[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Worship of the Stones  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Si a venit si filtrul ... si incalzitorul ... si substratul. A venit si Nano CO2 de la Tropica ... pina si bacteriile de la Prodibio.
Numai acvariul de la Eheim nu mai apare ! Ori am eu ghinion, ori logistica celor de la Eheim este la pamint!

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Si, asteptind acvariul, am tot citit si recitit "foaia de parcurs" recomandata de Tropica. Toate bune si frumoase insa am remarcat ca nu se face nici o referire la doua chestiuni esentiale :

1. Filtrarea : ce fel de filtru, ce fel de medii filtrante, cu sau fara aditie de bacterii, etc.?
2. Cind se pot introduce pestii ornamentali? Se fac referiri la mincatorii de alge, la Amanu, la Spiral, la SAE ... insa nici o referire la pesti ornamentali.

Evident, stiu ce trebuie si cind trebuie sa fie facut. Insa ce sa inteleg de aici : ca daca introduc 10 neoni in ziua 5 si mor, e vina mea? Sau ca daca folosesc un filtru
intern ieftin, cu un simplu burete in el si atit iar apoi am NO2 1, e vina mea? Hmmm, cam multe gauri negre. In fine, vom vedea.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
payti
Member
[Avatar]

Joined: 30/08/2017 20:03:43
Messages: 276
Location: Timisoara
IP:
Offline

Mda, cam multe chestii esentiale nespuse!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, cu putin noroc, miine dupa-amiaza ajunge acvariul. Sper ca Fan Curier sa se tina de cuvint si sa livreze simbata.
Legat de "foaia de parcurs" as fi dorit sa am detalii/recomandari mai cuprinzatoare. Oricum, voi presupune ca si
Tropica ia in considerare o buna filtrare biologica si introducerea pestilor dupa ce ciclarea este sfirsita, in baza
testelor clasice.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Fratilor, minunea mare : a sosit acvariul si mai e si intreg!
Asadar, la munca. Revin cu poze detaliate si reinitiez jurnalul in formatul "foii de parcurs " Tropica.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Day 1:
You have followed our instructions on start-up and planting (click on each to see more), and the aquarium is filled with water and the technique is connected.
Check the technique (is the pump running, does the switch on/off clock work?). We recommend that you start with only 6 hours light per day. If your lamp provides a lot of light, you should settle for 0,5 Watt per litre.
We recommend that you add CO2 to the aquarium, as this is the most important nourishment for the plants, and without the supply of CO2, many aquarium plants do not grow sufficiently. Depending on which plants you have chosen, we recommend different solutions (see CO2 solutions here).
Fast-growing plants ensure a good start-up and prevent algae problems (see list of supporting plants here). If you have not already bought some of these plants, we recommend that you do so within the first couple of days.
Postpone the supply of fertilizer, as the plants have brought their own "lunch pack" for the first 2-4 weeks.


Toate conditiile indicate de Tropica au fost indeplinite : amenajare, plantare, lumina, CO2, ... Am folosit substrat Tropica Plant Growth, sistem CO2 nano tot de la Tropica (setat la 10 bule pe minut, ca pentru plante medii), am setat lumina la 6 ore, cu o lampa cu bec de 20 w, am adaugat plante easy (Limnophila, Hygrophyla si Ludwigia) in spatele radacinii (dupa incheierea experimentului vor fi scoase, relocate si acolo va sosi o radacina plantata cu Bucephalandra si moss). Nu am fertilizat dar am pregatit Tropica Universal.

Iata pozele :


image

image

image

image

image

image

image

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Foarte frumos Silviu. O sugestie . Fie scoti piatra din dreapta ( eu asta as face - e prea mare si parca nu ii e locul - nu compenseaza neaparat partea dreapta) fie o inclini la cc 45 grade..
Daca o scoti poate muti piatra plata mica in locul ei . Sau una din cele doua care sint imediat linga ea in stinga .
Asta asa de amoru artei .

This message was edited 1 time. Last update was at 21/10/2017 21:04:51

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc, Gabi!
Da, si eu m-am gindit sa o inclin, pentru a da o tenta de ... fluiditate a ansamblului. Mi-ai citit gindurile.
Miine, ca deja s-a stins lumina!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Un detaliu de azi.

image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

O mica problema si o rugaminte ca sa o rezolv : de unde, din Bucuresti, as putea sa cumpar Oto si, eventual, SAE?
Nu stiu daca nevertebrate. ro ii poate livra in timp util si simbata e ... ziua 10! Voi fi in Bucuresti joi si vineri, la Indagra,
asa ca pot sa-i ridic personal sau poate veni un coleg sa-i ridice.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
atache2000
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/01/2017 14:56:43
Messages: 99
Location: bucuresti
IP:
Offline

Suna la Coralis si vezi daca au pe stoc https://www.facebook.com/coralis.ro/
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

atache2000 wrote:Suna la Coralis si vezi daca au pe stoc https://www.facebook.com/coralis.ro/


Multumesc!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
atache2000 wrote:Suna la Coralis si vezi daca au pe stoc https://www.facebook.com/coralis.ro/


Multumesc!

OK, i-am rezervat. Multumesc inca o data!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca nu ai mai avut SAE si deci nu stii cum sunt, eu te sfatuiesc sa nu iei SAE.

daca ai BBA intr-un acvariu mic, e mai eficient sa dai cu easy carbo direct pe ea decat sa iei SAE.
asta pentru ca SAE mananca BBA doar daca sunt pui si inca nu s-au invatat cu alte surse de mancare.

deci sa zicem ca isi fac treaba, dar doar o data, la inceput. Nu te gandi ca daca ai SAE nu o sa mai ai BBA niciodata in acvariu, ca de la o anumita varsta incolo SAE mananca excelent mancare obisnuita de pesti.

si pentru ca mananca atat de bine, se fac foarte mari in relativ scurt timp (vreo 6 luni) - mari adica in jur de 10 cm si peste.
iar pentru ca sunt foarte mari si foarte energici, devin foarte enervanti, in my opinion.

iar cand sunt mari nu-i vrea nimeni, in caz ca te gandesti ca o sa-i donezi.

This message was edited 2 times. Last update was at 24/10/2017 09:15:29




Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Multumesc frumos pentru sfaturi, Humbert!

Stiu, am avut SAE in acvariul de 100 de litri. Mi-au facut praf gazonul insa au facut o treaba foarte buna pina la urma. Cind s-au facut mari i-am donat.
Planul este sa iau vreo 4-6 bucati, sa-i tin 6 luni (cum spuneai si tu, am remarcat ca dupa ce cresc nu mai au treaba cu algele) apoi ii donez. La Birlad este o
gradina zoologica unde sunt si acvarii iar directorul este un vechi prieten de-al meu. Are spatiu sa-mi gazduiasca SAE fara probleme.

Legat de alge, in acvariul de 100 de litri nu au mai aparut (cel putin nu sunt vizibile). Au mai ramas GSA pe care o tin sub control cu melci si Oto si cam atit.
Oricum, nu ma astept la aceeasi evolutie in 400 de litri si eu acolo am nevoie de SAE. In acvariul acesta nou nici nu ma gindesc sa-i introduc. Insa nici carbon
lichid nu mai folosesc in viata mea, nu vreau sa mai bag substante chimice in apa. Numai probleme am avut cu el.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/10/2017 09:26:16


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

na bine, la 400 de litri merg, mai ales daca ai cui sa-i donezi.



Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Day 3: 
Change up to 50 % of the water (see guidance in water change). 
Put shrimps and snails into the aquarium to prevent algae problems. We recommend 1 Amano shrimp per 5 litres of water in the start-up period. You might also add e.g. posthorn snails and other shrimps that also eat algae (see list of algae eaters here). Be aware that the legislation in your country perhaps prescribes that you cannot put animals in the aquarium until later after the start-up. 


Am schimbat exact 50% din apa (masurata cu cana gradata de doi litri) folosind numai apa de osmoza (in acvariu am exact 37 litri de apa, util). Am introdus 8 Amano, 10 Red Sakura, 6 Black Cristal si un mic consortiu de Carbon Rili si Red Rili (multumesc Seba) plus 4 Spiral Horn din stocul fostului nano. Am verificat legislatia atit cit am putut de bine, nu am gasit referiri la acel aspect, mentionat in textul Tropica. CO2 l-am reglat la cca. 8 bule/minut; cred ca e suficient pentru plantele pe care le am.

Crevetii s-au raspindit binisor prin acvariu si sunt destul de activi. Vad ca acum, cind postez aici, a inceput sa le revina "culoarea in obraji". Neavind inca alge, le-am introdus putina mincare (de acum monitorizarea NO2 devine esentiala pentru ca am un aport de materie organica in apa si de o maniera destul de brusca ... si o alta lacuna in recomandarile Tropica, desi mentioneaza mai incolo pericolul "overfeeding"). Apa prezinta o foarte discreta ceata, probabil ca efect al schimbului de apa. Verific acest aspect peste citeva ore, pina se stinge lumina. Am incercat sa inclin piatra din dreapta, dupa cum mi-a sugerat Gabi insa am aminat manevra pentru ca gazonul nu este bine fixat in acea zona.

In urmatoarele 2-3 zile verific calitatea apei; daca apar probleme, voi lua o decizie pe loc.

Iata citeva poze :

image

image image

image

image

image image

image image

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
lukitza
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 13/09/2012 11:15:53
Messages: 1591
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Cele 2 pietre din dreapta parca zgarie putin retina, in rest arata foarte bine.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Da, cred ca dupa ce se inradacineaza bine gazonul si mut plantele din spatele radacinii, le fac suport pentru Anubias. Am masurat si incap perfect acolo.
Multumesc pentru sfat si apreciere!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Prima problema!

Sistemul CO2 Tropica cu difuzor 3 in 1 si reductor. Am dat o fuga pina acasa sa maninc si am inspectat si acvariul.
Dimineata l-am fixat la aprox. 8 bule/minut. Cind am ajuns acasa cred ca scotea doar 2 bule/minut. Am incercat
sa maresc presiunea si ... robinetul de reglaj a sarit ca si cind s-a terminat filetul iar in acvariu era ceata.
Apoi furtunul a sarit din difuzor datorita presiunii prea mari. Am reusit sa-l string la loc dar atunci nu mai genera bule!!!
In fine, am reusit sa-l aduc undeva la 6-7 bule/minut si atit. Ma intreb ce se intimpla daca mai sare o data si nu sunt cu
mina pe el. Auzisem de aceasta problema insa acum am vazut-o cu ochii mei. Se pare ca cei de la nevertebrate. ro il vor inlocui.
Sper sa am mai mult noroc a doua oara.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com