[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
A mea pisica... imensa  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

se pare ca Purecila va fi readoptat de trasalica,acest lucru fiindu.i datorat lipsei mele de timp pt a merge la veterinar cu el cat si a bugetului stagnant pe minus de care dispuna pana pe data de 15. Cum ziceau marii intelepti odinioara:"daca iubesti pe cineva,il lasi sa plece",asa il las si eu pe "Puletzila" sa se duca la cineva ce sper ca ii va oferi cel putin ce i.as fi oferit eu(iar eu aveam planuri mari cu el ).
Eu sunt si voi fi la munca astazi,dar Purecila asteapta cu drag pe trasalica sa ii prezinte noua lui casa....asteptam pozele cu ei in viitorul apropiat

This message was edited 1 time. Last update was at 03/07/2017 13:55:50


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sincer sa fiu, daca stiam ca este de dat, il luam eu. Prea zici ca este frate cu Norocel al nostru si de varsta apropiata. Ce-mi era unul ce mi-ar fi fost doi

Oricum, sa fie intr-un ceas bun, sa aiba sanatate si viata lunga, iar colegul trasalica sa se bucure de nazbatiile lui
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu era de dat,chiar NU ERA ! insa...ma gandii la propunerea lui trasalica si...o interventie cat mai rapida asupra pisicului este cea mai buna alegere,oricat as vrea sa fiu eu acela ce il va creste...

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Iti multumesc domnule! :X deseara intru in posesia pisicului. O sa ii fie tare bine :X, o sa revin cu poze cand suntem doar noi bajetii )... De abia astept :X...

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Salutare, va fac cunostinta cu Ichi, deja facem la litiera, mancam sanatos, azi urmeaza sa fie dus la veterinar. Cateva poze ca sa il cunoasteti )

image

image

Si dupa putina joaca aratam asa )

image

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2017 08:41:23


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

au mor ! stiam eu ca nu trebuia sa il dau ))

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu i-ar strica si o baita, dar asta tot dupa ce se mai intremeaza!
Iti recomand sa folosesti un smapon cu clorhexidina (atentie la doza) pentru a elimina
si eventualele probleme de pe pielea jucariei de plus!

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2017 11:30:43


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

i.am facut eu o baita,putin cam artificiala,dar asta din cauza ca e mic si nu stia ce se intampla,mi.a parut rau de el sa il tin mult in lighean in timp ce aruncam cu apa calduta pe el.am folosit un gel de dus pt catifelarea pielii ))

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Sa nu mai faci niciodata una ca asta! Gelul de dus pentru uz uman, ca si sampoanele, sunt interzise la animale.
Textura pielii animalelor difera semnificativ de cea a oamenilor. Majoritatea au o piele mai compacta, fara
glande sudoripare. Poti sa-i provoci o dermatita de contact de toata "frumusetea". Asteapta sa se mai refaca
si il imbaiezi cu un sampon special pentru animale (iti spuneam de cel cu clorhexidina) care protejeaza pielea
pisicutului si nu o usuca sau ingrasa excesiv. Chiar si asa, blana trebuie foarte bine clatita, in doua ape.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

nu stiam ca e atat de grav,stiam doar ca ii poate aparea matretica. i.am dat cu gel din acela mai mult sa faca spuma sa sara puriceii din el,urmand ca la o baita viitoare sa ma apuc cu tot ce trebuie cat si cu hrana mai potrivita. ideea a fost ca toate actiunile mele au fost la urgenta pt a putea sta cu el in pat si in brate,si a nu muri de foame pana a2a zi cand i.am cumparat whiskas jujuniorel fiind adoptat noaptea de pe strada,o mica baita-repet-artificiala(pt ca am pus putin gel de dusulet) a fost cu gandul sa nu ii faca nici prea rau dar nici sa stea imputit in casa acum pisicu este la trasalica, si sunt sigur ca va avea grija de el asa cum trebuie

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Nu am vrut sa te dojenesc, vreau doar sa-ti dau sfaturi pertinente, acolo unde ma pricep.

Oricum, tine minte pentru viitor : ca sa scapi de purici un animal care nu poate fi tratat,
este suficient sa-l scufunzi in apa. Puricii, ca majotritatea insectelor, au un sistem respirator
organizat in forma unei retele de canalicule care strabat tot invelisul corpului, indeosebi abdomenul
si membrele. Prin miscarile corpului si a membrelor, reteaua se ventileaza si astfel are loc schimbul
de gaze. La insectele care au cefalo-torace si abdomen, vei vedea ca abdomenul este segmentat si se misca
ritmic (de ex. albinele si viespile). Cele care au aripile membranoase acoperite cu elitre (aripile chitinoase de protectie)
cum sunt radastile, unicornii sau carabusii, acestea deschid ritmic elitrele si intind aripile, mai cu seama in perioadele calde,
si astfel obtin ventilatia necesara, s.a.m.d.

Asadar, simpla scufundare a animalului in apa este suficienta ca, in citeva minute, puricii sa moara.
Metoda nu este valabila pentru acarieni sau alte insecte inrudite cu acarienii, pentru ca acestia pot
supravietui destul de mult timp fara aer.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hei,suntem pe un forum de acvaristica,aici nu ne dojenim intre noi ci ne sfatuim agresiv ca data viitoare sa nu se mai repete stai linistit ca nu am luat.o absolut deloc ca pe o cearta si daca as lua.o stiu sa o iau ca pe ceva constructiv. Nu stiam faza cu scufundatul,puteam sa jur ca sunt ai naibii de rezistenti puriceii la apa,asa ca...mna,cu ocazia asta aflam toti ceva nou pt noi.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:... Nu stiam faza cu scufundatul,puteam sa jur ca sunt ai naibii de rezistenti puriceii la apa,asa ca...mna,cu ocazia asta aflam toti ceva nou pt noi.


Ce naiba mai sefule... ai vazut tu pesti cu purici???


Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Poate in acvariile marine, o pisica de mare

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Oameni buni , va dati seama ca am spalat iar animalutul, cu ce trebuie , au cazut ceva puricei cam 5 grasi ), cred ca mai are unul, ca se mai scarpina, o duce bine juniorul, de abia astept deseara sa ii fac deparazitarea sa stau linistit si sunt sigur ca si el. Hehe, o sa mai revin cu poze

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

da' chiar. pisica de mare de ce nu are purici de balta ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

paradoxx wrote:da' chiar. pisica de mare de ce nu are purici de balta ?


Au si puricii mândria lor....

This message was edited 1 time. Last update was at 04/07/2017 16:03:43

Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

trasalica wrote:Oameni buni , va dati seama ca am spalat iar animalutul, cu ce trebuie , au cazut ceva puricei cam 5 grasi ), cred ca mai are unul, ca se mai scarpina, o duce bine juniorul, de abia astept deseara sa ii fac deparazitarea sa stau linistit si sunt sigur ca si el. Hehe, o sa mai revin cu poze


Sper ca deparazitarea o faci la un veterinar. Iar daca acel veterinar i-o va face cu Cestal sau alte pastile, refuza!!! Schimba-l.

Uite asa arata deparazitarile la al meu.
image

Vad ca î si â accepta

This message was edited 3 times. Last update was at 04/07/2017 16:14:03

Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Este medicul veterinar al "familiei", el stie mai bine ce sa ii dea, este meseria lui, o sa tin cont de ce ai zis. Mersi,

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com