[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum tai un Anubias ca sa-l inmultesc ?  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Saluti,

Anubiasul meu a crescut prea mare pentru acvariul de 54 de L, ocupa aproape jumatatea stanga acum (adica acopera asa).
As vrea sa-l tai si sa fac doua plante din el, dar intrebarea este daca se poate, si cum ?

Am cautat pe net - dar am gasit "stolon division or from side shoots" ceea ce nu stiu, as vrea tradus romaneste ca pentru prosti - ca habar n-am cum se procedeaza ca sa faci stolon division sau side shoots.
Tai radacina fara mila, sau cum ? Mai pastrez frunze ?

Multumesc,
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Daca tai o frunza doua, dupa 2-3 saptamani apare un mugure (doua :-) ). Cand is are radacina proprie cu 4-5 frunzulite poti sa le separi.

Daca vrei productie, pune planta intr-un acvariu cu CO2 si lumina putin mai multa, si dupa cateva saptamani o sa ai ceva radacini de invidiat. E ceva drastic dar trebuie sa tai toate frunzele, si rizomul cu radacinile bogate sa le divizi si sa le in continuare in acelasi acvariu cu CO2 (undeva ascunse sa nu plangi toata ziua). Dupa asta vine o lunga asteptare 3-4 luni, si ai 10-20 de plantute.
Sa fiu sincer eu am lasat varful cu 3-4 frunze (sa nu ma doara inima chiar asa de tare), restul am ciopartit . La mine au aparut deja plantutele, cel mai mare are 3 frunzulite mici .
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Am uitat sa specific, pe rizomi ai grija sa ai macar doua noduri (inele - nu stiu cum se spune dar sper ca ma intelegi) intre taieturi. Sau altfel zis, nu taie rizomul dupa fiecare capat de frunza.
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc andras, cred ca inteleg dar daca fac diseara o poza cu planta si te rog sa desenezi niste sagetele rosii pe ea, ca sa pricep exact unde sa tai - te-ai supara ?
Anubiasul sta in CO2, si cu multa lumina.. (am nevoie pentru restul de plante).
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Ok, astept.
[Email] [WWW]
cristi_ionescu_79
Member

Joined: 15/03/2006 13:14:37
Messages: 181
Location: bucuresti
IP:
Offline

vezi sa ramana pe rizom minim 4 frunze ....
[Yahoo!]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Am revenit cu 2 poze.

Credeam ca sunt viteaz si prind bine 'trunchiul', dar e greu vizibil din cauza frunzelor / radacinilor.

Pe-o parte:

image

Pe cealalta parte (scuzati green spot am bagat prea mult CO2 vreo saptamana, si m-am pricopsit cu ele):

image
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Chiar ca este un exemplar frumos, am numarat 16 frunze.
Daca vad bine, au inceput sa-ti iasa puietii, am vazut vreo 3.
Daca totusi vrei sa le tai, lasa prima parte cu 3-4 frunze si sa ai si radacina pe rizom. Restul poti sa le tai in bucati si sa le cureti de frunze. Se vede cam slab nu pot sa trag niste linii rosii, dar ideea ar fi ca pe rizom macar o portiune de la coada frunzi pana la coada frunzi sa ramana intacta, dar cel mai bine ar fi sa lasi trei astfel de inele intacte ca sa se poata dezvolta cat mai multe plante.
cam asa ceva
pe ficare bucata poti sa lasi si o frunza, si il tai numai cand au iesit puietii, ca sa mai faca puieti si langa acea frunza.
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Multumesc

O sa ma apuc sa o tai - o singura intrebare - cand zici : lasa prima parte cu 3-4 frunze si sa ai si radacina pe rizom -> nu stiu care e prima parte a plantei

E cea cu frunzele multe si verzi , sau e 'coada' plina de radacini ?
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

ca prima parte ma refer la partea spre care se dezvolta, unde aduce frunzele noi si are radacini mai mici.
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Vad ceva maroniu pe rizom la capatul drept din poza a doua, ai grija sa nu fie putrezit, poate distruge toata planta. Daca este, taie pana nu vezi nimic maroniu pe rizom.
[Email] [WWW]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

viulian wrote:
Pe cealalta parte (scuzati green spot am bagat prea mult CO2 vreo saptamana, si m-am pricopsit cu ele)

Green spotu' nu apare de la prea mult co2 in acvariu ci de la lumina multa + PO4 mic + CO2 mic. Cand am tinut acum vreo luna fosfatii intre 1-1.5 ppm si poate chiar peste la un moment dat :nutz: frunzele de la un Anubias afzelii care stateau in lumina intensa si care aveau ceva green spot s-au curatat singure in vreo 2 saptamani.
Pune-l si tu in putin clor inainte sa-l bagi inapoi in acvariu ( cred ca stii regula cu 1 parte clor 19 parti apa).

865
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

Foarte interesant acest topic si foarte explicit. Eu chiar ma intrebam cum se pot inmulti acest gen de plante si uite ca azi am aflat.
L-as propune pentru sticky.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

O sa aman operatia pe weekend, mi se pare prea delicata sa o fac buimac acum. Intr-adevar andras ai sesizat bine, e ceva maroniu acolo, m-am uitat acum in acvariu.. O sa arunc partea aceea.

Despre green spot, apare sigur de la lumina multa (aveam o planta de luciul apei la care am renuntat) si cuplat cu schimbarea bombei de CO2, m-am podidit cu green spot. O sa faca o mica vizita la galeata cu domestos planta, sa fie giugiuc.
[WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Gata, am realizat operatia

Click pe poza pentru a vedea mai multe:

image
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Bucata de planta care-l ai in poza a 13-a, vad ca are deja puieti dar este si putrezita. Imediat ce plantutele incep sa lase radacini, ar trebui sa le separi fiindca putregaiul se extinde destul de repede.
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Ai dreptate, mersi de sfat - habar n-aveam.
Am smuls cateva frunze care erau prinse acolo in apropiere, si au cedat foarte usor. Bucatica aceea are semnele maro cam peste tot inclusiv mai sus pe crenguta care tine frunza.

Ai idee de ce ar putrezi ? Nu am tinut-o cu rizomul in pamant - s-a apucat el asa de nebun ? E ceva comun, sau... e ceva la mine in acvariu ?
[WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

Am si eu mai multe anubiasuri, si una dintre ele s-a putrezit. Era prinsa de o piatra, credeam ca piatra contine ceva nociv asa ca am aruncat-o. Dar daca si la tine s-a intamplat nu stiu ce sa mai cred. Poate ar fi bine de tratat separat cu ceva funghicid pt plante, ce se gaseaste la magazinele speciale pt legume si fructe. Poate ar ajuta solutia cu Curzate. Daca mai apare la mine, cu asta o sa incerc sa combat.
[Email] [WWW]
andras
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/12/2007 03:25:16
Messages: 553
Location: Odorheiu Secuiesc
IP:
Offline

andras wrote:cu Curzate.


Scuzati cacofonia, e simplu "Curzate".
[Email] [WWW]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Coada aceea a plantei e posibil sa fi stat intr-o zona a acvariului unde era foarte putina apa circulata. La mine se invarte 'in cerc' pe langa peretii acvariului (vreo 3 filtre pozitionate strategic), insa coada plantei statea aproape de fundul apei, pe dupa mopan. N-a stat ingropata, dar acolo cred ca a fost putin circulata apa.

La altceva nu prea ma pot gandi..
[WWW]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com