[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
back to the drawing board  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut si felicitari pt forum (este cea mai buna resursa de acvaristica pe care am gasit-o de cand ma chinui cu pestii mei)!

In momentul asta am un acvariu de 40 de litri in care realizez ca am o ciorba totala din putini pesti care au supravietuit, plante si melci. Povestea incepe in urma cu multi ani evident in Obor unde un vazator inconstient mi-ar fi vandut si pe masa si pe tasu ca sa ia bani de la mine, asigurandu-ma ca e totul ok. Probleme au fost de tot felul si am ingropat (inecat) sume considerabile. Aveam o carte a unui profesor universitar din care nu am inteles mai nimic, si am mai cumparat cartea aceea din cora care doar m-a ajutat sa identific partial ce specii am in acvariu (borcan dupa standardele voastre).

Forumul asta m-a ajutat enorm, de acum 3 luni cand am inceput sa il devorez pot spune ca nu am mai avut decat un singur deces (inevitabil) si calitatea apei s-a mai imbunatatit, plus ca am mai rezolvat din probleme...


Acum vreau sa trec si eu la un acvariu adevarat si sa urmez toate regulile, am vrut initial sa iau din hornbach Aquapro100 (cel de 180l) insa am realizat ca nu am spatiu pe mobila deci o sa caut un acvariu cu dimensiunile 80X40X40 (latimea si inaltimea poate sa mai creasca).

Intrebarea mea pt voi ar fi: sa cumpar un kit gen cel din hornbach aquapro80 (care contine filtru intern), sau sa iau separat bazinul, capacul si un filtru extern Tetratec ex700 ?

Mentionez ca ma pot duce la orice magazin din bucuresti (nu sunt comod), numai sa iau ceva de calitate si la un pret decent (un acvariu de 60l in zoomania e 800 lei in timp ce in hornbach la 180l e 550 lei), va rog frumos o recomandare cu privirea la acvariu :-)


Multumesc anticipat!

ps: dupa ce rezolv cu acvariul, ciclarea, etc. voi continua descrierea la ce am acum, pt ca vreau sa salvez si sa pastrez putinii pesti care mi-au ramas
pps: am citit integral sectiuna primul acvariu, sper sa nu repet vreo intrebare

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

mai am o intrebare, m-am uitat mult la filtrul ala extern Tetratec EX700 si nu imi e clar daca trebuie sa stea clar sub acvariu, sau poate sa stea si pe aceeasi masa cu el (am probleme cu spatiul si cu pozitionarea) ?

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
k4r4kt3r
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/08/2008 22:52:56
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Singurul dezavantaj la Aquapro 80 este iluminatul, in cazul in care vrei un bazin axat pe plante nu o sa fie suficienti cei 36W/120litri. In rest cred ca e cea mai buna oferta de acvariu kit de pe piata.

k4r4kt3r
[WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

si eu ma gandeam ca o sa fie probleme cu iluminatul, si pentru ca nu are temporizator, iar eu am un program care ar duce la varierea intervalului de iluminat intre 8 - 18 ore probabil ...

In plus am deja destule din echipamentele incluse in kit (minciog, incalzitor, termometru, solutii).

Ma gandesc sa formulez intrebarea altfel, eu neavand atata experienta: ce dezavantaje as intalni daca as cumpara bazin + capac + filtru extern.

Repet vreau sa fac un acvariu cat mai natural, fara prostii.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
k4r4kt3r
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/08/2008 22:52:56
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:mai am o intrebare, m-am uitat mult la filtrul ala extern Tetratec EX700 si nu imi e clar daca trebuie sa stea clar sub acvariu, sau poate sa stea si pe aceeasi masa cu el (am probleme cu spatiul si cu pozitionarea) ?


Filtrul il poti pune si sub acvariu si langa el. Poma poate ridica apa pana la o inaltime de max 1.5 m. Deci nu il poti pozitiona sub acvariu la o distanta de mai mult de 1.5 m de luciul apei.

k4r4kt3r
[WWW] [Yahoo!]
k4r4kt3r
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/08/2008 22:52:56
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:si eu ma gandeam ca o sa fie probleme cu iluminatul, si pentru ca nu are temporizator, iar eu am un program care ar duce la varierea intervalului de iluminat intre 8 - 18 ore probabil ...

In plus am deja destule din echipamentele incluse in kit (minciog, incalzitor, termometru, solutii).

Ma gandesc sa formulez intrebarea altfel, eu neavand atata experienta: ce dezavantaje as intalni daca as cumpara bazin + capac + filtru extern.

Repet vreau sa fac un acvariu cat mai natural, fara prostii.


Dezavantaje nu prea ar exista. Avantajele filtrului extern sunt evidente, in primul rand al spatiului ocupat, in al doilea rand de ordin estetic (filtrul intern ocupa loc si trebuie ascuns cu plante sau alte elemente de decor pentru a creea un acvariu cat mai natural) si nu in ultimul rand cel al eficientei acestuia(volumul si calitatea materialului filtrant este net superioara la filtrele externe). In ce priveste achizitionarea unui capac separat o sa te lovesti de acelasi aspect al iluminatului, mentionat mai sus. Capacele de fabrica sufera toate de aceeasi boala, iluminarea slaba pentru un bazin plantat.

k4r4kt3r
[WWW] [Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu as merge pe varianta Hornbach + filtru extern. Mult mai putine probleme. Sticla la un acvariu de 160l (100x40x40) a fost 130RON (6 mm, cu 2 'buze' de rigidizare sus pe lungime).

Atentie ca filtrele sa includa si sistemele biologice de filtrare.. la zoopuls am vazut ca un Eheim 2224 se vinde fara mediul biologic si trebuie sa-l cumperi separat. Eu am gasit acelasi lucru cam cu 100 ron mai ieftin in hornbach cu tot cu mediile filtrante. Citeste si la al tau cum se vinde.

Lumina e slaba la orice acvariu din comert - nu te poti astepta sa ai 'clasicul' 1W/L la nici unul. Creeaza prea multe probleme cu algele pana si celor experimentati - daca televizoarele nu se vindeau cu telecomanda, ci trebuia sa umbli mereu in spate la potentiometre nu cumpara nimeni!
In timp, o sa-ti poti face tu capacul si sa-ti pui ce lumina vrei.
[WWW]
k4r4kt3r
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/08/2008 22:52:56
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:si eu ma gandeam ca o sa fie probleme cu iluminatul, si pentru ca nu are temporizator, iar eu am un program care ar duce la varierea intervalului de iluminat intre 8 - 18 ore probabil ...


Asta o rezolvi usor cu ajutorul unei prize programabile. Un maxim de 12 ore/zi de lumina pentru plante este arhisuficient.

k4r4kt3r
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Poti incerca Aquapro 80. Eu il am de cca 3 luni si totul este ok. Inca nu am schimbat filtrul, merg cu cel intern. Am reusit sa mai adaug doua tuburi in capac, cu chinuiala mare, dar am reusit. Recunosc faptul ca poftesc la un capac home made, pentru a umbla mai usor in acvar.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

multumesc pentru raspunsuri! :-)

@alber daca luam kit complet de la ei, il luam special pt capac, ca sa nu ma mai chinui eu...

Mai am o intrebare: capacele care se vand separat contin si instalatie electrica (socluri pentru neoane)? (chiar nu stiu, si sa nu imi fac sperante desarte)


Cred ca ma hotarasc la bazin din Hornbach (80 max X 40 X 40), chiar si 80 x 50 x 50 daca exista (mai ales ca 80 cu 50 este si aproape raportul de aur a lui da Vinci, cel mai placut ochiului (sa va invat si eu ceva ) + capac + filtru extern Tetratec700, si evident priza programabila.


Intrebarea urmatoare: ce dimensiune ar trebui sa aiba substratul, ma refer la milimetri (granulatie), am vazut tot in hornbah 10-20 de variante, desi cred ca o sa le exclud pe cele colorate artificial.

Mentionez ca o sa vreau pesti din speciile mici: neoni, gupi, platy, molly. O sa studiez compatibilitatile la momentul potrivit.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Substratul recomandat este de 2-3 mm. Nu mai mare, pentru ca "tine" mizeria. Si da, exclude din start substratul colorat. Se vede al naibii de urat.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
k4r4kt3r
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/08/2008 22:52:56
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:Mai am o intrebare: capacele care se vand separat contin si instalatie electrica (socluri pentru neoane)? (chiar nu stiu, si sa nu imi fac sperante desarte)

Mentionez ca o sa vreau pesti din speciile mici: neoni, gupi, platy, molly. O sa studiez compatibilitatile la momentul potrivit.


Majoritatea capacelor de firma vandute separat au cam tot ce le trebuie mai putin neoanele, cred. In legatura cu pestii, nu prea merge neonii cu viviparii(molly, gupi, platy). Neonii prefera un ph mai acid pe cand viviparii un ph mai aproape de 7. Ori te axezi pe caracide mici ori vivpari(de care o sa te cam umpli )

k4r4kt3r
[WWW] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

in legatura cu pestii, nu m-am hotarat inca ce specii, doar dimensiunea, si mai ales sa fie compatibil cu cei actuali (ce a mai ramas din ciorba initiala), nu mai vreau sa am si altii pe constiinta. O sa postez o poza cu acvariul actual in curand.

@karakter: daca as obtine primul puitu crescut in acvariul meu, as avea un sentiment de reusita, ca am ajuns la ceva, deci nu asta ar fi problema
Sa inteleg ca au deja instalatia electrica si ca o sa trebuiasca sa cumpar doar tuburile ? Daca da ce tub ar fi indicat, am vazut ca sunt mai multe modele tot la acvaristica tot in hornbach ?


In alta ordine de idei, in spatele acvariului probabil o sa am o gramada de cabluri (cum am acum), le maschez lipind un fundal de acvariu din acela de hartie, sau unde se gasesc fundaluri interne pentru acvarii, am vazut pe forum ca unii au asa ceva ?

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
k4r4kt3r
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/08/2008 22:52:56
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In legatura cu tuburile oferta este foarte variata si presupune un pic de documentare inainte de achizitionare. Tuburile se aleg iarasi in functie de ce iti doresti, un acvariu axat mai mult pe plante sau pe pesti. Fundalurile de hartie se pot lipi pe spatele acvariului cu un adeziv transparent )eu am folosit unul de la JBL) iar cele structurate se lipesc in interiorul acvariului cu silicon dar ocupa loc si costa simtitor mai mult decat simpla hartie. Daca o sa ai multe plante nu o sa se mai vada foarte mult fundalul. Mai poti lipi un autocolant de culoare neagra drept fundal si astfel vei creste contrastul cu plantele iar pestii vor iesi in evidenta.

k4r4kt3r
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

eugen.popp wrote:m-am uitat mult la filtrul ala extern Tetratec EX700 si nu imi e clar daca trebuie sa stea clar sub acvariu, sau poate sa stea si pe aceeasi masa cu el (am probleme cu spatiul si cu pozitionarea) ?

Citeste in cartea care insoteste filtru'. E posibil sa NU poti sa-l pui la acelasi nivel cu acvariu.
De exemplu, la canistra Fluval, producatoru' recomanda o distanta maxima intre filtru si suprafata apei SI o distanta minima. Adica nu-l poti pune la acelasi nivel ca trage aer, se umple compartimentu' elicei cu aer, se opreste fluxu' de apa si daca nu esti pe faza se strica. Am patit-o eu.
Vezi EXACT recomandarile producatorului, eu cred ca si canistra Tetra trebe pusa mai jos, nu-mi amintesc, nu te lua dupa mine . Mi se pare ca Eheim se poate pune la acelasi nivel, da' nu-s sigur.

Poze: smilie ... Poze cu plante
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

multam!

Plec in hornbach pt ultimul studiu, sau poate chiar cumparaturi, tineti pumnii

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
flooriin
Junior member

Joined: 28/10/2008 10:01:12
Messages: 17
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:multam!

Plec in hornbach pentru ultimul studiu, sau poate chiar cumparaturi, tineti pumnii


Salut,

Daca inca nu ai cumparat nimic, iti recomand sa cumperi un acvariu(sticla) din Hornbach (au dimensiuni diverse), un filtru extern (JBL Ex900 sau Ex700 sau Eheim 2226 daca iti permiti) si sa vorbesti cu o persoana de pe alt forum sa-ti faca un capac la comanda (flooriin este id-ul meu de mess pentru detalii). Pentru lumina faci comanda la zooplus.ro de neoane sau te duci la Marbo Media si iti iei niste Osram 865 (dar persoana care iti face capacul te poate ajuta si in aceasta privinta).

Spor.
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

M-am intors din Hornbach :o

Iata lista de cumparaturi:

Acvariu 80x35x40 = 115 lei
Filtru extern JBL 700 = 280 lei
Substrat JBL Aqua = 38 lei
Pietris 2-4 mm = 30 lei
Decor acvariu = 40 lei
Burete = 6 lei

Acum ma apuc de citit manualul filtrului extern, priza programabila nu am gasit decat la peste 65 lei (mi se pare mult, poate imi ziceti unde gasesc in alta parte).

Ce vreau sa fac: dupa ce il spal cu grija, pun substratul, pun pietrisul peste substrat, il umplu cu apa direct de la robinet.

Intrebari:
1. pun apa direct de la robinet, sau o las cumva sa se decanteze ? (nu am 10 galeti de 10 l, eventual in cada peste noapte...)
2. Cand pun plantele, in aceeasi zi si in ce ordine sau la cateva zile dupa ?(ma refer la ordinea operatiilor de mai sus: de genul pun intai substratul cu plante, pe urma pietris, sau la 2 zile dupa).
3. Plantele le voi recupera din actualul acvariu, au usoare urme de alge si pe unele frunze a crescut un fel de par ..., le spal inainte sau cum?
4. Filtrul asta este suficient si pe post de aerator, nu? deoarece practic sifoneaza apa inapoi in acvariu ?

@flooriin ti-am dat add pe messenger, id-ul meu este eugen.popp@yahoo.com

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
LUPmic
Senior member

Joined: 26/05/2008 09:28:07
Messages: 1182
Location: Bucuresti, Berceni
IP:
Offline

Priza programabila ,mai ieftina, am gasit in Cora(mecanica).
1.Pentru ciclat pui direct apa de la robinet in acvariu.
2.Substrat, pietris, plantat "erburile" turnat apa cu grija (cica daca pui o farfurie e mai usor, eu n-am incercat).
3.Nu te sfatuiesc, astapta si alte pareri de la cei mai batrani.
4.Nu stiu.
[Email] [Yahoo!]
k4r4kt3r
Junior member
[Avatar]

Joined: 02/08/2008 22:52:56
Messages: 67
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eugen.popp wrote:
Intrebari:
1. pun apa direct de la robinet, sau o las cumva sa se decanteze ? (nu am 10 galeti de 10 l, eventual in cada peste noapte...)
2. Cand pun plantele, in aceeasi zi si in ce ordine sau la cateva zile dupa ?(ma refer la ordinea operatiilor de mai sus: de genul pun intai substratul cu plante, pe urma pietris, sau la 2 zile dupa).
3. Plantele le voi recupera din actualul acvariu, au usoare urme de alge si pe unele frunze a crescut un fel de par ..., le spal inainte sau cum?
4. Filtrul asta este suficient si pe post de aerator, nu? deoarece practic sifoneaza apa inapoi in acvariu ?


Apa o poti pune direct de la robinet pentru ca oricum pana se cicleaza filtru o sa iasa si mama clorului din ea. Plantele ar fi cel mai bine sa le poti pune de acum in sensul ca poti umbla mai usor in acvariu fara sa-l umpli complet, dar nu e nici o tragedie daca le pui dupa. Ordinea este: substrat apoi pietris care se aseaza intr-o usoara panta (in fata sa ai 3-5 cm si sa urce usor spre spatele acvariului la aprox 7 cm. grosime), umpli cu apa cam 30 la suta, pui plantele, asezi o farfurie in acvariu intr-un loc liber si torni apa pe ea pentru a nu deranja pietrisul. In legatura cu plantele din actualul acvariu, cel mai bine scapi de frunzele cu alge pentru ca altfel risti sa le umpli pe toate. O simpla spalare cu apa nu este suficienta pentru a scapa in totalitate de alge. Exista pe forum o formula daca imi aduc bine aminte cu o parte inalbitor de rufe (clor) si 19 parti de apa. solutie in care se scufunda plantele pentru putin timp apoi se clatesc bine cu apa. Ideea e ca in functie de sensibilitatea plantelor difera si perioada pe care trebuie sa o petreaca in acea solutie, plantele cu frunze mici si subtiri se tin mai putin decat cele cu frunze mari si mai groase. Cel mai bine cauti pe forum ce au mai zis si altii care au incercat asta. Daca asezi returul filtrului astfel incat sa-ti agite un pic suprafata apei este suficient pentru oxigenarea acestei si nu mai ai nevoie de pompa de aer.

k4r4kt3r
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com