[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge in acvariu  XML
Forum Index » Alge
Author Message
florin201020
Unripe member

Joined: 17/05/2008 16:12:21
Messages: 3
Location: Constanta
IP:
Offline

Mau napadit algele. As dori sa aflu si eu in primul rand ce fel de alge sunt si daca aveti un tratament?
algele au aparut pe pietre, pe plate, si pe sticla.
Multumesc
Atasez aicea imaginile
poza1
poza2
poza3
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

Eu as reface acvariul ai prea multe alge (BBA). Inainte sa te apuci de reamenajare ti-as sugera sa citesti mai amanuntit forumul.

Succes,

D
florin201020
Unripe member

Joined: 17/05/2008 16:12:21
Messages: 3
Location: Constanta
IP:
Offline

ASta normal ca NU ESTE o solutie.

Eu vreau sa stiu ce fel de alge sunt. Gasesc eu o modalitate de a le starpi.
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline



Succes
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Florine, canadezu ti-a spus exact ce trebuie sa faci. La apa dura pe care o aveti acolo in Constanta nu o sa reusesti sa te bati cu BBA-urile daca nu ai osmozor. M-ar interesa mult ce ph ai daca folosesti co2 si de cand este in functiune si mai ales ce fel de substrat ai.
Apa dura + acida + un substrat care nu este chiar inert reprezinta cea mai favorabila situatie pentru BBA-urile tale. Este adevarat ca aceste alge se formeaza si in apa mai putin acida si cu duritate mai mica insa niciodata asa cum sunt la tine in acest moment.
Mai am o intrebare : cumva pe substratul unde se afla acum BBA ai avut cianobacterii? Intr-un setup mai vechi ( de anul trecut) intr-un colt al acvariului imi tot apareau cianobacterii. Dupa ce am invatat cum sa le starpesc in acel colt ( si numai in acel colt) continuu apareau BBAuri pe substrat - aveam aproape un covor de alge Aruncam tot pietrisul atins iar dupa doua saptamani la fel...covor de BBA. Le-am tinut in otet, apa oxigenata, clor, le-am fiert, le-am tinut fara apa zile intregi...cand le puneam inapoi intr-un mic recipient apareau din nou ale dreaku' nimic nu le-a omorat Substratul meu era unul ordinar, pietris de rau,...au disparut de la sine abia cand acest substrat s-a demineralizat complet. Din explicatiile gasite pe net am inteles ca a contat foarte mult phul de 6.60 pe care il aveam, substratul prost, faptul ca ghul imi crescuse spre 14 ( in conditiile in care la robinet era 7-8) si khul 7-8 ( la robionet 5-6).
[Yahoo!]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Din ce vad eu in poza asta substratul tau are o grosime de vreun centimetru ceea ce nu este deloc bine. Acum eu ti-am scris mai sus dar nu mai lua in considerare ce te-am intrebat.

image

Singura solutie pentru tine este sa reamenajezi acvariu dupa o documentare solida. Aici pe site gasesti absolut tot ce trebuie sa stii.
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ok, ti-a zis toata lumea: Sunt BBA. Nu iti spun nimic nou cu asta. Sunt cele mai deprimante alge. Ai vazut "Die Hard"? Eee, algele astea sunt niste Bruce Willishi mici da' rai.

Prefera substratul, tehnica, plantele cu crestere lenta, buturugile, etc. Cu toate astea sunt plante pe care nu le-am vazut niciodata "patate" de BBA. Una dintre ele este Pogostemon Helferi. De ce? Habar n-am. Am incetat demult sa mai cred si in mitul cu alelopatia...

La cate ai tu acolo si eu sunt de parere ca nu vei scapa de ele decat printr-o resetare. Si asta daca o faci ca la carte. Schimbat sau fiert substratul, dezinfectate sau aruncate plantele, dezinfectat bazinul, dezinfectat tot echipamentul. Bine, stiu ca nu e o "infectie" in adevaratul sens al cuvantului, dar asa se zice...

Eu am putine. Dar tot nu reusesc sa scap de ele. Si nu folosesc apa dura de la robinet, am pH controller, am osmozor, am incercat cele mai celebre substante algicide... Nimic.

Tom Barr zice, ca majoritatea acvaristilor experimentati, ca aceste alge sunt "CO2 related". Ok, dar in ce fel "related" nu zice nimeni la sigur. Cei mai multi zic ca trebuie sa ai o cantitate constanta de CO2 - aiurea... Am incercat cu muuult CO2, am incercat cu o cantitate rezonabila si constanta de co2... ciu-ciu! Le-a mai taiat elanul o cantitate mica de co2, dar in cazul asta si plantele si-au incetinit cresterea. Am incercat cu aditie de macroelemente, in diverse concentratii, dar asta nu a facut decat sa le hraneasca mai mult sau mai putin. Fara macro, par sa nu mai fie atat de curajoase, dar iarasi, plantele sufera si ele.
BBA tocmai mi-au distrus o frumusete de covor de Lilaeopsis Brasilensis, asa ca in momentul asta le urasc cel mai tare.

Sunt si unii care au alte teorii legate de aceste alge da' mi-e lene sa caut acum. Sapa pe The Krib si o sa gasesti multe chestii interesante dar foarte putin utile.

Cred ca, in cele din urma o sa renunt si eu si o sa imi refac setup-ul si crede-ma ca acvariul meu nu este nici pe departe atat de infestat ca al tau. De fapt nu tre' sa ma crezi. O sa pun maine niste poze. Imi pare rau ca nu am facut poze si cu Lilaeopsisul cucerit de BBA, dar eram mult prea ofticat. L-am scos si l-am aruncat la gunoi chiar ieri. Cam juma' de sacosa. :18:

Spor!

Scuze pentru ton. Chiar sunt frustrat...
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Cred ca sunt algele despre care am citit cel mai mult pe net. Si am inceput sa citesc vaca smilie si am terminat de citit bou smilie smilie
Nicio alta alga nu-mi da fiori precum bba pentru ca daca pe celelalte cu rabdare si documentare solida le poti stapani cu astea n-ai nicio sansa. La mine au disparut de la sine la un moment dat - habar n-am de ce - insa tot timpul stau cu frica reaparitiei lor in vreun setup. iar daca atunci au afectat doar o portiune de substrat cred ca daca imi infesteaza plantele fac moarte de om

In postarea precedenta am uitat sa scriu ca pe langa tratamentele la care le-am supus am tinut o mana de pietris infestat intr-un mediu foarte radioactiv care pur si simplu le-a ars insa dupa cateva zile erau la loc mai vesele ca oricand. :x
[Yahoo!]
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

BlackAdder wrote:In postarea precedenta am uitat sa scriu ca pe langa tratamentele la care le-am supus am tinut o mana de pietris infestat intr-un mediu foarte radioactiv care pur si simplu le-a ars insa dupa cateva zile erau la loc mai vesele ca oricand. :x


Pai daca nici mediul radioactiv nu le-a ucis, atunci nu cred ca mai este ceva cunoscut omului care sa le poata ucide definitiv...
PS: De curiozitate, unde ai avut acces la astfel de substante radioactive? Intreb, asa, de curios, pentru ca un sef de lucrari de la facultate i-a trebuit o jumatate de an si o groaza de aprobari pentru a i se aduce o capsula cu uraniu sa-si testeze un dispozitiv de detectare a radiatiilor, facut de el, in cadrul unui proiect.
Aquanautic
Junior member

Joined: 17/08/2007 15:09:57
Messages: 37
Location: Bucuresti,Militari Politehnica
IP:
Offline

De la Al-Qaida, de unde din alta parte.
[Email] [Yahoo!]
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Explicatia pe care am primit-o este ca radiatiile au afectat doar formele avansate ale algei...sporii nu au fost afectati. De aceea se pare ca nici lampile UV nu ajuta la distrugerea sporilor acestei alge

PS: locul meu de munca este de asa natura incat sa am acces la toate laboratoarele care folosesc instalatii nucleare precum si la reactoarele nucleare din Romania.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

1921 wrote:se pare ca nici lampile UV nu ajuta la distrugerea sporilor acestei alge
E ceva necurat cu lighioana asta, cred ca-i venita de undeva sa ne ocupe acvariile .

Deja imi trec prin minte scenarii de filme horror cu BBA:
1. The BBA
2. The Invasion of BBA
3. The Return of BBA
4. BBA Reloaded
5. The Night of BBA
6. BBA is Back in Town

1921 :jajaja: wrote:locul meu de munca este de asa natura incat sa am acces la toate laboratoarele care folosesc instalatii nucleare precum si la reactoarele nucleare din Romania.
Cu cit dai kg de uraniu ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
m_3
Senior member
[Avatar]

Joined: 31/01/2008 02:52:17
Messages: 631
Location: Zalau
IP:
Offline

BlackAdder wrote:locul meu de munca este de asa natura incat sa am acces la toate laboratoarele care folosesc instalatii nucleare precum si la reactoarele nucleare din Romania.

Respectele mele. In calitate de viitor inginer (peste o luna) te felicit pentru locul de munca ales. Nu oricine ajunge sa faca asa ceva.

Porcu wrote:...Deja imi trec prin minte scenarii de filme horror cu BBA:
1. The BBA
2. The Invasion of BBA
3. The Return of BBA
4. BBA Reloaded
5. The Night of BBA
6. BBA is Back in Town


Am ras vre-o 5 minute cand am citit...

Si ca sa nu fiu complet off-topic: exista macar niste metode mai speciale de prevenire a aparitiei acestor alge sau se folosesc aceleasi metode ca la celelalte tipuri de alge?
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

Porcu wrote:

Deja imi trec prin minte scenarii de filme horror cu BBA:
1. The BBA
2. The Invasion of BBA
3. The Return of BBA
4. BBA Reloaded
5. The Night of BBA
6. BBA is Back in Town

Razi tu razi dar doamne fereste sa te auzim pe aici ....ai uitat " blestemul bba-ului"

Porcu wrote:Cu cit dai kg de uraniu ?

Eu am terminat stocul dar daca vrei te pun in legatura cu niste raketi ucrainieni....iti livreaza deja ambalat frumos ...sub forma de ogiva nucleara

Porcu wrote:1921

Pana la urma ma aleg cu un nou nickname

m_3 wrote:Respectele mele. In calitate de viitor inginer (peste o luna) te felicit pentru locul de munca ales. Nu oricine ajunge sa faca asa ceva.

Ei acum sa nu ma crezi vreun Oppenheimer. Eu sunt doar baiatu' ce livreaza pizza


Si revenind la topic ca azi iar m-am apucat sa citesc de bba....mama ce ma enerveaza aia care zic ca au scapat de ea cu schimburi de apa si indepartare mecanica. Nu ca nu-i cred dar cand imi aduc aminte prin ce am trecut ma apuca vorba lui Val...toate frustrarile :nunu:
[Yahoo!]
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

@BlackAdder si Val
Doar de curiozitate:
Aveti shrimpi in acvariile cu BBA? Si daca da, de care?

Multumesc,
D
Sesmar
POKEMBER
[Avatar]

Joined: 07/10/2007 09:32:07
Messages: 509
Location: Insulele Virgine, Inteligente si Devreme Acasa
IP:
Offline

canadezu la mine era vorba de setupul de anul trecut...si aveam red cherry dar nu cred ca se atingeau de bba. Cel putin eu nu i-am vazut vreodata.
In setup-ul de anul asta am avut amano dar nu am mai avut bba.
Iar acum nu mai am acvariu
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Da, am Red Cherry. Nu voi stii niciodata cati. Probabil cateva sute.

Unii scormonesc prin BBA, dar pare ca dupa altceva, nu ca sa haleasca alga in sine. Presupun ca mai traiesc o gramada de chestii pe acolo.

Daca asta era scopul intrebarii, nu am observat sa manance cineva alga asta. Iar de indepartare mecanica, cred ca este alga cel mai greu de indepartat. Daca ar fi lipita cu cianoacrilat, cred ca ar fi mai usor de indepartat.

Nu o dau cotita. Vin si pozele acu.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Pozele cu invazia, unele mai vechi, altele mai noi aici la sfarsitul primei postari
canadezu
Member
[Avatar]

Joined: 24/02/2006 08:18:36
Messages: 155
Location: Vancouver BC Canada
IP:
Offline

La fel ca multi alti m-am batut si eu cu o gramada de alge printe care si bba. De obicei pentru bba folosesc Excel dar am observat de curind ca in bazinele unde am introdus Amano shrimp (cam 10 pentru 80L) nu mai apare. Ma gindeam daca este doar o coincidenta (poate chiar este) sau nu.

Asta a fost motivul pentru care v-am intrebat. Multumesc frumos pentru raspuns

D

PS
Doar o singura data am surprins si eu un shrimp pe bba, oricum ei sunt mult mai activi noaptea dupa cite am citit.
adytzu
Member

Joined: 10/08/2013 10:14:47
Messages: 147
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa o lupta acerba cu BBA, la mine a mers prin eliminarea totala a iluminarii. Am oprit neoanele cand am plecat in concediu si a ramas doar cu lumina naturala care patrunde in camera.
Surpriza a fost maxima cand m-am intors, dupa 2 saptamani. Mai erau doar cateva urme de spori pe ici pe colo. Prin urmare, am mai lasat inca doua saptamani asa acvariul si acum pare sa fie curat, curat.

Intrebare: e chiar atat de mult 18W la un acvariu de 60l? Mentionez ca nu folosesc mai nimic ca si aditivi...nici macar co2. Am folosit intr-o vreme gama MasteLine (micro, macro si co2) si din contra, parca mi se topeau si mai repede frunzele.

Si inca o problema: in timp (inainte de concediu) am cam ramas fara pesti. Aceeasi problema cu apa dura pe care se pare ca putini o suporta. Ce sa pun totusi sa ma pot bucura si eu macar un an, doi de ei?

This message was edited 1 time. Last update was at 31/08/2017 13:32:21

[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com