[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
180 L Juwel Vision Nature style  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daca le aseaza bine... poate ca v-a da bine niste betisoare verzi pe acolo... ).. daca are noroc de carasei "cuminti"...o sa iasa ceva

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Asa arata acum acvariul care este casuta provizorie , asta e nivelul de plantare ,dar ma nemultumeste ... .In Juwel vreau sa fac o jungla. Nu s-a intamplat pana acum sa scoata plante cu totul

image
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

dar ce e sub substrat?...sub pietris vad ceva alb..

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

adrian09 wrote:dar ce e sub substrat?...sub pietris vad ceva alb..


Am asa : gravel grosier , apoi nisip mai fin , apoi substrat nutritiv de la Tetra. Acvariul mic este plantat cat de cat dar mai mult nu prea tine treaba pentru ca am 2 carasi si 1 guppy in 54 l. Curatenia e asigurata doar de 2 melci pomaceea. Filtrarea e f proasta. E vorba de doua filtre interne mici Aquael. Mai multe plante nici nu stiu pe unde sa le mai pun ...
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

aveam impresia ca e polistiren la cit de nivelat e
inca putin si ai pui in casa noua..
ai la fel ca mine.. si au am un guppysor linga carasi.. sti ca nu e bine.. daca tot il ai cit de cit plantat bazinul asta micu, in juvel baga carasii si mai ia citiva guppy si ... si iti populezi si pe asta mic.. asa il scutesti de stres pe piticul...e peste de cird si are nevoie de citva amici de marimea lui si in al 2-lea rind nici cu temperatura apei nu se impaca cu carasul
Eu vreau sa plantez bazinul asta de 100 l dar mai intai sa il vad pe roate pe cel mare dupa care ma apuc de asta mic,,, si vreau pesti de cird in el...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

OK, hai sa recapitulam. Ai doua acvarii : unul mai mic, cu doi carasi si ... restul faunei si unul mai mare, in curs de ciclare, eventual populare.
Carasii nu prea au treaba cu acvariile plantate iar plantele din acvariu mare nu prea sunt compatibile cu carasii. Asadar, ai mai multe optiuni, dintre care eu as alege una. Sa transforma acvariul mic in acvariu de carasi (un peisaj "mineral", cu putine plante si mai mult pietre, radacini, crengi, etc.) iar pe cel mare l-as face intens plantat (eventula as muta ceva plante din cel mic) si l-as popula cu pesti mici si numerosi, care sa-mi puna in valoare plantele. In acvariul mic as lasa numai carasii si ceva melci pentru "salubritate". Astfel satisfaci toate "cerintele" familiei si nici nu chinui inutil pestii si plantele. Ce parere ai de asta?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:OK, hai sa recapitulam. Ai doua acvarii : unul mai mic, cu doi carasi si ... restul faunei si unul mai mare, in curs de ciclare, eventual populare.
Carasii nu prea au treaba cu acvariile plantate iar plantele din acvariu mare nu prea sunt compatibile cu carasii. Asadar, ai mai multe optiuni, dintre care eu as alege una. Sa transforma acvariul mic in acvariu de carasi (un peisaj "mineral", cu putine plante si mai mult pietre, radacini, crengi, etc.) iar pe cel mare l-as face intens plantat (eventula as muta ceva plante din cel mic) si l-as popula cu pesti mici si numerosi, care sa-mi puna in valoare plantele. In acvariul mic as lasa numai carasii si ceva melci pentru "salubritate". Astfel satisfaci toate "cerintele" familiei si nici nu chinui inutil pestii si plantele. Ce parere ai de asta?


Propunerea nu e rea de loc. Eu m-am gandit de multe ori la asta. Problema este ca 54 de L este rau pentru 2 carasi. Daca as avea 1 ar fi ok. Pentru 2 e cam mult ... . Problema e ca sotia vrea pesti fericiti, si de fapt si eu . E o situatie destul de aiurea .
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Mda ... Pentru Carassius auratus red (parca asta ai) se recomanda cam 60-70 litri.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sunt Goldfish veilteil , eu stiam de pana la 50 L per peste. La mine buba e ca am doi pesti. Ca de aveam unul singur nici nu stateam pe ganduri sa il las in acvariul mic.
Rundas
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 25/02/2017 17:58:04
Messages: 480
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sunt absolut superbi! Sa traiasca sanatosi si sa va bucurati de ei.

De o luna si jumatate investesc si iar investesc tot pentru doi carasi aurii
Si inca nu i-am luat, ca mai am de investit
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:Sunt Goldfish veilteil , eu stiam de pana la 50 L per peste. La mine buba e ca am doi pesti. Ca de aveam unul singur nici nu stateam pe ganduri sa il las in acvariul mic.


Asadar, nu-ti ramine decit varianta cu acvariul mare. OK, este o optiune si, in cele din urma, selectia plantelor o vor face "micutii".
Pina la urma, daca pestii sunt atit de importanti, ei trebuie sa primeze si tu nu poti decit sa te pliezi pe cerintele lor. Restul sunt detalii nesemnificative.
Priveste lucrurile si din alta perspectiva : dupa ce pleaca "baietii" din acvariul mic, nu-i asa ca acolo se poate face o jungla populata de creveti? Poate si
ceva Boraras, un reset in alta directie ... (zic si eu)!

This message was edited 2 times. Last update was at 18/04/2017 20:26:02


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Inca ma gandesc . Pana una alta trebuie sa cumpar instalatia de CO2 pt acvariul mare si trebuie sa ma gandesc la un filtru extern pentru acvariul mic ...
Ar mai fi o solutie de compromis cu un amic care mai creste carasi. Anume sa tin doar pe unul din carasei ( pe Nemo ) pe acesta il iubeste f mult fiica mea , iar pe celalalt care e mai mare circa 10 cm (deja ) sa il schimb cu unul foarte mic. ( NU doresc ca Nemo sa nu aiba un prieten ) . Si atunci fiind unul mare si unul f mic , impreuna cu un filtru extern bun , as mai putea sa ma gandesc sa ii las pe carasi ( tatal si puiul ) in acvariul mic -doar ei 2 cu inca 2-3 melci.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce zici tu e doar temporar cu tatal si puiul in nano...tot acolo o sa ajungi,e nano...nu merge pentru pesti mari...iar carasii dupa spusele unor colegi mai experimentati,nu sunt pesti de acvariu ci pesti de iaz... in nano? sa fim seriosi,ce fericire e aia?.. bun eu ti-am zis varianta...totusi nanoul tau nu e chiar mic...sunt aici niste nanouri de 10 l superbe... tu faci unul de 54l... si asa il faci fericit si pe guppy-ta.punind-ul la locul lui cu prieteni de ai lui
la bazinul mare unde vrei sa pui carasii... nu cred ca vei avea nevoie de CO2,nu stiu cite plante cu cerinte medii rezizta la ei...dar incearca.. nu eproblema...daca nu merge .pui instalatia pe jungla nano

This message was edited 3 times. Last update was at 18/04/2017 21:46:19


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am montat instalatia de CO2 . Am setat-o pe o bula pe secunda si va merge cat merge si lumina , adica 6 ore pe zi inca ... . Daca ma puteti ajuta cu sfaturi , anume daca e ok timpul cat las CO2 -ul si daca numarul de bule este suficient .
Am numaratorul de bule tip spirala de la JBL . Ce inseamna ca am o bula / sec ? Adica atunci cand ma uit la spirala am o singura bula pe fiecare nivel al spiralei ?
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

O bula/sec inseamna sa numeri bulele care ies, timp de un minut, la capatul numaratorului de bule, nu ai treaba cu spirala.Vezi cate bule au iesit intr-un minut si faci calculul. Cantitatea de co2 din apa o poti verifica cu un test permanent de co2, gasesti de la mai multe firme.
[ICQ]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ceva poze de azi , Ludwigia incepe sa prinda culoare , Criptocorinele merg bine, la fel si Echinodorusii. Valisneria merge f rau , s-a topit si a putrezit. Si gazonul merge mai bine ...
Acvariul este startat din 06.04.2017

image

image

image

image

image
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

bazinul este populat cu 1 aimonier si 4 melci de substrat

ciclarea este gata dupa parerea mea , la testele picatura JBL am asa :

NH4 <0,05 mg/l
NO2 0,15 mg/l
NO3 aprox 3 mg/l
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:bazinul este populat cu 1 aimonier si 4 melci de substrat

ciclarea este gata dupa parerea mea , la testele picatura JBL am asa :

NH4 <0,05 mg/l
NO2 0,15 mg/l
NO3 aprox 3 mg/l


... aproape! Dar foarte aproape.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2017 21:11:39


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Am mai plantat si vreo 6 Anubias barteri var. Nana. Unii pe stanca , altii pe lemn. Sigur ca desi am ales ata subtire si de culoare maro , ea tot este vizibila ...
O parere daca stie cineva , cam cat timp ii trebuie acestei plante pentru a se fixa pe lemn/stanca. Aceasta fixare este cat de cat rezistenta ? ( adica sa nu le desprinda pestii ma refer ).
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com