[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
18l pentru creveti  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

nu stiu sigur,dar cred ca este Blyxa aubertii sau Blyxa japonica,sau poate ma insel
[Email] [MSN]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

xeroxclona wrote:am renuntat la red crystal,ereau prea sensibili si necesitau o atentie si timp mai mare


Ce ai patit cu ei mai exact? (te intreb pentru ca ma intereseaza acesti creveti pentru un setup in viitorul relativ apropiat)

Referitor la acvariu, tot mi se pare cam mic pentru numarul ala de neoni. Banuiesc ca 37 litri e volumul brut.

Planta aranjata in forma de V e Blyxa japonica.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Si eu care credeam ca-i chinui pe cei 30 de neoni ai mei in 250L de apa
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

din pacate crevetii au decedat incet, incet unul cate unul,sunt ff,sensibili,eu m-am grabit sa-i cumpar neavand acvariul ciclat. ,iar neonii sunt 32,dar sunt acolo toti doar de 10 zile,avand inca un acvariu de 54 litrii la ciclat,in cel de 37 nu aveam decat 12buc. neoni briliant nu cunosc exact denumirea lor,iar in cel de 55L,20 Paracheirodon innesi
[Email] [MSN]
daniel12
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/12/2011 15:58:38
Messages: 855
Location: Bucuresti/Dr.Taberei
IP:
Offline

Nu cred ca ai prin ideea. Ai un acvariu suprapopulat. Eu m-as hazarda sa zic ca si cel de 54L este prea mic pentru 32 de neoni. Chiar si impartiti tot da cu virgula
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

1 neon / L =ok ,1 neon/2L= si mai ok
[Email] [MSN]
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

normal este recomandat un neon la 5l de apa,dar se pate si unul la 2-3 Litri,asa daca pui 10 bucati in 50 Litrii nu au niciun efect,ei umbla in banc si se simt mult mai in siguranta,se vad si bine ,sunt mult mai grupati
[Email] [MSN]
M.Mihai
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/02/2010 14:59:48
Messages: 632
Location: BUCURESTI P-ta Sudului
IP:
Offline

daniel12 wrote:Nu cred ca ai prin ideea. Ai un acvariu suprapopulat. Eu m-as hazarda sa zic ca si cel de 54L este prea mic pentru 32 de neoni. Chiar si impartiti tot da cu virgula
eu nu am spus ca sunt toti pentru 54Litri,am 13 buc DIAMANT in cel de 37L si 20 Paracheirodon axelrodi in cel de 55L cand va fi ciclat bine
[Email] [MSN]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Probabil s-a desfiintat acvariul de atunci, dar crevetii au murit de la valorile apei.
CRS nu rezista la ph mai mare de 7, iar caridina din sulawesi nu rezista la ph 7, daca ph-ul este mai mic de 7.5 ,mor.Un crescator ii tinea pe un forum la ph 8, care este cel mai recomandat pentru ei, inclusiv 8.5, si duritate de 8-15 GH.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com