[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
JBL  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Intre timp a aparut o buturuga cu Riccia. Mai e de lucru la citeva tufe si bagam poze. Le-am tuns cam in stilu' francezului din linku' pe care l-am dat pe undeva ....... sa vedem ce iese. Am inceput fertilizare cu macro.
Eriocaulonu' s-a inmultit peste limita bunului simt si-o sa bag un topic la "Vinzari".

Poze: smilie ... Poze cu plante
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

Porcu wrote:
Eriocaulonu' s-a inmultit peste limita bunului simt si-o sa bag un topic la "Vinzari".


trimiti si la constanta? stiu pe cineva "bolnav" dupa planta asta

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Forma intermediara a acvariului (e facuta de vreo 3 saptamini):

image

E inca departe de forma finala, dorita, da' cu un pic de imaginatie se poate anticipa cum o sa fie.


A aparut o noua vedeta, o buturuga (evident tot de la JBL ) cu Riccia:

image


Si-o alta vedeta (Tonina fluviatilis):

image


Spre deliciul Marelui Invatator, Utricularia tunsa sub forma de buline:

image

Evident ca bulinele insista sa de uneasca da' cu incapatinare li se poate interzice sa-si satisfaca dorintele .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Prea Marite, pentru nevrednicul Tau supus, un mic secret as vrea sa imi dezvalui. Cum de sta Ricci pe buturuga aia? Io nu vad nici ate nici gute, lite sau plase. Deci...secretu', care-i secretu'? Sau daca-l spui va trebui sa ma omori?
Cat despre acvariu...cuvintele mele sunt prea sarace pentru a descrie ce-mi vad nevolnicii ochi.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
bilti
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/07/2005 13:21:26
Messages: 775
Location: Timisoara (Girocului)
IP:
Offline

frumos! l-am vazut si eu de pasti cand am fost pe la baia-mare. si mai are unul tot acolo pe care-l tine ascuns! na ca te-am parat!

dar va spun! tot nu se abtine si iarasi face depozit de plante! ii e frica de sfarsitul lumii si vrea sa aiba o baza genetica de la toate plantele de acvariu!

Acvariul meu
[Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Paaaai...daca are peste 100 de SAE acolo, normal ca nu face alge... :-P si unii se chinuie sa faca foto la alge ca sa ceara sfaturi

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

bilti wrote:dar va spun! tot nu se abtine si iarasi face depozit de plante! ii e frica de sfarsitul lumii si vrea sa aiba o baza genetica de la toate plantele de acvariu!

Sau ii e teama de poluare si vrea sa capteze O2-ul "eliberat" de plante?
La vara cred ca-mi voi scoate si io nasu' din imbacseala de Bucuresti si poate dau o talpa pin' la Baia MAre. Ar fi frumos.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alber wrote:Cum de sta Riccia pe buturuga aia? Io nu vad nici ate nici gute, lite sau plase. Deci...secretu', care-i secretu'? Sau daca-l spui va trebui sa ma omori?
Fir de pescuit f.f.f. subtire . Ca sa nu ma mai obosesc io sa te omor, fa-o singur, iti dau comanda prin telefon: Mindcrime .......

bilti wrote:mai are unul tot acolo pe care-l tine ascuns! na ca te-am parat!
Nu erai tu daca n-o faceai , au aparut intre timp niste bolovani negri acolo :p ....... si nu e depozit de plante , o sa vezi cind o sa fie gata.

minnardy wrote:daca are peste 100 de SAE acolo, normal ca nu face alge... Razz si unii se chinuie sa faca foto la alge ca sa ceara sfaturi
Aia 100 sint doar 5 . Si fa odata pozele alea :slap: .

Aparusera niste fuzz si thread, le-am exterminat cu macro si Ferropol. Asta mi se parea ca lipsea din fertilizare. Au disparut in citeva zile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
RSV
Moderator
[Avatar]

Joined: 03/10/2008 20:57:13
Messages: 209
Location: Alba Iulia/Cluj
IP:
Offline

Toate bune si frumoase insa se pare ca unei singure plante nu-i place in acvariul acesta...blyxa......ciudata planta
ReBella
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 05/02/2005 03:14:35
Messages: 1789
Location: Baia Mare
IP:
Offline

In sfarsit poze!!! Arata super demential, insa eu vad 6 SAE in poza, nu 5 :p

Until you find someone worth dying for, you never really live.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

ReBella wrote:eu vad 6 SAE in poza, nu 5 :p

Cinci este un numar generic, dat asa...ca sa fie o cifra ceva acolo. Nu ca ar fi chiar 5
Si fie vorba intre noi, sunt cel putin 7. Io am mai vazut unu' in coltu' din stanga jos.
S-a transformat cumva topicu' intr-o vanatoare de SAE?
Sa ne ierte Prea Maritu' da' nu ne puturam abtine

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Io stiam ca-s 5 ....... tu chiar ai avut rabdare sa-i numeri :p ?
Ma duc imediat si fac un recensamint la singe .

RSV wrote:se pare ca unei singure plante nu-i place in acvariul acesta...blyxa......ciudata planta
Motiv pentru care am inceput fertilizarea cu macro. De atunci a inceput sa creasca . Acuma e destul de sanatoasa.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Radu.U
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 27/01/2009 11:25:45
Messages: 1771
Location: Iasi
IP:
Offline

plang dupa acea urticularia. Foarte tare
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

Domnu faraon,ai noroc ca am marin si nu plantat.Altfel aveai o concurenta serioasa.
Da daca ma enervez imi trag unu plantat si te sparg cu el

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

m-am, abtinut atatea zile sa gasesc niste cuvinte inteligente ....da tot nu mi`au venit
asa ca iti citez ce ti`am zis si prima oara
"ce sa zic ...faraon e unu singur, jos palaria, imi place de mor"

Acum ...intrebare ....utricularia , asa ai de gand sa o lasi sa creasca?! buline?crezi ca poti? o tunzi zilnic?

Cum de ai trecut la Riccia? Ar fi mers f misto niste christmass moss pe buturuga Sunt sigur ca ai mai crescut riccia prinsa de ...anumite chestii dar oricum iti voi da un sfat (sa ma simt si eu mare nah) sa o tunzi cat poti de des ca se dsprinde

Cat despre buturuga ..... sa inteleg ca e un ....."fetish" cand e vb de JBL?

Ai mai schimbat ceva la lumina? sau tot sera plant color? si aici ca sa fiu si offtopic ca deh se poarta, te voi intreba si pe tine cum i-am stresat si pe altii ... osram fluora sau plant coloru`?

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

arnoldx wrote:Da daca ma enervez imi trag unu plantat si te sparg cu el
Nu te cred :slap: .
De fapt nici tu nu te crezi, nimeni nu te crede . Te-am enervat ?


pc.ciprian wrote:utricularia , asa ai de gand sa o lasi sa creasca?! buline?crezi ca poti? LOL o tunzi zilnic?
Se poate, da' n-am rabdare s-o tin asa.

pc.ciprian wrote:Cum de ai trecut la Riccia? Ar fi mers f misto niste christmass moss pe buturuga
Pentru ca sintem aici am pus ce-am avut la dispozitie. In afara de asta, provocarea e maxima cu Riccia. E acolo de vreo luna si merge . Si nu e pentru lenesi, trebe tunsa des si culese ramasitele.

pc.ciprian wrote:Cat despre buturuga ..... sa inteleg ca e un ....."fetish" cand e vb de JBL?
Buturuga e dictata de acelasi fapt ca mai sus: sintem aici si folosim ce gasim nu neaparat ce dorim. In afara de asta, buturuga imi chiar place .

pc.ciprian wrote:Ai mai schimbat ceva la lumina? sau tot sera plant color? si aici ca sa fiu si offtopic ca deh se poarta, te voi intreba si pe tine cum i-am stresat si pe altii ... osram fluora sau plant coloru`?
Lumina e aceeasi: 2x30 W Sera Plant Color si 1x30 W 830.
Ochiometric Sera Plant Color si Osram Fluora sint identice. Stiu ca spectrele difera un pic, ambele-s foarte bune pentru plante, n-as putea sa spun care-i mai bun, n-am cum. Sera Plant Color e mai scump.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Nagy Attila
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2008 11:53:51
Messages: 454
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Imi place foarte mult, mai ales jocul de culori.
Daca imi permiti o sa ma leg un picut de buturuga din partea stanga, ar trebui pus in valoare un pic mai mult, ca si cel din partea dreapta, pe care se vede riccia de jos pana sus. In asa fel incat partea umbrita sa fie in alta parte decat in fata.
[Yahoo!] [ICQ]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

dogibeer84 wrote:partea umbrita sa fie in alta parte decat in fata.
Exact asa as fi vrut sa fie. Din pacate forma buturugii nu permite ....... si revenim la ce spuneam mai sus, folosim ce gasim nu ce ne dorim ......

Poze: smilie ... Poze cu plante
arnoldx
Member
[Avatar]

Joined: 01/11/2005 18:23:59
Messages: 192
Location: Satu Mare
IP:
Offline

nu mai enervat destul
da stai linistit ca deja e in planu de pe anu asta
poate te trezesti cu o surpriza prin toamna-iarna
numa sa imi termin marinu

Cel mai bun medicament antistres este privitul unui acvariu
[Email]
pc.ciprian
Moderator
[Avatar]

Joined: 24/10/2008 00:38:17
Messages: 2601
Location: Constanta
IP:
Offline

domnu faraonu ...o poza ceva? ne`ai lasat pe uscat de ceva timp :p

Inceputul | 100x60x45 first setup ADA | 100x60x45 JBL | 30cm ADA Cube | 100x60x45 Tropica Garden | 100x60x45 Tropica Moss | 30cm Nano Reef Cube (inceputul) | 100x60x45 Rimless Reef | 200x80x65h Reef Coloristic | ... ?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com