piata 700
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi.Aseara am vazut ca femela avea iar orificiul ala prin care a depus icre ,dar azi dimineata nu-l mai avea si nu am vazut icre niciunde in acvariu.Cam la cat timp depun din nou?Am inteles ca odata la 3-4 saptamani?

Time is on my side
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ciumurel wrote:...Cam la cat timp depun din nou?Am inteles ca odata la 3-4 saptamani?

Teoretic, da. Dar daca n-au conditii multumitoare... o sa cam astepti dupa ei.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
aquacip
Junior member

Joined: 13/08/2005 13:36:12
Messages: 11
Location: Busteni, jud. Prahova, Romania
IP:
Offline

ciumurel wrote:...Cam la cat timp depun din nou?Am inteles ca odata la 3-4 saptamani?

Pot sa depuna la 7-10zile in functie de temperatura daca-i tii separat. In acvariul comun mai rar. Poti incerca cu perechea in acvariul de 20l daca zici ca au doar 5cm in diametru. Problema este ca pe termen lung e cam greu sa mentii echilibrul intr-un acvariu asa de mic si pot aparea probleme (infertilitate sau chiar boala). Schimba apa 30-40% de 2-3 ori pe saptamana si nu-i hrani mai mult de 2 ori pe zi pentru a reduce poluarea apei. Filtrul pe care il montezi in acvariul de 20l trebuie sa fie rodat (cu filtru nou n-ai sanse decat sa te trezesti cu apa imputita si pesti bolnavi). Temperatura 25-26 gr.C. In conditiile astea poti sa incerci in acvariul mic 2-3 depuneri.
Perechile de scalari care au grija de pui sunt cam rare asa ca poti incerca sa te ocupi tu de ei. Adica scoti suportul cu icre (o teava de PVC mai groasa, o bucata de plastic prinsa cu o ventuza sau sarma de geam etc.) si-l muti in alt acvariu (10l) sau daca n-ai alt acvariu muta parintii inapoi in acv. comun. Asigura pentru icre o ventilatie moderata, temperatura 26-28gr.C si introdu tripaflavin sau albastru de metil in apa ca sa o intarzii pe d-na Saprolegnia. Dupa aprox. 48 ore daca masculul a fecundat icrele si apa pe care o folosesti nu are duritate mare o sa ai larve de scalar. Alevinii ii hranesti cand marea majoritate au inceput sa inoate cu artemia salina proaspat eclozata de 3-6 ori pe zi dar distribuita cu atentie pentru ca cea neconsumata moare si polueaza apa, iar puii or sa-ti dea pe spate repejor. In timpul asta sa faci si schimburi partiale de apa 20-30% pe zi. Ca sa nu te doara capul de temperatura apei introduse poti sa o torni intr-un pet sau castron si dupa 30min. o versi in acvariu.
ciumurel wrote:femela avea iar orificiul ala prin care a depus icre

Se cheama papila genitala.
HAVE FUN!

LET YOUR DREAM COME TRUE
[Email]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

aquacip wrote:Poti incerca cu perechea in acvariul de 20l daca zici ca au doar 5cm in diametru.

Eu nu l-as sfatui asta, orice alte conditii le-ai asigura, acvariul de 20 de l e prea mic.
aquacip wrote:Perechile de scalari care au grija de pui sunt cam rare asa ca poti incerca sa te ocupi tu de ei.

Si aici te contrazic, aproape toate perechile de scalari pe care le-am avut si-au ingrijit singure puii daca au fost lasate sa o faca. Asa ca ori am avut eu noroc cu caru' ori scalarii nu sunt asa rai parinti cum se zvoneste :p .
aquacip
Junior member

Joined: 13/08/2005 13:36:12
Messages: 11
Location: Busteni, jud. Prahova, Romania
IP:
Offline

Merge daca scoti suportul cu icre nu sa lasi perechea sa aiba grija de pui. Crede-ma, scot bani din sportul asta.
Cat priveste perechile de scalari mie mi-au trecut prin mana mai mult perechi care isi haleau icrele sau puii. De aceea am preferat sa ma ocup eu de progenituri.

LET YOUR DREAM COME TRUE
[Email]
Romi
Senior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2002 02:00:00
Messages: 514
Location: Craiova
IP:
Offline

aquacip wrote:Merge daca scoti suportul cu icre nu sa lasi perechea sa aiba grija de pui.

Nu spun ca nu merge, doar ca merge si cu parintii, daca au conditii. Dar nu in acvariu de 20 de l. Si oricum nu l-as sfatui asa. Daca vrea neaparat pui, cea mai buna solutie pentru el e sa ii lase sa depuna in acvariul comun, dupa care sa scoata suportul cu icrele si sa-l puna in acvariul de 20 l. Si in cazul in care toate merg bine, icrelor eclozeaza si va hrani puii cum trebuie (cel putin asa mi-ar placea sa cred), poate sa tina acolo puii cam 10 zile, dupa care trebuie ori sa-i mute intr-un acvariu mai mare ori sa-i dea. Ca sa poti creste scalari pana la dimensiunile la care ii vedem pe piata ... iti trebuie mai mult de un acvariu comun si inca unul de 20 de l.

aquacip wrote:Crede-ma, scot bani din sportul asta.

Asta are mai putina importanta si nu ma face sa te cred mai mult decat daca n-ai scoate. Poate doar sa explice faptul ca pentru tine prioritar e numarul de pui pe care ii obtii. In cazul asta, de acord, mai indicat e sa scoti suportul cu icre.
Pentru mine conteaza mai mult sa ii vad inconjurati de pui, si poate tocmai asta e motivul pentru care ma pot delecta cu imaginea asta mai des .
bmgmike
Unripe member

Joined: 01/09/2010 23:11:01
Messages: 2
Location: Botosani
IP:
Offline

imi poate spune cineva cum se deosebeste masculu de femela scalar ?

Acvariu - Hailea A50 (60 L); Filtru intern - Hailea RP 400 (400 L/h); Iluminare - lampa PL 24 W; Pompa de aer - Tetratec APS50; Incalzitor - Tetratec HC50 (50 W)
[Email] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

bmgmike wrote:imi poate spune cineva cum se deosebeste masculu de femela scalar ?

Te rog frumos sa treci mai intii pe la Rubrica Despre noi si sa te prezinti si sa stergi toata polologhia aia de la semnatura. Citeste si Regulamentul, ca acesta e primul pas care trebuie facut cind intri pe un forum.

Iar daca citeai cu o pagina in urma, gaseai si raspunsul.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/09/2010 23:02:41

 
Forum Index » Cichlidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com