[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
The Lost World  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

N-am avut alta solutie, decat sa scap de pui ... ma simt ca naiba, dar nu am avut ce face... am sunat in 2 locuri unde aveam sperante... am fost la muzeu, am fost la cele 2 petshopuri din oras... asta e data viitoare nu voi mai lasa icrele ... plm...

The Lost World - 2017
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

asta e problema dintotdeauna la noi acvaristii...ne bucuram de pui,vedem toate ciclurile de evolutie pt ca la final sa nu avem cui sa ii dam. Nu am fost nevoit vreodata sa arunc pui,mai ales atatia pt ca am razuit icrele din timp,chestie pe care mai mult ca sigur o vei face si tu. Nu fii prea trist,sunt sigur ca ti.a fost f greu,dar ai facut.o pt oscari. Noi suntem lg tine,iar asta ma indeamna a te "OBLIGA" sa tii oscarii acum ca nu mai ai pui ^^ Trebuie !

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Puteai face o despartitura la acvariu si sa-i lasi cu puii
[Email]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Eu tin intotdeauna un geam despartitor pe care sa il pot monta la nevoie. E taiat cu 1 cm mai mic decat latinea acvariului. Il bag asa in acvariu si il impanez cu niste bucatele de furtun.
Putea fi o solutie provizorie ca puii oricum trec.
Nu fi necajit ca asta e ca o selectie naturala. Nu ai avea cui da nici 30 de pui, ce sa mai zici de 3-500.
Pe de alta parte daca aveai doar perechea in acvariu e posibil sa o fi agresat masculul pe ea mai devreme sau mai tarziu. Masculii sunt mai doritori sa depuna si femelele nu fac fata, vezi cazul de la Koala si el avea doua doritoare. Asa cu oscarii in acvariu masculul a fost distras.
Oscarii sunt blajini in comparatie cu majoritatea ciclidelor americane, a la long, doar un acvariu foarte mare i-ar salva.
Daca ai ajuns de curand pe la acvariu in Constanta, probabil ai vazut ca sunt si cativa oscari in acvariul central. Traiesc dar e vai de capul lor, nu misca unul fara permisiune de la vecini.Tot acolo e un Jaguar matur cca 35-40 de cm, iti dai seama ca nu sunt multi pesti care i-ar face fata in acvariu.

Io la teorie-s bun, dar la mixul meu in curand o sa o incurc. Am 4 Oscari la vreo 25, 10 Red Terror intre 12-20 de cm si vreo 7 Jaguari de cca 5-10 cm. Cum mutarea se amana din motive financiare, sa vezi ce permutari o sa trebuiasca sa fac .

PS: cred ca lipseste maestrul Koala, da cum vine iti zice el "told you so". Si vine si cu citate.
[WWW]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

M-am gandit si la asta... dar trebuia o despartitura perfecta, ca sa nu poata trece puii ca apoi se intamplau altele... puteam sa ma gandesc la ce va fi si sa rad icrele din start, dar mno... ieri trebuia sa bag eu mana in acvariu sa il mai sperii pe jaguar... sa o misc in viteza ca sa nu ma muste... si femela asa mica cum e ea, e dracoasa rau... acuma e din niu totul normal in bazin... ramane doar intamplarea nefericita... ...

The Lost World - 2017
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

@ Dan, in timp ce scriam raspunsul ai scris si tu ... stiu bazinul tau, il urmaresc de mult, cu toate ca nu stiam ca ai si Jaguari ... probabil is mai noi... ma gandesc sa donez undeva, daca reusesc femela... sau mai rau fac? Ideea e ca m-am atasat si de ei... nu chiar la fel cum sunt atasat de oscari pe care i-am crescut de la 5, 7 cm, dar imi plac mult si astia... cat nu sunt in "mod depunere" e totul ok, nici nu ii baga in seama pe oscari... cand pregatesc locul, si depun devin mai agresivi, dar fara atacuri nasoale, doar ii tine la respect si la distanta... o data aparuti puii atunci a inceput jihadul... dar pe viitor, dupa ce apar icrele scap de ele si gata...

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bah, parerea mea e ca bazinu' ala "nu-i incape pe toti". Indiferent ce-ai face.
Pur si simplu, acolo e vorba de "nevoia de spatiu vital" - de suprafata care le sta lor la dispozitie.
Volumul de apa nu are nici un fel de importanta aici (atunci cand vorbim de agresivitate).
Pestii au nevoie "sa nu se calce pe coada", iar la tine e inghesuiala mare.

- Jaguarii vor creste, cel putin pana la dimensiunea astronotusilor... eu nu cred ca se vor face de treij' de cm, dar oricum vor fi mult mai rapizi / agresivi decat "blajinii" oscari.
- In perioada lor "de depunere", o sa ai mare scandal in bazin... astronotusii o sa stea numa' pe sus, pe la colturi, stresati si fututi.
- Eu nu te sfatuiesc sa le scoti piatra cu icre (ma refer la Jaguari), pentru ca masculul o sa vrea sa depuna imediat, iar femela "n-o sa aiba" icre. E risc mare sa ti-o omoare.
- Masculul meu de Vieja si-a omorat femela intr-o situatie similara oarecum: puii "proaspeti" au fost mancati de catre puii "vechi", asa ca masculul a obligat femela sa depuna iar... aia nu mai avea icre, asa ca a batut-o pana a omorat-o.
- Parerea mea este ca puii trebuie lasati acolo, cel putin pana cand incep sa "se imprastie"... masculul o sa fie obligat sa-i supravegheze si o sa "fugareasca" astronotusii, in loc sa-si bata femela.

Sincer, eu cred ca trebuie sa scapi de unii dintre ei, daca vrei sa ai oarecum "liniste" acolo.
Fara sa vreau sa incep cu "haha, ti-am zis eu! ", sa stii ca achizitionarea jaguarilor nu a fost o idee inspirata.
Bazinul meu are 2 metri lungime si ai vazut ca e plin de lemne. N-ai zice ca un peste nu are un' sa se-ascunda... si, cu toate astea, femela de Vieja nu a scapat de agresivitatea masculului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

+1 koala, trebuie sa scapi ori de jaguari ori de oscari, eu as tine oscarii nu doar ca I-ai crescut si esti atasat de ei, dar pentru jaguari e mic bazinul oricum, in conditii optime ajung la 60 de cm

This message was edited 1 time. Last update was at 28/06/2019 11:17:46

[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Multumesc de sfaturi ... o sa mai incerc sa vad, poate reusesc sa dau undeva Jaguarii... chiar daca imi plac, imi place ca au o gura cat casa poporului, si au si o infatisare rea si agresiva... dar mno cand n-ai ce face, apai n-ai ce face...

Dar mai am si o intrebare, daca reusesc sa dau Jaguarii... am fost pe la petshop azi ca deh e acolo langa locul de munca... si am vazut 3 oscarei vum aveau deobicei, dar si in unu din acvarii un oscar albino mai mare... gen 15 cm, imi cam era mila de el acolo in acvariul ala mic... daca/dupa ce reusesc sa dau jaguarii pot sa-l bag aici cu astia ai mei? Sau ar fi prea multi, sau si-ar lua omor, fiind practic jumatate cat ei?...

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ref. oscarul albino... o sa fie "pus la colt" pana cand invata care este ierarhia grupului. O sa invete care "e locul lui" si o sa fie acceptat in grup.
Nefiind matur dpdv sexual, nu o sa fie probleme serioase. Inca!

Totusi, in momentul in care vei avea acolo o pereche stabila si agresiva care o sa vrea sa depuna / sa ingrijeasca puii, atunci vor incepe problemele.
Acu' ce sa zic... daca pestele e frumos si iti place, atunci adu-l acasa... poate ai sansa sa creasca repede si sa se cupleze cu unul din ai tai.
Altfel, pe termen lung, bazinul ala nu suporta mai mult de o pereche mare si "producatoare" de pui.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Salutare intrebare la voi, mai ales pentru maestru... daca pastrez o pereche de Oscari, si doar masculul Jaguar, e ok?

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, poa' sa mearga... perechea de Oscari poa' sa faca fata unui mascul de Jaguar.
Intrebarea este DE CE? Adica, ceva riscuri tot exista.... de ce vrei sa te complici?

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Pai imi place mult dihania... inca nu am reusit sa dau nimic oricum... dar imi place masculul asta... a crescut mare si frumos... la lungime e deja cat oscarii... la inaltime e constructie diferita ... eu ma gandeam ca daca e singur si nu mainare femela, cu care sa depuna nu ar fi probleme... si ma gandeam la tine, cand ai adus femela de Labiatum care sa mai ia din agresiunea masculului de Synspilum catre femela. Jaguarii astia cat n-au icre, n-au nici o treaba cu oscarii mei. Dar daca zici ca e mai bine fara o sa incerc daca reusesc cumva sa ii dau amandoi ...

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai, daca iti place, atunci tine-l... si vezi tu cum evolueaza situatia. Stai cu ochii pe ei.
Eu am adus femela aia de Labiatum cu un scop, da' uite ca a iesit altceva.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Am inteles o sa vad eu, momentan sa reusesc sa gasesc cui sa ii dau... la voi la Bucuresti e relativ mai usor, aici, din parti )... dar masculul daca ramane singir, nu devine frustrat sexual si se razbuna pe astia? ca repet e liniste si armonie in acvariu cat timp nu au icre jaguarii, nivi nu-i baga in seama pe oscari, e ca si cum nu ar exista )

The Lost World - 2017
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Teoretic, masculii "se agita" doar in prezenta femelelor. Cam ca la oameni. ... deci, atata vreme cat Jaguarul ala e singur, ar trebui sa fie potolit.
Singurele probleme vor fi in momentul in care perechea de Oscari o sa depuna icre. Parintii vor vrea sa-si protejeze progeniturile si vor incepe sa fie "smecheri" cu Jaguarul.
Atunci o sa vezi CARE pe CARE si CINE e mai tare.

- eu as pregati de pe acum o bucata de geam/plexi pe care sa o folosesc ca "despartitor".
- in cazul in care situatia devine tensionata, pui geamul intre ei si lasi Jaguarul intr-o parte.
- ar trebui sa fie in regula.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Artur! Lasa abureala si pune mina si mai baga citeva poze din alea ... stii tu cum!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Silviule, cu dedicatie pentru tine, doar cateva poze nu tare stralucite ca nu prea au cooperat pestii Sper totusi sa fie ok.

image image image

image image

The Lost World - 2017
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce dihanii faine
cred ca acum iti mananca degetele daca ti le prind
cum a zis ocean.... ca uleiul de cuisoare amorteste pestele...daca nu se potolesc, aplica-le un tratament cu ulei de cuisore sa vezi ce liniste e....

This message was edited 2 times. Last update was at 14/09/2019 00:00:41


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com