[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hidra de apa dulce  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
Daniel32
Junior member

Joined: 12/10/2007 15:41:07
Messages: 36
Location: Galati
IP:
Offline

Intr-unul din acvarii an colonii de hidre. A mai patit-o cineva...cum se scapa de ele. Prezinta pericol pentru pesti?
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Colonii de Hidra tot mai apar prin acvarii atunci cand sunt introduse elemente noi: plante, melci, pesti.
In mod normal sunt inofensive pentru pesti, dar in acvariile de reproducere pot produce probleme.
Se scapa destul de greu de ele. In primul rand, nu fa greseala de a le curata de pe geamuri si alte elemente prin raschetare / spalare / indepartare manuala pentru ca fiecare bucatica de hidra rupta va genera o alta, noua, pentru ca se reproduc si prin inmugurire.
Ca medicatii poti folosi derivatii benzimidazolici, cum este flubendazolul (Dactycid, Flubenol) sau albandazolul.
Daca te hotaresti sa faci asa ceva (ideal cu scoaterea pestilor si melcilor din bazin) discutam de doze.
O alta metoda ar fi cresterea temperaturii apei din acvariu pana la 45 grade, bineinteles, fara vietuitoare in el.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Eu am folosit acum vreun an drontal plus, da' nu mai stiu doza care trebuie. Oricum am folosit doza dubla. Nu mi-au murit pesti sau creveti dar s-a deciclat rau acvariul dar macar de hidre am scapat.

Am mutat topicul la nevertebrate de apa dulce.

865
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Eu am folosit SERA Duracell Plus De 9 volti.

Glumeam. Dar in afara de SERA si de Plus, restul e adevarat.

Metoda cred ca o gasesti pe forum daca dai search. (Daca nu o gasesti, zi-mi, desi e destul de intuitiva). Merge si fara sa scoti vietatile din acvariu.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com