[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Proiect Dennerle Marinus 60  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Impecabil, jos palaria!

La multi ani!

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Toll , spitze si ce mai vrei .
Bogdan si daca ai pune poze zilnic nu m-as plictisi sa ma uit la asa ceva .
La multi ani si tie !

PS. Pentru curiozitatea mea poate afli de la fotograf ce lentila foloseste si ce camera are . Sarumina .

This message was edited 1 time. Last update was at 31/12/2017 13:43:50

dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Nikon D600, Nikon 85mm f/1.4G AF-S NIKKOR

Ce porc sunt

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Super bazin!

PS: Am corectat titlul.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Impecabil, jos palaria!

La multi ani!


Multmesc Dan!
L-a multi ani !

Gabi C wrote:Toll , spitze si ce mai vrei .
Bogdan si daca ai pune poze zilnic nu m-as plictisi sa ma uit la asa ceva .
La multi ani si tie !

PS. Pentru curiozitatea mea poate afli de la fotograf ce lentila foloseste si ce camera are . Sarumina .


Multumesc Gabi , un domn ca intotdeauna!

Pozele postate acum sunt facute cu:



[Thumb - Capture.JPG]


Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Nikon D600, Nikon 85mm f/1.4G AF-S NIKKOR

Ce porc sunt


Tipul are mai multe aparate foto si obiective, asa ca depinde care il are la indemana.

Tu esti lilliacul , daca nu ma insel porcu e altcineva .


koala wrote:Super bazin!

PS: Am corectat titlul.


Multumesc mult !

Utopia Reef 400
My Aquariums
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Am nevoie de ajutorul vostru!

As vrea sa transform acvariul plantat in reef.
Acvariul are 60X40X40 si ma uitam dupa o lampa led. Imi trage cu ochiul lamapa AI Prime HD, ei zica ca acopera o suprafata de 24 inch X24 inch. Oare imi este suficienta ? , Acum ce sa zic , oricum nu o sa pun eu nu stiu ce corali pretentiosi, practic o sa mut tot din cub in acvariul asta si o sa mai adaug ceva piatra.

Dar de lampa Led Evergrow IT5040 AquaOcean Marine ce parere aveti ?

Va rog sa ma ajutati sa iau decizia optima.
Multumesc mult.

Utopia Reef 400
My Aquariums
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

BBogdan wrote:Am nevoie de ajutorul vostru!

As vrea sa transform acvariul plantat in reef.
Acum ce sa zic , oricum nu o sa pun eu nu stiu ce corali pretentiosi, practic o sa mut tot din cub in acvariul asta si o sa mai adaug ceva piatra.

Daca iti permite bugetul , ia un AI Hydra 26 HD. Daca nu iti permite, asteapta pana cand iti va permite
Daca te-a prins "flama" cu reef-urile sigur vei vrea ceva mai mare si corali cu nevoi ridicate de lumina - AI nu te va dezamagi. Din cate am vazut nu e folosita numai in hobby dar si in institute de research - in documentarul Great Barrier Reef de David Attenborough se vad AI-urile intr-un research institute in Australia.
BBogdan
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2011 09:48:04
Messages: 768
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

bluemonk wrote:
BBogdan wrote:Am nevoie de ajutorul vostru!

As vrea sa transform acvariul plantat in reef.
Acum ce sa zic , oricum nu o sa pun eu nu stiu ce corali pretentiosi, practic o sa mut tot din cub in acvariul asta si o sa mai adaug ceva piatra.

Daca iti permite bugetul , ia un AI Hydra 26 HD. Daca nu iti permite, asteapta pana cand iti va permite
Daca te-a prins "flama" cu reef-urile sigur vei vrea ceva mai mare si corali cu nevoi ridicate de lumina - AI nu te va dezamagi. Din cate am vazut nu e folosita numai in hobby dar si in institute de research - in documentarul Great Barrier Reef de David Attenborough se vad AI-urile intr-un research institute in Australia.


La Hydra ma uitam dar mi se pare mult prea scumpa pentru necesitatile mele cand o sa vreau un acvariu mai mare o sa gandesc altfel lucrurile.Plus ca am observat ca e cam mare jegmaneala in acvaristica marina, la banii aia nu-s in stare sa-ti dea un suport de prindere pe bazin pentru lampa, din moment ce eu nu pot sa o suspend. ( ar trebui sa ai ambele optinuni la banii aia, in fine)
La fel ca la cub nu o sa am sump si nici skimmer, deci clar nu ma intind momentan la "fineturi".

Utopia Reef 400
My Aquariums
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt de acord ca e o optiune scumpa insa ca posesor de Hydra consider ca merita banii in comparatie cu altele. La partea cu mounting options ai iarasi dreptate dar fiecare producator cu politica lui de preturi. Exista flex arm pentru Hydra insa pretul e intradevar obscen - 100 eur.
Hydra e un produs made in USA , asta poate explica intrucatva preturile. Calitatea e insa top, acvariile sunt pentru placerea de a privi iar lumina e totul - skimmerul , pompele, etc nu se vad si mai ales pentru ele exista optiuni chinezesti ieftine si care isi fac treaba cu success. La lumina insa lucurile nu stau asa, inca.
Ideea era sa iti iei ceva mai mult decat suficient pt nevoile actuale ca mai tarziu sa poti refolosi decat sa vinzi la jumatate de pret.
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Hydra e cool, iar cei de la AI fac niste controllere mega-uber-super-jmechere.
Dar asta nu inseamna ca nu poti face treaba si cu MarsAqua de exemplu. La hamericani, am citit ca multi folosesc MA si sunt mega multumiti. Chiar daca e o chinezarie cu dimare ad@labbam..

Referitor la Evergrow, vezi topicurile colegilor BunicuW si rares728, ei detin/au detinut asa ceva. Cere-le direct o parere.


edit: poti lua in considerare si o lampa Nemo: http://www.nemolight.com/aqualight/aqualight36w.html

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2018 21:08:42


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
bluemonk
Member

Joined: 11/01/2010 11:17:46
Messages: 272
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Faci treaba si cu ce zice Dan dar diferenta e ca Hydra nu e numai cool, e profesionala - astia din Australia studiau reproducerea sexuata a coralilor in niste cutii de plastic luminate cu Hydra. La Dejong tin ferma de coral cu Hydra din cate am vazut si exemplele pot continua. Asta era ideea care o sugeram - daca bugetul iti permite cumperi Hydra si poti face de la basic hobby pana la cercetare. Daca cumperi ceva basic si vrei mai mult mai tarziu cheltuiala e mai mare.
zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Daca esti interesat de MA am primit o oferta de pret de la "furnizor".

Hi xxxxxxx

We do not sell this aquarium light on our official website.We only have two size: Mar Aqua 165w good for 24"x24" tan,and ,Mars Aqua 300W good for 24"x38" tank.
My best price for the Mars Aqua 160w is $ 93USD, price for a Mars Aqua 300W is $ 166USD


Livreaza din ue, vin relativ repede (daca nu au facut vreo magarie in ultima perioada).

Da-mi un pm daca te intereseaza datele de contact.
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

MarsAqua 165W am comandat si eu de pe ebay inainte de Craciun si mi-a sosit mai devreme (intre Craciun si Revelion. Pe site scria ca imi ajunge pe 6 ianuarie). M-a costat 100$. Si cum zice zamolxes, au depozite si in Europe. Asta e userul: topledfactorystore. S-au miscat incredibil de bine.
P.S. Vad ca si mie imi apare acum cu 94$ o lampa de 165W

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2018 10:12:54

adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

sunt leduri de 3w dar folosite la aprox 2w. Adica vreo 100-120w. cam asa e la toate de genul acesta, inlusiv evergrow.

Cum zicea mai marele Liliac, in afara de controller, isi fac treaba destul de bine. Iar pretul e "no comment".
Doar daca vrei coral super pretentiosi din categoria "jde mii de euroi", ar merita o investitie serioasa. Dar si pentru acestia, sunt solutii: niste t5-uri pe langa led-urile marsaqua/evergrow.

Si eu visez la radion gen4...dar cand vad pretul, ma trezesc. Da cine stie, poate odata o sa fac o aroganta

zamolxes
Membru de baza

Joined: 20/12/2008 15:36:56
Messages: 465
Location: bv
IP:
Offline

Sincer sa fiu in as investi intr-un apex si MA vs lumini superprofesionale. Asta nu ma impiedica sa visez la hydra-uri .

Chiar, exista Apex china version ?

http://www.utahreefs.com/forum/forum_posts.asp?TID=78107&title=mars-aqua-on-an-apex-controller

This message was edited 2 times. Last update was at 09/01/2018 10:51:40

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

gsv wrote:MarsAqua 165W am comandat si eu de pe ebay inainte de Craciun si mi-a sosit mai devreme (intre Craciun si Revelion. Pe site scria ca imi ajunge pe 6 ianuarie). M-a costat 100$. Si cum zice zamolxes, au depozite si in Europe. Asta e userul: topledfactorystore. S-au miscat incredibil de bine.


am o intrebare: cum anume o sa fixezi lampa asta deasupra acvariului?



adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

foarte tare chestia cu controllerul.

Pe de alta parte, unul dintre moshii la care ma mai uit eu pe youtube, Sanjay Joshi, are radion gen4 si din cate tin minte le foloseste la "full-blast" fara dimare si alte jmekerii. Zice ca nu au nici pe naiba coralii. Acu asa sa fie
rares728
Membru de baza

Joined: 22/02/2017 23:00:51
Messages: 356
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut,

Folosesc IT5060:
- ledurile sunt CREE si OSRAM (functioneaza la 3W si 5W)
- 6 canale de culoare diferite, toate dimabile din telecomanda, cu procente bune pe 450, 420 si 490
- suficient de puternice cam pt orice: 136W max. output
- design placut (subtiri) si suport (x2 ) incluse

In teorie toate bune, in realitate se vede altfel un acvariu luminat de Hydra (vad la Catalin ... ) . Shimmering-ul este mai placut la Hydra (ledurile sunt dispuse foarte apropiat), utilizarea/programarea este mai facila la Hydra si exista mult mai multa informatie pe net, managementul energetic este mai performant la Hydra (asta nu inseamna consum diferit).
Pozitiv despre Evergrow pot spune ca este pretul ( avand in vedere ca are leduri CREE si OSRAM calitative (la seria 5) + 2 tipuri de suporti), design-ul (asta este pur subiectiv) si dispunerea ledurilor (adica un IT 5060 poate acoperi cat 2 Hydre) si ventilatia activa silentioasa (cu termostat).

Mai folosesc NemoLight (54W), T5, custom leds (54W) si reflector COB(100W) - IT5060 este mult peste ele ca putere, versabilitate, calitate si design. Totusi .... Hidra !


P.S. Nu cunosc multe din domeniul asta, dar o apa limpede, fara suspensii, fara "yellowish", cu/fara capac, inaltimea fata de luciul apei, valurirea la suprafata pot avea un impact semnificativ asupra perceptiei vizuale





adivb
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/09/2015 10:52:26
Messages: 575
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Trebuie sa recunosc ca daca ai de acoperit un bazin de 60x40x40, AI pare o optiune interesanta.
Dar cand deja ajungi la 145cm lungime pretul total ma sperie...si par interesante si cele evergrow/marsaqua. Aici luand in calcul evergrow-urile modelul antic D120, foarte asemanator cu marsaqua. Cele noi IT.... cu alt pret, sunt deja alta poveste.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2018 11:57:13

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com