[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
De la Incepator la mai putin incepator 2  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Bayek
Senior member

Joined: 08/04/2021 16:29:51
Messages: 760
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O explicatie ar fi ca nu baga clor constant, ci in anumite perioade ale zilei, iar tu ai umplut acvariul fix atunci.
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Bayek wrote:O explicatie ar fi ca nu baga clor constant, ci in anumite perioade ale zilei, iar tu ai umplut acvariul fix atunci.

Nu se foloseste clor, chlorid.
Poate tine si de temperatura apei.
Dam noi de chimisti
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Ce ar trebui sa faci acum este sa ridici si sa mentii pH peste 7 pana se termina ciclarea.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2022 15:26:25

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:Ce ar trebui sa faci acum este sa ridici pH peste 7 pana se termina ciclarea.

Si cum asi putea face asta?
[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Cu un ph buffer, se gasesc solutii de la mai multi producatori.

edit: ca asta de exemplu
https://www.hornbach.ro/shop/Solutie-acvariu-JBL-pH-Plus-Aquakal-100-ml/7225688/produs.html

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 15:28:53


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Dankeschön

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 15:29:21

[Email]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Sa-ti creasca mare

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:Ce ar trebui sa faci acum este sa ridici si sa mentii pH peste 7 pana se termina ciclarea.

Multumesc frumos, ai starnit în mine iarasi un chef de documentare
Iar eu ca bou nu mi-am dat seama ca am aici în jurnal raspunsul .
Se vede ca nu-mi face bine carantina asta
Mai o zi

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 16:45:33

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Samy wrote:
Bayek wrote:O explicatie ar fi ca nu baga clor constant, ci in anumite perioade ale zilei, iar tu ai umplut acvariul fix atunci.

Nu se foloseste clor, chlorid.
Poate tine si de temperatura apei.
Dam noi de chimisti


Pentru dezinfectie se foloseste clor sau cloramina. Chloride(engleza)/chlorid(germana) este ionul care intra in componenta unei sari(sare de bucatarie, KCl - folosit ca sursa de K in fertilizanti, CaCl2 sursa de calciu). Poate ca asta si explica de ce ai mai mult chlorid in apa din acvariu.
De obicei companiile de apa baga clor/cloramina constant, cantitatea fiind reglata de un controller bazat pe debitul apei livrate si cantitatea de clor liber masurat dupa un anumit timp.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Imi cer scuze, acum am remarcat si rezultatele de la testul JBL , unde cantitatea de clor rezidual(chlorine) este mai mare in acvariu decat in retea..
Sincer sa fiu nu am incredere in testele Proscan de la JBL, am vazut destul de multe reviewuri proaste.
De obicei daca lasi apa sa stea sau o aerezi cantitatea de clor scade.
Pentri cresterea pH as incerca sa cresc usor kH folosind bicarbonat de sodiu.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 17:57:52


Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:
Multumesc frumos, ai starnit în mine iarasi un chef de documentare

Ok, atunci putem elabora.

Exista doua forme/specii "amoniacale":

Una neionizata NH3 adica amoniacul, care ne intereseaza pe noi - substanta foarte toxica de care incercam sa scapam, care este oxidata de bacterii in nitriti si apoi nitrati

Cealalta este forma ionizata NH4+ amoniul , care este mult mai putin toxic (de 100 la 400 ori mai putin toxic) decat NH3, si care NU poate fi oxidat de catre bacterii.

Majoritatea testelor, in afara de unul de la Seachem, ne masoara ambele forme. Deci daca ne-a dat ca rezultat 5 ppm asta inseamna 5ppm (sau mg/l) de amoniac + amoniu.

Ele pot sa treaca de la o forma la alta in functie de pH si temperatura. Astfel cu cat creste pH si temp, cu atat vom avea mai mult NH3. Scadem pH si o parte tot mai mare din NH3 devine NH4+.

Important de stiut, la pH 6 amoniacul devine aproape inexistent, deci vom avea aproape in totalitate NH4+, care nu poate fi utilizat de bacterii, deci ioc ciclare.
[Thumb - 29e78e8d0791ecf68bd6affa9c829414__01.jpg]

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Ok ce ma.bate pe mine acum,eu nu am nevoie de o concentratie mare de amoniac pentru a începe urmatoarea etapa de ciclare ?
De ce in ciclul azotului se spune asta :

in ape cu pH-ul si temperatura mica concentratia maxim admisa de amoniac este mult mai mare decât pentru ape cu pH-ul si temperatura mare.
[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

Samy wrote:Ok ce ma.bate pe mine acum,eu nu am nevoie de o concentratie mare de amoniac pentru a începe urmatoarea etapa de ciclare ?
De ce in ciclul azotului se spune asta :

in ape cu pH-ul si temperatura mica concentratia maxim admisa de amoniac este mult mai mare decât pentru ape cu pH-ul si temperatura mare.

Pai exact ce am scris mai sus.

Un rezultat de 5ppm al testului este inofensiv la pH 6.5 si toxic la pH.8.
Pentru ca la pH 6.5 cea mai mare parte din cele 5ppm este formata din amoniu care este relativ inofensiv.

Uite-te in tabel, ai acolo procentul de amoniac (ala toxic) in functie de pH si temp. Restul e amoniu.
Ex la pH 6.6 , temp 25 grade avem 0.23% amoniac si 99.77% amoniu

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2022 18:30:01

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Ok , sa spunem ca inteleg dar:
Daca eu am nevoie de un ph de 6,8 sau 6,5 pe viitor ,care îl am momentan bacterile se dezvolta la acesti parametri( ca sunt mai lente sau nu asa multe ) de ce sa cresc la peste 7 ph unde mi se va dezvolta crea bacterile mai multe sau mai rapid ,dupa acea scad ph la 6,8 ca asta am nevoie ce se întampla cu bacterile? Are rost sa fac acest lucru? Si de ce sa grabesc acest fenomen? Cu ce ma ajuta.
Acum încerc si eu sa inteleg ,pana la urma sunt incepator inca.

This message was edited 2 times. Last update was at 15/02/2022 21:10:22

[Email]
Fadds
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/10/2019 08:21:04
Messages: 698
Location: Brasov
IP:
Offline

de ce sa cresc la peste 7 ph unde mi se va dezvolta crea bacterile mai multe sau mai rapid ,dupa acea scad ph la 6,8 ca asta am nevoie ce se întampla cu bacterile?
Nu stiu sigur ce se intampla cu bacteriile daca treci de la pH alcalin la acid. Am pus intrebarea ta in alta parte si astept raspuns. Voi reveni.

LE
Am primit raspuns. Nenea biochimist zice ca e ok sa ciclezi la pH ridicat si sa-l scazi dupa, bacteriile nu vor fi afectate.
[Thumb - Screenshot_20220215-221736.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2022 22:21:13

Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:
de ce sa cresc la peste 7 ph unde mi se va dezvolta crea bacterile mai multe sau mai rapid ,dupa acea scad ph la 6,8 ca asta am nevoie ce se întampla cu bacterile?
Nu stiu sigur ce se intampla cu bacteriile daca treci de la pH alcalin la acid. Am pus intrebarea ta in alta parte si astept raspuns. Voi reveni.

Nu pot decat presupune ca se va crea un dezechilibru acolo, si o parte din ele vor disparea ,iar cealanta parte va trebui sa se adapteze din nou la noile condi?ii.
De acea am vrut sa merg acum cu aceleasi conditi cu care voi ?i continua ,fara a incerca sa intervin chimic. Asa ma va obliga ?i pe viitor sa intervin chimic si nu vad rostul.
Acum e doar parerea mea ,un începator.
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:
de ce sa cresc la peste 7 ph unde mi se va dezvolta crea bacterile mai multe sau mai rapid ,dupa acea scad ph la 6,8 ca asta am nevoie ce se întampla cu bacterile?
Nu stiu sigur ce se intampla cu bacteriile daca treci de la pH alcalin la acid. Am pus intrebarea ta in alta parte si astept raspuns. Voi reveni.

LE
Am primit raspuns. Nenea biochimist zice ca e ok sa ciclezi la pH ridicat si sa-l scazi dupa, bacteriile nu vor fi afectate.


Multumesc .
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

flo77 wrote:Imi cer scuze, acum am remarcat si rezultatele de la testul JBL , unde cantitatea de clor rezidual(chlorine) este mai mare in acvariu decat in retea..
Sincer sa fiu nu am incredere in testele Proscan de la JBL, am vazut destul de multe reviewuri proaste.
De obicei daca lasi apa sa stea sau o aerezi cantitatea de clor scade.
Pentri cresterea pH as incerca sa cresc usor kH folosind bicarbonat de sodiu.


Da asa se pare acele teste is bune la ceva dar la clor dau o eroare ,chiar de nu e clor în apa ele se leaga de ceva din apa si asa apare acea eroare .
Acum sunt sigur ca cantitatea de clor e minima .
[Email]
Samy
Senior member

Joined: 11/01/2021 10:06:40
Messages: 1444
Location: Austria
IP:
Offline

Fadds wrote:
de ce sa cresc la peste 7 ph unde mi se va dezvolta crea bacterile mai multe sau mai rapid ,dupa acea scad ph la 6,8 ca asta am nevoie ce se întampla cu bacterile?
Nu stiu sigur ce se intampla cu bacteriile daca treci de la pH alcalin la acid. Am pus intrebarea ta in alta parte si astept raspuns. Voi reveni.

LE
Am primit raspuns. Nenea biochimist zice ca e ok sa ciclezi la pH ridicat si sa-l scazi dupa, bacteriile nu vor fi afectate.


Îmi pare rau si nu vreau sa te supar sau deranjez. Inteleg ca vrei sa ajuti Probabil nu sunt în masura sa spun astea deoarece sunt un începator, dar si asa am remarcat unele lucruri .
Nu mi se pare ok cum procedezi ,ma pui în dificultate cate o data ,si probabil nu doar pe mine ci si alte persoane care citesc aici sperand sa gaseasca un raspuns dintr-o experienta.

Eu asa am înteles sa fac raportat la situatia mea si tu îmi spui sau îmi sugerezi ca nu este bine si îmi propui in necunostinta de cauza sa maresc Ph-ul la 7 asta doar din cauza unui tabel informativ general. Spun asta pentru ca am remarcat ca nu vine din experienta ta aceste cuvinte si informati ci dintr-un loc unde cineva generalizeaza despre acvaristica.
ideea de forum este si ne ajutam din experienta si nu din cunostintele generale sau ale altor persoane care nu au amanunte si nici legatura cu hobby-ul nostru care se intampla aici. Probabil au doar banuieli, si atunci noi de ce mai cerem amanunte cand colegi de-ai nostri sunt in dificultate si au nevoie de sfaturi, probabil ca cineva se asteapta ca altcineva sa aiba o cunostinta care este biolog sau chimist dar nu acvarist ?

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2022 20:18:19

[Email]
flo77
Senior member

Joined: 16/02/2009 19:59:52
Messages: 1011
Location: Fish Room
IP:
Offline

Sunt doua feluri in care pH ul influenteaza ciclul azotului:
1. La pH scazut(teoria spune sub 6) bacteriile benefice mor sau isi micsoreaza rata de reproducere. Probabil ca asta este motivul ptr care fadds ti-a sugerat sa cresti pH. Parerea mea ca 6.8 este OK, nu merita sa alergi dupa o anumita valoare a pH.
Din pacate cantitatea si calitatea bacteriilor benefice nu o putem aprecia noi bazandu- ne pe experienta noastra. Cel mult ne putem baza pe experienta unor biochimisti care isi petrec majoritatea timpului co ochiii lipiti de microscop.
2. Amoniac/Amoniu La pH acidic ionii de hidrogen zburda liber prin apa asa ca amoniacul NH3 are posibilitatea sa sustraga un ion si sa devina amoniu(NH4) care este mult mai putin toxic. Raportul NH3/NH4 depinde de valoarea pH(cati ioni de hidogen sunt liberi).
Evident la pH bazic procesul este invers.
Eu unul zic sacontinuui sa faci ceea ce faci, Discutiile de pe forum au doar scop informativ. Nu trebuie sa urmezi sfatul nimanui daca informatie care ti se ofera iti pare a fi prosta sau nerelevanta.

Nu cumpar, nu vand, nu fac schimb. Nu insista.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com