[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator!!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astazi am achizitionat 1L Substrat pro, din pacate din cauza buretelui fin din ultimul cos inainte de rotor (a fost taiat in doua de mine) nu a intrat decat 750 ml de material. Totusi am ajuns in felul asta la 3L de material filtrant biologic, sper sa fie suficient pentru bazinul meu. Ca sa nu plec cu mana "goala" din magazin am achizitionat si un test JBL NO2 asa ca sa fac o comparatie cu cele 6in1 de la aceeasi firma.
Inainte sa merg spre casa sa achit a sarit si un crevete galben in cosul de cumparaturi, abia astept sa-l vada "pitica" sunt curios ce reactie o sa aiba.

P.S Cred ca o sa pierd o femela Zebra voalata, se pare ca nu mai iese nici la mancare si are deja burta mult umflata cu pete rosii.
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa cum banuiam, "pitica" mai vrea creveti .
Am ramas fara Zebra voalata despre care spuneam ca nu se simte bine. Din pacate se pare ca si a doua se indreapta in aceeasi directie, sta lipita cu burta de nisip iar cand inoata o face haotic. Nu inteleg ce se intampla, ceilalti pesti sunt vioi, mananca.
Valorile cu testul 6in1
NO3 aprox. 10
NO2 intre 0 si 0.5
GH 7 clar
KH intre 6 si 10
PH 7.2
CL 0
Temp. 25 grade

Test NO2 cu reactivi 0.4

Ultimul schimb de apa a fost efectuat acum 4 zile, deci valorile sper sa fie bine.
Nu-mi dau seama daca au suferit pe parcursul acestei ciclari si acum au renuntat sau ....???

Plantele sunt pe drumul bun, observ din ce in ce mai putine frunze pigmentate, Anubias-ul am vazut ca are destul de multe radacini noi, singurul necaz este ca totusi puii de la Egeria densa sunt destul de firavi (trunchiul si frunzele destul de subtirele).
Ma gandesc ca totusi lipsa CO2-ului poate duce la asta, nu?
In legatura cu acest aspect ma gandesc sa mai fac o mica investitie, ce-mi sugerati sa incep cu un set Denerle 120 sau mai bine astept putin si iau un set Aquili nano (sau o alta varianta de sistem mai profi). Ma gandesc la acest aspect deoarece cand voi face restartul bazinului poate voi planta si cu ceva plante medium. Bineinteles ca pe langa CO2 o sa trebuiasca sa bricolez putin capacul pentru o lumina mai buna.

Va multumesc anticipat pentru orice sfaturi si critici constructive.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Vezi ca au la nevertebrate.ro un sistem nou pentru CO2, cu butelie de 0,5 kg si reductor OK. Daca ii adaugi un difuzor Tropica 3 in 1, merge foarte bine.
Eu am unul in A45 si sunt multumit de el. Suna-i si intreaba-i daca au pe stoc.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu zic sa faci un schimb masiv de apa... un 50% depa care vreo 2 saptamani sa faci schimburi macar la 3 zile cite 25-30%
La mine du[pa un an am pierdut um\ltimul peste cu care incepusem ciclarea din mers...erau 2 carasi si 4 guppy...Deci e clar.. in timpul ciclarii animalutele sufera intoxicatii pe care unii le duc altii se curata repede... si incet incet se duc toti..le slabeste imunitatea si se imbolnavesc repede sau mai rau
Eu am facut schimburi de apa la 3 zile cite 25% ,aproape un an..
Acuma, daca nu schimb apa la max 6 zile ,incepe sa le crape cozile..dupa schimbul de apa la 2 zile sunt ca noi

eu am ainvatat ceva...in experienta mea...cind apare ceva,prima interventie .. pentru mine e de baza, scimb masiv de apa 2 zile la rind cate 50% aproape ca ai schimbat total apa

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Intrebare, ce substrat sa folosesc pentru restart. Ma gandesc ca poate prind ceva promotii, lichidari de stoc etc. pana ma apuc de treaba.
Ma gandeam la Deponitmix 9in1 simplu sau cu inca ceva peste el (Scaper's Soil), sau JBL Proscape cu ceva fertilizant.
Astept pareri.

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Un substrat fertilizant (DeponitMix sau Tropica Plant Growth) si deasupra Tropica Soil.
La mine combiatia functioneaza perfect si in acvarii dar si in Wabi Kusa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu Deponit-ul este mai usor, sa vad cu Tropica ce fac!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

ValiM wrote:Cu Deponit-ul este mai usor, sa vad cu Tropica ce fac!


Gasesti pe nevertebrate.ro

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

A venit restartul

Mai bine de atat nu pot, nu am suflet de artist
Urmeaza sa fac upgrade la lumina, poate ma sfatuiti (ma gandeam la 2x24 T5)
Luna viitoare comandam instalatia de CO2, deocamdata merg cu Tropica growth 60.
Inca nu stiu ce sa folosesc la fertilizare (ma gandeam la http://dennerle.com/en/products/aquaristic/plant-care/basic-fertilization/perfect-plant-systemset )
[Thumb - 1.jpg]

ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

2
[Thumb - 2.jpg]

ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

3
[Thumb - 3.jpg]

ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ce spuneti?
https://www.petmagia.ro/cumpara/set-twin-gauge-co2-controller-face-up-ista-i-580-7739141
sau?
https://www.co2art.co.uk/collections/featured-products/products/aquabeat-professional-aquarium-regulator-with-pre-set-working-pressure-and-integrated-solenoid-magnetic-valve?variant=4712884961318
sau?
https://www.co2art.co.uk/collections/featured-products/products/advance-complete-aquarium-co2-system?variant=5826740092966
Deliabiba
Member

Joined: 15/12/2017 17:53:13
Messages: 152
Location: Maidstone, UK
IP:
Offline

eu am luat de la ei kitul dual stage de cateva luni si sunt f multumit pana in prezent de el
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca puteti sa-mi dati cateva idei de linii de fertilizare!
Eventual o idee pentru un reactor inline, parca as vrea sa nu mai arate acvariul ca o cutie de sprite ("reactorul" taifun din dotarea liniei de CO2 nu este atat de eficient drept pentru care folosesc skimmerul pe post de reactor).

In momentul de fata folosesc Feropol (5ml saptamanal)
si Feropol 24 (1 picatura pe zi)

Pentru cei care nu au citit postul descriu acvariul:
60*30*35 - aprox. 54 L net
Substrat Dennerle Scaper's soil
2xT5 (daylight + plant) -Luni, Miercuri, Vineri 12h, Marti, Joi, Sambata 11h, Duminica 10h
CO2 -1.5 bule per secunda
Filtru JBL CristalProfi 402 (1lSubstrat Pro, 1L Matrix, 1L Micromec + Siporax, 100ml Purigen)
Skimmer & Reactor Ista
Valorile apei astazi la 3 ore dupa curatenia saptamanala:
CL - 0
GH- 7
KH- 5 - 6
PH - 6.8
NO3- 12
NO2 - 0.25
CO2 - verde deschis la testerul permanent (cred 25mg/l)

Plantele se pare ca se dezvolta destul de bine, cel putin gazonul lasa impresia asta, restul plantelor cresc dar lasa impresia de carente ale microelementelor sau nu am gasit eu inca echilibrul intre lumina si CO2.
Din pacate se pare ca acvariul meu se transforma intr-o plantatie de alge, pana acum am numarat: BBA, Stoghorm, GSA, Diatome, Fuzz. Sper sa reusesc sa gasesc echilibrul intre aditia de CO2, Lumina si fertilizare.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2018 15:51:25

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Eu folosesc ca fertilizanti linia de la Masterline. Mie mi se pare cam mare programul de iluminat.
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu ma gandeam sa mai reduc putin programul, dar incepator fiind inca nu sunt sigur, plus ca mi se pare destul de sus PH-ul si daca CO2-ul este pe aceeasi priza cu lumina....
O sa iau o alta priza si o sa dau drumul la CO2 separat, poate mai reduc putin lumina sa merg pe maxim 10 ore pe zi.
Poate sunt si alti membri care au alte sugestii, incerc sa gasesc varianta castigatoare.
Acum realizez ca un acvariu mic inseamna bataie de cap mai multa
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Lumina, pentru inceput, max. 6 ore pe zi si nu mai mult de 0,5 w/litru. In momentul in care plantele dezvolta o suprafata foliara mai mare si,
consecutiv acestui aspect, pot face o captare mai buna a luminii, poti creste treptat catre 10 ore pe zi, eventual cu o pauza de 2-3 ore la mijloc.
Fertilizare moderata, tot pentru inceput. Plantele nu sunt pregatite sa valorifice tot ce intra in apa; asadar, jumatate de doza din orice folosesti.
Dupa 3-4 saptamini poti sa ajungi la o schema de fertilizare. Eu folosesc curent o treime din fiecare doza recomandata pentru produse diverse
(Tropica Specialized + Masterline I + Masterline II + Kalium-Potasiu + Ferropol). Dar asta e numai o opinie personala, sunt scheme dedicate.
pH-ul de 6,8 este OK pentru majoritatea plantelor si pestilor, nu ai motiv sa-l reduci mai mult. Pentru 60 de litri, daca ai o buna dispersie a CO2
eu as introduce la inceput max. 100 bule/minut. Ca si in cazul fertilizantilor, plantele nu sunt pregatite sa valorifice tot CO2 disponibil in apa, asa
ca e mai bine sa cresti progresiv de la un minim catre un optim, in paralel cu fertilizarea si lumina. Acest trei factori nu trebuie tratati separat ci
impreuna si in corelatie.

This message was edited 1 time. Last update was at 27/02/2018 17:33:27


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deoarece in ultimele saptamani am trecut de la agonie la agonie cu algele, de la Stughorn la BBA, ma rog am sa dezvolt subiectul la un moment dat. Ce sa spun plantele arata ca dupa razboi, am taiat, am rupt frunze si tot asa, ce sa spun, ne pregatim de un restart cand am sa am putin timp.
Pana atunci vreau sa-mi construiesc un sump si un overflow box, am sa trec la modalitatea asta de filtrare deoarece vreau ca in sump sa am si un "algae scruber", plus ca mai adaug cativa litri de apa la sistem ceea ce sper sa ajute.
Daca imi puteti da cateva idei de sump pentru plantat si cateva sfaturi in legatura cu dimensionarea overflow-ului.
Dimensiuni sump 300Lx200lx250h, ma gandeam sa fac 3-4 compartimente.
-compartiment pentru IN unde voi pune bureti pentru amortizare zgomot apa si filtrare mecanica
-compartiment pentru mediile bio
-compartiment pentru "algae scruber" varianta DIY
-compartiment pentru pompa retur, incalzitor si un burete fin pentru protejarea pompei de retur
Aditia de CO2 am sa o fac cu un reactor IN line pe retur.

Overflow-ul ma gandesc la varianta hang on fara sa gauresc acvariul.

Orice sfat este bine venit!
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Overflow-ul hang on e usor de pus, dar problematic. O dezamorsare accidentala = dezastru.
Iti recomand sa gauresti sticla si sa faci un sistem clasic, Bean Animal. E foarte sigur si nu risti sa transformi sufrageria in acvariu.

Nu cred ca iti trebuie burete fin sa protejezi pompa de retur, se poate colmata repede si iti lasa camera pompei fara apa.

Trebuie sa ai grija la sump, calculeaza sa iti preia surplusul de apa din acvariu in caz ca se opreste pompa/curentul.
E misto ca in sump poti ascunde toate echipamentele si lasi display-ul curat

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Da, display-ul curat este primul motiv pentru care vreau sump, al doilea motiv fiind scruber-ul (ma gandesc ca daca voi avea alge in sump nu voi mai avea in display).
Am sa incerc sa fac un overflow cu amorsare automata, am vazut o gramada de modele. Bineinteles urmeaza sa vad ce-mi iese mie
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com