[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"African de Baragan" (540litri) + sump (200 litri)  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

si acum cateva poze cu pestanii (nu prea ma pricep la foto. mai exersez poate o data cu cresterea pestilor devine si fotograful mai bun, sper...)
[Thumb - pest 3.JPG]

[Thumb - pest 2.JPG]

[Thumb - pest 5.JPG]

[Thumb - pest 4.JPG]

[Thumb - pest 1.JPG]


dj.mitu 0722591999
[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

smilie Foarte bine a iesit totul,decorul,lumina ,pestii. Am bagat si eu 2 pestisori in bazin in dimineata asta .....

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Nu m-am putut abtine sa nu dau un comment....Excelent.Ai cu ce te mandri

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
johnny
Senior member
[Avatar]

Joined: 04/03/2012 14:39:28
Messages: 665
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte tare bzinul
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Nu prea sunt eu cu africanii dar chiar imi place ce a iesit acolo, un plus pentru "roca" inverzita
[Email]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

Lista pesti

9 - labidochromis caereleus
8- pseudotropheus demasoni
6 - aulononcara firefish red dragon
6 - pseudotropheus socolofi
6 - melanochromis maingano
4 – cyrtocara moori
6 – pseudotropheus Estherae
8 – pseudotropheus acei msuli
6 - Metriaclima Lombardoi

Si pentru ca-mi plac am mai cumparat si adaugat in acvariu si urmatorii…

6 – protomelas red empress
4 – astotilapia Latifasciata
4 – hemichromis lifalili
pt astia adaugati cred ca o sa primesc niste bobarnace dar sunt superbi…..

Total 73 pesti prezenti (sper ca am adunat bine)

Mai vreau 6-8- pseudotropheus Flavus (i-mi plac la nebunie)

Dupa 7-8 luni cand se vor apropia de maturitate o sa fac o selectie iar restul pestilor ii voi dona.

Probabil este cam mare numarul de pesti, nu ma supar si astept sfaturi legate de nr. de pesti si speciile asociate aici.

dj.mitu 0722591999
[Email]
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

nebunie totala !
imi place

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

miticalimona wrote:Dupa 7-8 luni cand se vor apropia de maturitate o sa fac o selectie iar restul pestilor ii voi dona.

Asta este, din pacate, o atitudine nepotrivita a acvaristului de ciclide africane. Iau multi, supra-aglomerez bazinul, ca oricum sunt pui, mai dispersez agresivitatea, cresc si apoi fac selectia.
Problema este urmatoarea: da, ei cresc. Dar, in conditii de supra-aglomerare nu vor exprima niciodata un tipar si-o dezvoltare corporala caracteristica speciei. In general raman mai mici. Ca un exemplu...arareori, dar extrem de rar am vazut P. demasoni de 8 cm lungime, adica acel caracteristic al speciei.
Iar una dintre cele 5 linii directoare pentru tratamentul uman al pestilor (binecunoscuta animal welfare) este "Libertatea de a-si exprima un comportament normal"...crezi ca e posibila la ciorba care o ai tu ? ...aceasta linie presupunand de fapt, in cazul pestilor, densitatea adecvata a populatiei si bazine cu dimensiuni, forma si substrat adecvate. Da, stiu; acvaristul isi vede pestii jucausi, inotand fericiti in apa, mancare adecvata, considera ca e totul ok. Nu ia insa in seama interactiunile interspecifice daunatoare, adica tocmai acelea care, considera proprietarul, duc la dispersia agresivitatii.
Eu zic ca ar fi ideal sa te hotaresti inca de acum ce vrei in bazin, sa faci selectia si sa asiguri pestilor conditiile optime de dezvoltare.

This message was edited 2 times. Last update was at 31/03/2015 07:46:55


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

O informatie foarte utila si la timp !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
elven
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 21/03/2011 20:08:34
Messages: 1873
Location: Constanta
IP:
Offline

si eu am avut africani si mi se pare un pic exagerat acum sa ii dam in cap la faza asta....
pestii omului par sanatosi si ingrijiti.... si in plus a zis ca ii doneaza si cine stie da sansa unui alt acvarist sa se bucure si el de cativa pesti.

eu am vazut exemplare de demasoni de ex care erau rahitici intr-un bazin de 200L in care statusera multa vreme, iar cand au fost bagati intr-un bazin de 1000 au crescut imediat la dimensiunea la care trebuiau sa ajunga pentru varsta lor.

My "Black Water" reef 300L
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/28045.page
image
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

elven wrote:mi se pare un pic exagerat acum sa ii dam in cap la faza asta....

Interventiile mele care vizeaza bunastarea pestilor nu urmaresc datul in cap nimanui...pur si simplu vizeaza corectarea unor mentalitati. Da, stiu, e greu. Mai ales ca se marjeaza mult de tot, inca, pe ideea ca se poate si asa. Oare de ce acvaristii de "apa sarata" nu aplica acelasi sistem?...se poate si asa....73 de pesti, micuti, in 500 de litri...?! Ca oricum, cand ajung la 10 cm mai donez din ei...si dau sansa si altuia...In fine, adesea cand scriu pe forumuri am senzatia de donquijotism.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Mitica , ai ceva noutati si pt noi ?

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
MaroKanu20
Junior member

Joined: 24/09/2013 22:23:01
Messages: 47
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pare foarte natural imi place.Cred ca este unu din cele mai frumoase acvarii cu africani din punctu meu de vedere multa bafta in continuare !!!
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

vreau si eu cateva sfaturi de la cei cu mai multa experienta, este prima vara pentru acvariul meu cu africani si temperatura oscileaza intre 27-28C, care este limita de siguranta si ce ar trebui sa fac pentru a le asigura africanilor mei conditii ok in timpul verii (urmeaza sa plec si in concediu cam 10 zile asa ca astept sfaturile voastre cu nerabdare)
acvariul in rest este ok, nu am avut probleme cu pestii, am mai donat cateva exemplare colegului elis, cateva femele au fost gusate dar nu am fost pregatit sa le ajut (lucrez la un bazin pt maternitate), promit sa pun si poze dar dupa ce ma intorc din concediu (vara stau foarte prost cu timpul liber)
multumesc inca o data pe aceasta cale celor care m-au ajutat cu sfaturi si idei la proiectul meu, bean animal-ul, sump-ul, schimbul la picatura si materialele filtrante sunt de un foarte mare ajutor, practic este ceea ce mentine echilibrul in bazin, fara aceste solutii cred ca totul ar fi fost doar o munca in zadar.
MULTUMESC pentru ajutor (mitica si africanii din baragan)

dj.mitu 0722591999
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Temperatura incearca sa o duci la 25 pe cat posibil,mai ales daca te pricepi la inventii de-astea,iti recomand si tie ce am recomandat tuturor: Coolere de PC conectate la diferite : ori prin USB,ori pe pc direct,ori priza cu intrerupator vezi tu.Dar consider ca e varianta cea mai ieftina si practica.Temperatura de 27-28 asa cum a zis si D.nul KOala accelereaza metabolismul pestilor,facandu-i sa imbatraneasca mai rpde...Traiesc,dar mai putin

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

N-au nici pe 'reaku, du-te in concediu si nu-ti face griji!

- la temperaturi mai mari (ma rog, sper sa n-ai patruj' de grade in apa! ), le creste metabolismul si "imbatranesc" mai repede...
- de asemenea, toate procesele bio-chimice din acvariu se accelereaza. Adica, alge mai multe pe pietre si sticla.
- fara discutie, pestii stau 10 zile nemancati... deci, nu lasa pe nimeni sa-i hraneasca in perioada asta.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
adrian_d
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/07/2014 10:13:14
Messages: 28
Location: Craiova
IP:
Offline

Un update ceva !? Cum mai merge treaba?
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

am si eu o dilema daca ma puteti ajuta
si anume daca stiti ce peste este acesta, eu il am de un an acum are 5 cm
a fost primit ca si delfin (cyrtocara mori)
va rog sa ma lamuriti
multumesc
[Thumb - DSC_0616.JPG]

[Thumb - DSC_0620.JPG]

[Thumb - DSC_0621.JPG]


dj.mitu 0722591999
[Email]
miticalimona
Member

Joined: 03/09/2014 14:18:38
Messages: 127
Location: urziceni - ialomita
IP:
Offline

pana lamurim problema cu pestele ce il avem de identificat
iata si cateva mici noutati
[Thumb - DSC_0135.JPG]

[Thumb - DSC_0132.JPG]


dj.mitu 0722591999
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Frumosi pestiucii. Weekend-ul asta il vad pe viu, caci vin in vizita la batrani

Mama prostilor e mereu gravida!
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com